A Politika lap értesülései szerint akár három hónappal is elodázhatják a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (Naftna Industrija Srbije – NIS) ellen tervezett amerikai szankciók bevezetését.
A cikk szerint nagy valószínűséggel második alkalommal is haladékról szóló döntés születik, hiszen egy hónap nem elegendő idő a témával kapcsolatos átfogó párbeszéd folytatására.
A lap rámutatott: nem kizárt, hogy a szombaton lejáró eddigi határidő lejárta után késve érkezik a washingtoni válasz. A közelmúltban számos spekuláció jelent meg, amelyek szerint horvát vagy magyar tulajdonú cég venné át a NIS feletti irányítást, de az orosz Gazprom jelezte, hogy nem hajlandó eladni többségi részesedését.
A három hónapos halasztás kedvező hír lenne a szerbiai kőolajellátás stabilitása szempontjából, miközben a NIS feltöltheti tartalékait – írja a Politika.
Dubravka Đedović Handanović: Magyarország támogatta a NIS újabb szankcióhalasztási kérelmét
Magyarország támogatta a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (Naftna Industrija Srbije – NIS) újabb kérelmét az amerikai szankciók elhalasztására – jelentette ki Dubravka Đedović szerb bányászati és energetikai miniszter.
„Köszönöm magyar barátainknak, hogy mindig Szerbia mellett állnak, és hogy ezúttal is támogatták a szankciók elhalasztására vonatkozó kérelmet, amelyet a NIS az Egyesült Államok Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatalához (Office of Foreign Assets Control) nyújtott be” – hangsúlyozta Đedović.
Az Instagramon közzétett üzenetében hozzátette, hogy Magyarország stratégiai partnerünk, és az energetikai ágazatban való együttműködés mindkét ország, valamint az egész régió energiaellátásának biztonsága és stabilitása szempontjából kiemelkedően fontos.
Magyarország korábban jelezte, hogy kész segíteni Szerbiának a NIS-szel szemben kilátásba helyezett szankciók okozta problémák megoldásában, és hogy a MOL – a magyar olajipari vállalat – kész megduplázni a Szerbiának szállított üzemanyag mennyiségét.
A NIS-szel szembeni szankciók pénteken lépnének hatályba, amennyiben nem fogadják el a NIS újbóli halasztásra irányuló kérelmét, amelyet a szerb kormány is támogatott.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!