Szerbiának összesen 38,5 tonna aranya van, ezzel szemben Montenegró Szerbiától való elszakadása után egyetlen grammot sem vásárolt.
A második helyen Észak-Macedónia áll 6,8 tonna arannyal, majd Szlovénia 3,7 tonnával, Albánia valamivel több mint 3 tonnával, Bosznia és Hercegovina 2,7 tonnával, végül Horvátország 2 tonnával.
Montenegró nem szerepel ezen a listán, de az ország pénzügyminisztériuma azt állítja, hogy a készlet 1,2 tonna, amelyet Jugoszlávia felbomlása után kaptak – írja a Sputnik.
Az USA rendelkezik a világ legnagyobb aranytartalékaival, összesen 8133 tonnával. A második helyen Németország van, 3355 tonnával, a harmadik és negyedik pedig Olaszország és Franciaország valamivel kevesebb, mint 2500 tonnával. Oroszország az ötödik helyen áll, 2298 tonnával, Kína pedig a hatodik, 2010 tonnával.
Érdekes módon néhány gazdag ország, például Kanada és Norvégia devizatartalékaiban egyáltalán nem szerepel az arany.
A kazah központi bank viszont, a tavalyi évben nettó 50,7 tonna aranyat adott el.
Kína évek óta az egyik legnagyobb aranyfelvásárló nemzet. Tavaly a második helyen állt 62,2 tonnával, a török jegybank pedig messze az első, amely 2022-ben 147,6 tonna aranyat vásárolt fel.
Az arany iránti globális kereslet a tavalyi évben 18 százalékkal nőtt, és 4741 tonnát tett ki. A jegybankok arany iránti kereslete volt a fő jellemző, ők 1136 tonna aranyat vásároltak, ami messzemenőleg a legmagasabb aranykereslet volt amióta a nyilvántartás vezetve van.
A World Gold Board adatai szerint 1950 óta először fordult elő, hogy a jegybanki arany iránti kereslet egyetlen év alatt meghaladta az 1000 tonnát. (Beta)





Nincs hozzászólás. Legyen az első!