Anyanyelvünk
A névutós névszók fölösleges használata
Betűméret:             
A terjengősség egyik gyakori okozója a névutós névszók fölösleges használata.
A névutók azok a viszonyszók, amelyek névszók – rendszerint főnevek – után állnak és velük együtt a cselekvés körülményeit fejezik ki. A mondatban tehát határozói jelentésben szerepelnek. Nem önálló mondatrészek. Helyet, időt és más körülményt fejezhetnek ki: a házak fölött, az asztal mellett, (három) év múlva, (öt) óra óta, pénz nélkül, a mama szerint…Vannak olyanok is, amelyek helyet és időt is kifejezhetnek: a szék alatt, (három) perc alatt, a (két) ház között, (tíz és tizenegy) óra között, a jelzőtábla után, (kilenc) óra után…
A névutós szerkezetek sokszor egyenértékűek a ragos névszókkal: a kanapé mellett = a kanapénál, észak felé = északnak.
Sokszor névutós névszóval helyettesítik az egyszerűbb formát, a határozóragosat, ezáltal terpeszkedő kifejezések születnek. Pl. A rádión keresztül értesültünk a hírről. (A rádióból…) Egy segélyszervezeten keresztül részesült támogatásban. (Egy segélyszervezettől kapott támogatást.) Az író a művein keresztül üzent az utókornak. (Az író a műveivel…) A délutáni foglalkozás keretében kézműveskedtek. (A délutáni foglalkozáson…) Az elmúlt két év folyamán nem történt hasonló eset. (Az elmúlt két évben…) A tanár ezért jelentést tett az igazgató felé. (A tanár ezért jelentette a történteket az igazgatónak.) A kitűnő tanulók részére átadták az ajándékkönyveket. (A kitűnő tanulóknak…)
A névutók száma egyre gyarapodik a ragos formák rovására. Új névutók is születnek, éppen a ragos névszókból. Pl. A tanácskozás keretében megvitattuk ezt a témát is. (A tanácskozáson…)
Elsősorban a hivatalos nyelv használja helytelenül a vonatkozásában névutót: Az általános iskola vonatkozásában aránylag magas a tanügyi dolgozók végzettsége. (Az általános iskolában…) Itt említhetjük még meg a kapcsolatban névutót is: A szülői értekezlettel kapcsolatban mindent megbeszéltünk. (A szülői értekezletről…) Néha fölcserélik a kettőt: Az általános iskolával kapcsolatban elmondhatjuk, hogy…A szülői értekezlet vonatkozásában mindent megbeszéltünk.
Nemcsak a hivatalos nyelv, olykor mindennapi beszédünk is hemzseg a fölöslegesen használt névutóktól. Aki így beszél, talán hivatalosabbnak, tudományosabbnak érzi az elhangzottakat. Ilyenkor leggyakrabban a legismertebb névutókat használják: alatt, fölött, mellett, után…Ez alatt azt értem, hogy alaposan meg kell vitatnunk ezt a kérdést. (Ezen azt értem…) A kérdés fölött hosszan vitatkoztunk. (A kérdésen…) A legjobb akarat mellett se találtunk jobb megoldást. (A legjobb akarattal se…) Az ünnepségre mérték után csináltatott öltönyt. (Az ünnepségre mértékre varratott öltönyt.)
Mindig az egyszerűbb, rövidebb formát használjuk!
Mgr. Viola Lujza
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

2014. SZEPTEMBER 2.
[ 21:32 ]
Nagy Lajos karcolatai látszólag az állatokról szólnak, de valójában mindig az emberek tulajdonságait, viselkedését állítják pellengérre. Humoros, rövid, csattanós írásokról lévén szó, a kritika se annyira bántó.A farkas címűben így ír: „A farkas vadállat. Azaz nem is olyan vad. Sőt talán szelídnek is...
2014. JÚLIUS 2.
[ 10:33 ]
Ismerünk olyan szóvicceket, amelyek álösszetétellel, félrehallással jöttek létre, vagy szólásokkal kapcsolatosak.Az álösszetételek olyan szavak, amelyek látszólag lehetnének összetettek is.- Hol terem a CD? – Diszkréten.- Mi kell a babázáshoz? – Bab meg víz.- Mit kapsz, ha egy kerek telekre kastélyt építesz?...
2014. JÚNIUS 5.
[ 22:51 ]
A szóvicc szójátékon, vagy valamely többjelentésű vagy azonos alakú szónak egyidejűleg több értelemben való használatán alapuló vicc. Gyakran élnek vele humoros kedvű íróink, humoristáink, de a mindennapi életben is előfordulnak.Több csoportba sorolhatjuk őket. Talán a legismertebbek az azonos alakú szavakkal alkotottak....
2014. MÁJUS 5.
[ 22:47 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó