Vajdaság
Félelem, bizonytalanság és felháborodás Ada községben
A közbiztonságról hívtak össze lakossági fórumot a község polgárai
Betűméret:             

Adán az utóbbi években nagymértékben megszaporodtak a betörések, az erőszakos bűnesetek. Az emberek válaszokat és hatékony változtatást várnak.

Június 15-én, az esti órákban megtelt a községháza díszterme. A fórumot Ada polgárai kezdeményezték az önkormányzat illetékesinél és az adai rendőrállomás vezetőségénél. A szerb és magyar kétnyelvű lakossági összejövetel témája a közbiztonság romlása volt a környéken.

Moholon, de a szomszédos Ada településen is sokan voltak rablások elszenvedői. A betörők egyre gátlástalanabbak, az erőszakos tetteket az idősebb, magányos és magatehetetlen emberek otthonaiban követik el. A polgárok félnek, s valós védelmet szeretnének a rendőrségtől, és segítséget a védekezésben.

A teremben megjelentek sajnálattal vették tudomásul, hogy az adai rendőrállomás képviselői nem jelentek meg és nem is indokolták távolmaradásukat, noha a meghívót még június 8-án átvették.

A beszélgetésen Rákos József és Dragan Milutinović adai polgárok felolvasták Vastag János újságíró összefoglaló írását, amely az Adai Körképben jelent meg, s amely részletesen bemutatja ezt a szomorú helyzetet. A cikk címe: Rettegni saját otthonunkban.

Eszerint az írás szerint Szerbiában a biztonsági helyzet stabil, a polgárok biztonságban érezhetik magukat, a bűnözés csökkenőben van, Szerbia a Balkán legbiztonságosabb állama. Ezt hangoztatják nap, mint nap a magas rangú politikusok. Ami lehet, hogy például az országos statisztikákat tekintve, így is van. De sovány vígasz a problémás helyeken. Ilyen település Mohol is, ahol egy hónap alatt tíz brutális betörés történt. S mindezekről az esetekről csupán a közösségi oldalakon, vagy beszélgetések során értesülhettek az emberek. A rendőrség nem tájékoztat semmiről, mélyen hallgat. Akaratlanul is felmerül az emberekben a kérdés, hol maradt el a rendőrség reagálása, tájékoztatója?

Napjainkban egyébként sem beszélhetünk a rendőrség és a polgárok szoros együttműködéséről. Az utcákon nem látni járőröző rendőröket, nincs személyes kapcsolatuk a lakossággal. A bűnözők éppen a hiányosságokat használják ki, hiszen tudják, hogy nem üldözi őket senki. Egyre agresszívebb bűncselekményeket követnek el. Pénzt, és értéktárgyakat keresnek. Szerencsés az, aki a betörés idején nem tartózkodik otthon. Az egyik ilyen esetben például, az áldozatnak az életéért kellett könyörögnie.

Az emberek tanácstalanul egymást biztatják, összefogásra és egymás megsegítésére szólítanak fel.

A rendőrség képviselőinek távolmaradása ellenére, a fórum szószólói felolvasták a lakosok írásban átadott kérdéseit. Ezek például:

Mivel szabad védekezni, ha a tulajdonos észreveszi, hogy tolvaj van a házban? Engedélyezett-e a paprikaspray és a sokkoló használata? Vagy a kisfeszültségű áram használata? Mikor tekinthető bizonyítéknak a kamerafelvétel? Kötelező-e kitenni a Kamerával megfigyelt terület táblát? Szükséges-e ehhez engedély? Önkéntesek milyen formában járhatják az utcákat? Kinek telefonálhatnak? Honnan kaphatnak segítséget? Mi történik, ha a sértett megsebesíti a betörőt? A rendőrség miért nem állít csapdát a „maszkosoknak” nevezett bandának Moholon? Ha egy lopás során elvesznek a hivatalos dokumentumok is, miért a sértettnek kell megfizetnie az újat? Miért nem büntetik a tilosban parkolókat és akik korzó területére, vagyis az autómentes övezetbe hajtanak?

Tájékoztatást várnak arról az ügyről is, amikor kilenc roma személy megtámadott egy 20 év körüli lányt, s a segítségére siető két férfit is megtámadták, egyiküket megverték. A sérüléseket szenvedett férfi, fényképes bizonyítékokkal a közösségi médiában, és a Večernje Novostiban számolt be részletesen a támadásról. A férfit megfenyegették, és lőfegyverrel többször rálőttek. Az érintett személy a csütörtöki lakossági fórumon szintén elmondta azt, mi történt vele. Nyilatkozatában a médiát hívja segítségül, mivel a rendőrségtől nem kapott megfelelő figyelmet és orvoslást sem erre a megdöbbentő bűnesetre.

Ezután még többen felszólaltak és beszámoltak az őket ért inzultusokról. Szinte minden ügynél a rendőrségi eljárás hiányosságát, felületességét is kiemelik. A sértettek nem számíthatnak sem rendes feljelentésre, sem hivatalos büntetőeljárásra, sem kártérítésre. Elbagatellizálják és elhallgatják az ilyen ügyeket. A fórumon Vastag János újságíró személyesen is felszólalt. Beszélt a békésebb időkről, amikor szoros kapcsolat volt a rendőrség és a helybeliek között, s a sajtó rendszeresen tájékoztatott az ilyen esetekről.

Az elkeseredett községbeliek válaszokat és segítséget várnak. De tulajdonképpen egyszerű dolgokat követelnek, azt, hogy mindenki végezze el a munkaköri feladatait, azt a munkát, amiért felveszi a fizetését. A település polgárai hangsúlyozták, hogy a végsőkig elmennek, s nem csak a szerbiai felsőbb fórumokon, hanem külföldről is kérnek segítséget.

Rúzsa Mária

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Szerb sajtójelentések szerint éhségsztrájkba kezdett az őrizetben lévő Goran Vesić, korábbi miniszter. A média arra emlékeztet, hogy az újvidéki felső ügyészség 13 ember letartóztatását rendelte el a vasútállomáson november 1-jén történt tragédia miatt, és a letartóztatottak között van Goran Vesić, korábbi...
2024. NOVEMBER 22.
[ 17:09 ]
A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (Matehetsz) szakmai vezetésével megvalósuló TESLA projekt keretében egy nemzetközi, hibrid módon megszervezett kerekasztal-beszélgetést tartottak november 22-én, pénteken a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon (MTTK). A téma az iskolai lemorzsolódás megelőzésére...
2024. NOVEMBER 22.
[ 16:43 ]
A tartományi kormány mai ülésén elfogadta a 2025-ös évre vonatkozó költségvetés tervezetét, amely 69,4 milliárd dinárt tesz ki. A költségvetési javaslatot továbbították a tartományi parlamentnek megvitatásra és elfogadásra. Az ülésen döntés született arról is, hogy 13 millió dinárt különítenek el a Bács...
2024. NOVEMBER 22.
[ 13:33 ]
Beolvasás folyamatban