Október 31-e világszerte a takarékosság napja. Ezt a világnapot 1924-ben jelölték ki Milánóban az első Nemzetközi Takarékpénztári Kongresszuson, ahol a résztvevők egyetértettek abban, hogy a takarékoskodás ösztönzésével javítható az egyének pénzügyi biztonsága és a gazdaság stabilitása. A cél a takarékosság fontosságának hangsúlyozása és a pénzügyi tudatosság növelése.
Egy felmérés szerint 2024-ben a szerbiai polgárok átlagos havi megtakarítása 6500 dinár volt, ami 500 dinárral több, mint az előző évben. A takarékossági világnap alkalmából közzétett adatok szerint a lakosság közel egyharmada továbbra is folyószámlán tartja megtakarításait.
A kérdésre, hogy mennyi pénzre van szükség egy család anyagi biztonságához, nem egyszerű a válasz. Azonban a szerbiai válaszadók hetven százaléka tisztában van a megtakarítás fontosságával. Tatjana Manojlović, az Erste Bank lakossági takarékkal megbízott igazgatója úgy véli, minden család számára szóló általános javaslat lehetne, hogy biztosítsanak rövid távú megtakarítást, amely három-négy havi fizetésnek vagy havi költségnek felel meg és gyorsan elérhető. Minden további összeget hosszú távon vagy befektetési célból érdemes félretenni, írja az RTS.
Az elmúlt két évben az átlagos havi megtakarítási összeg 5500 dinárról 6500 dinárra nőtt, azonban a betétek struktúrája megváltozott: a lekötött betétek aránya nyolc százalékról hat százalékra esett vissza, míg azok száma, akik folyószámlán tartják megtakarításaikat, 13-ról 33 százalékra nőtt. Nino Stamenski, az újvidéki Regionális Központ igazgatója szerint a pandémia után sokan biztonsági okokból kivették a pénzüket a lekötött számlákról, majd miután a helyzet stabilizálódott, visszavitték azt a bankokba. Az ügyfelek gyakran azzal indokolják megtakarításaik folyószámlán tartását, hogy ingatlant, autót vagy egyéb befektetést keresnek.
A takarékosság világnapja alkalmából a Szerb Nemzeti Bank arról tájékoztatott, hogy az ország devizatartaléka meghaladta a 28 milliárd eurót, a dinárbetétek 17, míg a devizabetétek öt százalékkal növekedtek. A dinárban való megtakarítás kedvezőbb, mert adómentes, és a kamatok is kétszer magasabbak, mint a devizabetéteknél.
Ansgar Loner, az Imas ügynökség igazgatója szerint sokan tartják a pénzüket otthon, noha az biztonságosabb és jövedelmezőbb lenne bankban vagy más megtakarítási formában. A válaszadók jelezték, hogy befektetnének különféle megtakarítási termékekbe, de a szükséges ismeretek és információk hiánya bizonytalanságot okoz, ami óvatosságra inti őket.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!