Az energiaügyi törvény módosításaival a fogyasztók számára lehetővé válik, hogy az áramot dinamikus tarifarendszer alapján fizessék. Ez azt jelenti, hogy azok számára, akik ezt a rendszert választják, megszűnik a hagyományos, évtizedek óta alkalmazott rendszer – amelyben az éjszakai áram olcsóbb, a nappali pedig drágább –, és helyette a tőzsdei árakhoz igazodó díjazás lép életbe.
A kéttarifás mérővel rendelkező fogyasztók számára az éjszakai áramot az alacsonyabb tarifán számolják el. Az olcsó áram időszaka régiónként eltérő: Vajdaságban 23 és 7 óra között, Belgrádban éjféltől 8-ig, Közép-Szerbiában pedig 22-től 6 óráig tart. Az egytarifás villanyórával rendelkező fogyasztók ugyanazon az áron fizetik az áramot a nap minden szakában.
Mi változik a dinamikus tarifával?
Az intelligens villanyórák bevezetésével és a törvénymódosításokkal a fogyasztók választhatják azt is, hogy az áramot a tőzsdei árak alapján fizessék.
A dinamikus tarifa lehetővé teszi, hogy az áram ára a kereslet és kínálat szerint változzon akár naponta, akár óránként.
Ez az új rendszer arra ösztönzi a felhasználókat, hogy fogyasztásukat az alacsonyabb terhelésű időszakokra helyezzék át, amikor alacsonyabb az áram ára.
Hogyan lehet áttérni erre a rendszerre?
A törvény szerint minden fogyasztó, akinek intelligens villanyórája van, változó áras szerződést köthet az áramszolgáltatóval. Ha valaki nem rendelkezik ilyen villanyórával, de dinamikus tarifát szeretne, kérheti annak beszerelését. Ez a készülék az óránkénti fogyasztást méri, mivel a tőzsdei árak is óránként változnak: a legmagasabbak reggel és kora este, amikor a fogyasztás a legnagyobb.
A magasabb és alacsonyabb tarifák szerinti fizetési rendszerek változatlanul megmaradnak azok számára, akik nem kívánnak áttérni a dinamikus tarifára.
Mit jelent ez hosszú távon?
Miloš Zdravković energetikai szakértő szerint a dinamikus tarifa bevezetése közeledést jelent a világpiaci árakhoz, amelyek jelenleg magasabbak a szerbiai áraknál.
Noha az új rendszerre a kezdetben csak azok térnek át, akik így döntenek, az sem kizárt, hogy idővel ez a rendszer kötelezővé válhat minden fogyasztó számára.
Zdravković szerint azonban fontos megtalálni az egyensúlyt a rendszer fenntarthatósága, illetve a fogyasztók fizetőképessége között, írja a Nova ekonomija.
AAZ HOGY KEDVEZMENY MOST IS VAN A SZAMLAN FOLTUNTETIK DE AZ ARBPL NEM VESZI LE 3 HONAPJA SZALADOK NEKAEM VAN KEDVEZMENY. TELEN TERMESZETESEN AKI AZAL MELEGIT TOBBET HASZNALNAK. 2 HONAPOT NEM VONTAK LE A KEDVEZMENY. IGY JOBBAN BECSAPJAK A NEPET. (LOPNAK)
Az én tapasztalatom az, hogy bármilyen változást vezetnek be, arra a fogyasztók mindig ráfáznak, csak rosszabbul járhatunk. Ez garantált.
Az üzemanyag árakat nem érdemes idekeverni, mert az adóterhektől nagyban függ a kisker ár. A benzin nagyker nettó áràt 45,6% jövedéki adó terheli, amire rámegy még +27% áfa. Az áfa mértékével Magyarország a csúcson van. `25-től az idei infláció mértékével emelik a jövedéki adót. Jók a kilátások ...🤠
Értem én, hogy dinamikus, de eddig a kapcsoló órám pontosan kapcsolta a villanykályhát amikor olcsó áram volt, de hogy fog kapcsolgatni "dinamikusan"? Honnan tudja majd az én villanykályhám, mikor lesz olcsóbb az áram napközben? Ez nagyon olyan kész átverésre hasonlít.
A benzin árra reagálva: igen, Magyarországon és Szerbiában a legdrágább a környéken! Érdekes módon itt volt évekig "hatósági ára" az üzemanyagoknak. Magyarországon megszűnt az ársapka, most már ott egy kicsit alacsonyabb, mint nálunk.
Ez jó, csak ez lesz a járható út, de még sok kérdés marad, pl. hogy mi alapján tudom, mennyibe kerül éppen az áram!? Nem utólag, hanem aktuálisan, illetve előre, hogy én is tudjak dönteni! Még sokan nem értik az egészet, lásd kommentelők. Nyilván ahhoz, hogy ne járjunk rosszul, információ kell, meg a hozzáállás megváltoztatása. A "Mert jár nekem" és a "bezzeg 40 évvel ezelőtt" mentalitást sürgősen el kell felejteni!
Béla, ne etessen minket lózungokkal. Nemrég voltam Németországban. Amikor mentem, a benzin ára 1.8 euro volt. Mikor jöttem haza, 1.9 lett az ára. Nem stabil ott sem az ár. Az áram ára meg drága, a sok hülye zöldítési intézkedés miatt.
Ismerve kormányunkat-megszivjuk...
Magyarországon is hasonló változás van készülőben, mert a villanygazdaság a legmagasabb árat fizeti folyamatosan a tözsdén, mert délután és este a legnagyobb a fogyasztás, amikor a fogyasztók többsége otthon van. Délelőtt viszont megterheli a rendszert a napelemek túltermelése, és alacsony a háztartások fogyasztása. A délelőtti ár stabilan alacsony fix ár lesz. Nyugdíjasoknak kedvező is lehet ..., akár.
Áremelés ez, és még nem is olyan burkolt módon! A beetetés szerint ez azért lesz az átlagnak „jó”, mert a dinamikus áramszolgáltató, hosszú távú fönntarthatóságát áthárítja fogyasztók fizetőképességére. Na! Képzeljék el : fölemelik (vetés előtt) a parasztembernek a műtrágya, a vetőmag árát,…és a törvényhozás (meg)védte mezőgazdász, dinamikus tarifarendszer alapján fölemeli azonnal a (learatandó) búza árát a vevőnek, -leszámlázva! Nem búzát kell itt termelni, hanem dinamikus politikusokat!
Persze,"tőzsdei árak",stb....Mint az üzemanyag ára is,nálunk és Magyarországon a legmagasabb a régióban.