November 13-án, 65 éves korában elhunyt Miodrag Kostić szerb üzletember, közölte a nyilvánossággal az általa alapított és tulajdonolt MK Group.
„Aktív, 40 éves szakmai pályafutása során Kostić létrehozta a régió egyik legnagyobb üzleti rendszerét, amely Szerbia határain túl is működik, ezzel nemzetközi szinten Délkelet-Európa egyik legbefolyásosabb vezetőjévé és legsikeresebb üzletemberévé vált” – áll az MK Group közleményében.
Az MK Group a szerbiai piacon mezőgazdasággal, turizmussal, valamint szélerőmű- és biomassza-alapú energiatermeléssel foglalkozik, emellett Szlovéniában, Horvátországban és Montenegróban is jelen van, írja a Tanjug.
Kostić öt évvel ezelőtt visszavonult a cég vezetésétől, amelyet ő maga épített fel. A közvélemény gyakran „cukorkirályként” emlegette, mivel Szerbia három legnagyobb cukorgyárának is tulajdonosa volt.
Az Európai Unió által vizsgált 24 vitatott privatizációs ügylet közé tartozott a szerbiai cukor EU-ba irányuló exportja is, amely ügyben Kostićot 2014-ben kihallgatták, végül felmentő ítélet született.
Az évek során Kostić tovább bővítette üzleti tevékenységét: Közép-Szerbiában, Kopaonikon turisztikai komplexumot épített, szállodákat létesített az Adrián és Szlovéniában. 2014-ben a banki szektorral is bővítette portfólióját, amikor az AIK Bank többségi tulajdonosa lett, később pedig további szerbiai és környezeő országokbeli banki rendszerekben is terjeszkedett.
Miodrag Kostić vagyonával felkerült a Forbes leggazdagabb szerb üzletembereket tartalmazó listájára.
Az MK Group közlése szerint Kostić az üzleti terjeszkedés mellett számos társadalmi felelősségvállalási tevékenységet is folytatott. Alapítványt hozott létre, amely az ő nevét viseli, és amelynek keretében az ország polgárainak adományozta a tudomány népszerűsítését és kutatását szolgáló belgrádi Tudomány Palotáját.
A becsei PIK kombinát tönkretétele, a Flora konzervgyár leépítése is neki köszönhető. Tanulság legyen, hogy nem vitt magával semmit.
Nohát, eddig azt hittük, hogy csak szegény emberek halnak meg.
Isten nyugasztalja. De nem kell elfelejteni, hány gyárat záratott be, hány ezer családott tett tönkre hogy a rablóprivatizáció során megszedje magát. Alapítványok, stb... az ellopott pénzek szétosztása. Cukorkirály 😂 monopolizálta a vajdasági cukortermelést, a bizottságok semmit sem tettek ellene, pedig lehetett volna csak le voltak fizetve, megvett egy gyárat a hozzá tartozó földekkel, ingatlanokkal, kirúgta a dolgozókat, csődöt jelentett, a tőkét átemelte é