A Magyar Nemzeti Tanács a ma megtartott, 27. ülésén több igazgató és igazgatóbizottsági tag kinevezéséről, átképzésekről és a kis létszámú tagozatok indításáról nyilvánítottak véleményt. Jerasz Anikó bejelentette, hogy a megszűnésre ítélt 13 magyar tannyelvű középiskolai szakból a korábban jóváhagyott 3 helyett 2 szak nyílik meg: a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban a társadalmi-nyelvi szak és a szabadkai Vegyészeti-technológiai Iskolában a gyógyszeripari-technikus szak.
Az MNT jóváhagyta a Végrehajtó Bizottság döntését az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karának (MTTK) dékánválasztási eljárása kapcsán, miszerint dr. Ivanović Josipot támogatják az intézmény élére. Hajnal Jenő MNT-elnök szerint a kar számára előrelépést jelent, hogy a pedagógiaprofesszor rendes egyetemi kinevezéssel rendelkezik, így nem megbízott dékán, hanem kinevezett dékán kerül az MTTK élére. A nemzeti tanács elnöke bízik a sikeres együttműködésben, mint elmondta, az előző dékánnal, dr. Lepeš Josippal a viták ellenére is eredményesen együttműködött a nemzeti tanács, reméli, hogy a folytatás is hasonlóan gyümölcsöző lesz. A karon abban is bíznak, hogy Ivanović kinevezése hozzájárul a felsőoktatási intézmény önálló jogi személlyé válásához. A képviselők szavazattöbbséggel támogatták a kinevezést, az új dékán legkésőbb augusztus 1-jéig átveszi a posztot.
A tanács támogatta a beodrai Dr. Đorđe Jovanović Általános Iskola igazgatói posztára Vladimir Golušin szerb nyelv és irodalom szakos tanár kinevezését, az újvidéki Jovan Popović Általános Iskola élére Suzana Ilić fizika és kémia szakos tanárt, a magyarkanizsai Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény igazgatóválasztási eljárásában Veselinov Ibolya horgosi óvónőt, a zombori Vuk Karadžić Általános és Középiskolába Sonja Durut okleveles defektológust, az újvidéki Vasa Stajić Általános Iskola igazgatói székébe pedig Jasmina Pastonjicki kamenicai informatika szakos tanár jelölését.
Az ülés napirendjén szerepelt két középiskolai átképzési kérelem; jóváhagyták a tanulók átképzését a Zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskolában kereskedő és kereskedelmi technikus szakokon kereskedelem, vendéglátóipar és turizmus munkaterületen, a szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskolában pedig a kereskedő, szakács, pincér, szakácstechnikus, vendéglátóipari technikus, kereskedelmi technikus és menedzser, közgazdasági és pénzügyi, valamint turisztikai technikus távhallgatók beiratkozási kvótájáról szóló kérelmet.
Ezt követően tizenegy olyan tagozat megnyitásának támogatásáról szavaztak a képviselők, melyekbe 15-nél kevesebb elsős kisdiák iratkozott. A nagybecskereki Sonja Marinković Általános Iskola (12 és 5 diák) és a magyarcsernyei Petőfi Sándor Általános Iskola (13 és 3) két 15 főnél kisebb létszámú magyar tannyelvű osztályának megnyitását hagyták jóvá, a zombori Testvériség–egység Általános Iskolában (4), a tiszakálmánfalvi Ivo Andrić Általános Iskolában (7), a szabadkai Ivan Goran Kovačić Általános Iskolában (13), a nemesmiliticsi Testvériség–egység Általános Iskolában (7), a bajmoki Vuk Karadžić Általános Iskolában (4), az újvidéki Sonja Marinković Általános Iskolában (7), a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola adorjáni kihelyezett tagozatán (10) és a martonosi kihelyezett tagozatán (10) pedig egy-egy 15 főnél kisebb létszámú magyar tannyelvű osztály megnyitása kapcsán szavaztak igennel a tanácstagok.
Az ülésen a tanács tagjainak többsége támogatta a Zentai Magyar Kamaraszínház és a Kosztolányi Dezső Színház igazgató- és felügyelőbizottsági tagcseréjét. Zentán Magyar Attila és Varga Tamás színművészek váltják a korábbi igazgatóbizottsági tagokat, Táborosi Margarétát és Gombos Dánielt, a felügyelőbizottságban megtartja tisztségét Szeles Ambrus, míg igazgatóbizottsági tagoknak javasolják Bata Pál könyvelőt, Perpauer Mária közgazdasági technikust és Ceglédi Ida jogi technikust. A szabadkai Kosztolányi Színház igazgatóbizottságának élére Márki Anna jogász kerül, igazgatóbizottságába pedig Szabó Zsuzsanna magyar nyelv és irodalmon szakos tanár, Lukács Zita gyógytornász technikus, Vicai Nikoletta optikus és Mészáros Gábor színművész kerül a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával.
Zsoldos Ferenc ellenzéki képviselő indítványozta, hogy ismertessék az igazgatóbizottsági tagok kinevezésének indoklását, illetve a kultúra terén való jártasságukat, mivel tudomása szerint a két színházművészeti csúcsintézmény újonnan javasolt igazgatóbizottsági tagjainak többsége viszonylag távol áll a kultúrától. A művelődésről szóló törvény kimondja, hogy az alapítónak kötelessége a kulturális intézmények igazgatóbizottságába a kultúra terén jártas szakembereket kinevezni – emlékeztetett a Magyar Mozgalom képviselője. A kinevezéseket és tagcseréket szavazattöbbséggel megszavazta a tanács.
Egyhangú döntés született a zentai Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ igazgatójának támogatása kapcsán, 27 igen szavazattal elfogadták a korábbi igazgató, Hugyik Richárd magyar nyelv és irodalom szakos tanár jelölését.
Az ülés végén jóváhagyták a Magyarkanizsa község kulturális pályázatára tett ajánlásokat, összesen 2 millió 200 ezer dinár értékben, valamint a község köztájékoztatási pályázatának eredményeit, amelynek keretösszege 3 millió 610 ezer dinár, illetve Kúla Község köztájékoztatási pályázatának eredményeit, ahol összesen 2 millió 400 ezer dinárt szántak médiatámogatásra.
A Magyar Nemzeti Tanács ülésének végén Jerasz Anikó, a Végrehajtó Bizottság elnök asszonya ismertette a 2017/2018-as tanév magyar nyelvű középiskolai hálózattal kapcsolatos legfrissebb eredményeket. A legutóbbi ülésen meghozott záradékkal összhangban az oktatási minisztérium utólagosan 3 szakot hagyott jóvá magyar nyelven azok közül, amelyeket idén nem nyithattak meg az iskolák. Az utólagosan jóváhagyott tagozatok közül 2 igazolta a létjogosultságát – mondta Jerasz – , mivel a szabadkai Svetozar Marković Gimnázium társadalmi-nyelvi szakára 17-en, a Vegyészeti-technológiai Iskola újonnan nyíló gyógyszeripari-technikus szakára pedig 7-en iratkoztak be a csupán nyolc napos utólagos iratkozási időszakban. A futaki Mezőgazdasági Iskola és Kollégium mezőgazdasági-technikus szakára mindössze két gyermek jelentkezett, ezért ezt a szakot nem indítják el.
Jerasz Anikó sikerként könyvelte el, hogy a zentai Egészségügyi Középiskolában az egészségügyi ápoló hároméves szakirány helyett megnyithatták a négyéves általános ápoló szakirányt, ahova 30 tanuló jelentkezett. A VB elnöke szerint – annak ellenére, hogy nem sikerült minden általuk kért szakra engedélyt kapniuk a minisztériumtól – a végzős tanulók a szakképzések száma és a férőhelyek tekintetében is megtalálhatták az érdeklődési körüknek megfelelő irányzatot.
Hajnal Jenő azzal búcsúzott az MNT tagjaitól, hogy a következő ülés várható időpontjaként szeptember második felét jelölte meg, viszont amennyiben sürgős kérdésekről kell értekeznie a tanácsnak, úgy augusztus végén vagy szeptember elején ülnek össze ismét a kisebbségi önkormányzat képviselői.
Basity Gréta



Nincs hozzászólás. Legyen az első!