Életmód/egészség
Miről árulkodhat a nyelvünk?
Betűméret:             

Általános orvosi vizsgálat alkalmával gyak orta hangzik el: „Nyújtsa ki kérem a nyelvét!” Ez az egyik legegyszerűbb vizsgálat. Nem kell más hozzá, csak megfelelő látási körülmények (legjobb a természetes fény) és egy gondosan pásztázó szempár. Igen rövid ideig tart , teljesen fájdalommentes, és sok hasznos információt hordoz. Önmagában nagyon ritkán elégséges a diagnózis felállításához, irányt viszont nyújthat, vagy alátámaszt, megerősít kórállapotokat.

Az egészséges nyelv rózsaszínes, kel lőképpen nedves; egészen finom, úgymond leheletnyi fehér réteg lehet a felületén. Erőteljesen kiölthető, nem remeg, ilyenkor sem nem túl csúcsos, sem ellapult. Az ízlelőbimbók láthatóak a felszínén.

Igen sok elváltozás, betegség nyilvánulhat meg a nyelvünkön. Lássuk, mi minden adhat tünetet ezen a csupa izomból és vérerekből álló szerven!

Ha fakó színű és az oldalán a fogak barázdákat hagytak, az a szervezet általános legyengü lésére utal. Vérszegénység, hosszabb ideje húzódó betegeskedés esetén figyelhetünk fel rá.

Duzzadt nyelv jelentkezhet allergiás reakció miatt hirtelen, vagy fokozatosan a szervezet vízmegtartási problémája kapcs án, ha túl sok sót vagy alkoholt fogyasztottunk. Ilyenkor az az érzésünk, hogy a nyelvünk nem fér el a saját szánkban! Komolyabb megbetegedést is kísérhet: pajzsmirigy alulműködést vagy akár szívgyengeséget is.

Lepedékes lehet a nyelvünk több okból is. Az egyik a nem megfelelő folyadékfogyasztás. Könnyen tapad az ínyhez, szájszárazság is kíséri. Egyszerűen végetvethetünk neki: tegyük rendszeressé a víz, természetes gyümölcs-, és zöldséglevek , valamint az gyengébb teák ivását! Gyulladásos folyamatokat is jelenthet a lepedék. Gyomor-, bélrendszeri-, vagy felsőlégúti megbetegedések alkalmával mindig kísérő jelenség. Gombás fertőzés is előidézheti, ilyenkor a fehéres lepedék lekaparható a felületéről. Közvetlen oka ez utóbbinak az immunhiányos állapot, a túlzott cukorfogyasztás vagy elhúzódó antibiotikumos kezelés. A sárgás lepedék máj-, és epe elváltozáskor keletkezik. A sötét, fekete lepedék pedig nem sok jót jelent: súlyos betegségekhez társul.

Kellemetlen, hosszú ideig fennálló nyelvszárazság cukorbetegség kialakulására utalhat.

A barnás elváltozás nyirokkeringési probléma jele. Ez es etben a nyelv (ahogy a szervezet más szervei) sem képes eltávotítani a metabolit végtermékeket.

Vörös, vérbő nyelv lázra vagy magas vérnyomást mutat. Ha szárazság is társul hozzá, B3 illetve B12 vitaminhiány áll hat fenn. Májbetegség is okozhatja. Vagy csak egyszerűen arra reagál nyelvünk, hogy túl fűszeres ételt fogyasztottunk!

Ha foltos a nyelvünk, annak több oka is lehet. Nyálkahártyasérülés, gyomorbántalom, emésztés i elégtelenség vagy allergia állhat a háttérben. Gyakoribb a hölgyeknél, sokszor hormonháztartásbeli elváltozást kísér.

Érdekes jelenség, hogy a gyűrött, ráncos nyelv viszonylag gyakran párosul labilis idegrendszerrel: szorongással, depresszióval.

Ha tükörbe nézve nyelvet öltünk és bármilyen elváltozást tapasztalunk, azért ne kezdjünk el mi magunk rögtön találgatni. Sokkal fontosabb, hogy észre tudjuk venni, hogy ha valami nin cs egészen rendben. Forduljunk orvoshoz bizalommal. A nyelv elváltozása csak egy a sok jel küzül, mely a megfelelő kikérdezés és alapos vizsgálat után, kísérőtesztek eredményét is figyelembe véve adhat megfelelő diagnózist.

Dr. Popov Farkas Beáta

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Együnk lassan! - illusztráció
2018. MÁRCIUS 28.
[ 12:29 ]
A magas vérnyomásnak sajnos igen súlyos, esetenként halálos következményei lehetnek, és bár nálunk is több százezer embert érinthet a hipertónia, sokan nem is tudnak erről, sőt azzal sincsenek tisztában, pontosan hogyan kellene mérni a vérnyomásukat. Ehhez nyújtunk most segítséget!Természetesen a legtöbbször orvosi...
2018. MÁRCIUS 2.
[ 10:06 ]
Emésztőrendszerünk egészséges működése nagyon sok szempontból fontos a szervezetünk számára. Érdemes tehát számba venni azokat a veszélyforrásokat, amelyek a leggyakrabban okoznak emésztési zavarokat.Cukorban gazdag, rostban szegény ételekA cukorfogyasztás a világ számos országában meghaladja az egészséges mértéket,...
2018. FEBRUÁR 5.
[ 13:49 ]
Mi a magasvérnyomás-betegség?A hipertónia a fejlett országokban népbetegségnek számít. A népesség mintegy 15 százalékának van tartósan a magas vérnyomás szempontjából határérték, azaz 140/90 Hgmm fölötti vérnyomása. Félő azonban, hogy ennél többeket érint valójában. Évente csaknem 5000 magyar ember halála...
2018. JANUÁR 27.
[ 12:07 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó