A szerb kormány további hat hónappal meghosszabbította az üzemanyagárakat korlátozó rendeletet. Ez azt jelenti, hogy a polgárok minden pénteken kapnak tájékoztatást arról, hogy mekkora az üzemanyagok literenkénti maximális ára a benzinkutakon.
A szabályozás 2022 februárjában lépett életbe, a szakértői közvélemény vélekedése pedig egyöntetű: olyan megoldásról van szó, amellyel az állam nem mond le a jövedéki adóról, amely az üzemanyagár több mint 50 százalékát teszi ki, és amelyre szükség van ahhoz, hogy feltölthessék a költségvetést.
Az illetékesek magyarázata szerint a rendelet a nagyobb fennakadások megelőzése és a lakosság életszínvonalának megőrzése érdekében van hatályban, a közgazdászok azonban aláhúzzák, hogy jelenleg nincs olyan kockázat, amely indokolná annak meghosszabbítását.
Goran Radosavljević, a közgazdaság-tudományi kar professzora a Danasnak elmondta: nincs valódi oka a szabályozás egy évnél hosszabb ideig történő meghosszabbításának, mert a piac visszatért a normális kerékvágásba, és jelenleg nincsenek jelentősebb ingadozások, mint amilyenek a határozat meghozatalakor voltak.
„Az üzemanyag ára Szerbiában a legmagasabb a világnak ezen a részén, és az egyik legmagasabb Európában. Éppen ezért nem világos, hogy a szerb kormány a polgárokat vagy a költségvetési forrásokat védi-e ezzel a szabályozással, mert a magasabb árakkal együtt jár a nagyobb pénzforgalom is. Több tízmillió euróval többet vesznek ki a polgárok zsebéből, mint a szomszédos országokban”, közölte Radosavljević.
Állítása szerint egy ilyen szabályozás csak néhány, a piacon működő nagyvállalat számára nyújt előnyt, míg a kisebb vállalatok számára az árrést „nyomorúságos értékre” korlátozták.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!