Kárpát-medence
Jogerősen elutasította a román legfelsőbb bíróság a Békás-szoros ügyében benyújtott rendkívüli felülvizsgálati kérelmet
Betűméret:             

Jogerősen elutasította a román legfelsőbb bíróság a rendkívüli felülvizsgálati kérelmet, amelyet a Hargita megyei önkormányzat nyújtott be a Békás-szoros közigazgatási hovatartozása ügyében – írta kedden a Székelyhon.ro, amelyet az MTI idéz.

A székelyföldi hírportál beszámolója szerint így kimerültek a jogorvoslati lehetőségek a székelyföldi Hargita és a moldvai Neamt megye között több mint egy évtizede zajló határperben.

Borboly Csaba korábbi Hargita megyei tanácselnök tavaly novemberben jelentette be, hogy a megyei önkormányzat a román legfelsőbb bírósághoz fordul a Békás-szoros közigazgatási hovatartozása ügyében, és a moldvai Neamt megyével folytatott határper újratárgyalását kéri.

A legfelsőbb bíróság áprilisban hozott alapfokú ítéletében megalapozatlannak ítélte és elutasította a keresetet. A fellebbezést követő jogerős ítéletében ismét az elutasítás mellett döntött.

A Hargita megyei önkormányzat jogászai azzal indokolták a rendkívüli felülvizsgálati kérelem benyújtását, hogy szerintük ellentmondásos az ügyben tavaly októberben hozott jogerős ítélet indoklása.

A Marosvásárhelyi Ítélőtábla 2023. október elején utasította el a Hargita megyei önkormányzat fellebbezését a határperben. Ezzel helybenhagyta a Hargita Megyei Törvényszék korábbi alapfokú ítéletét, miszerint Erdély egyik legjelentősebb természeti látványossága közigazgatásilag Neamt megyéhez tartozik.

Hargita megye közgyűlése a 2022-ben indított perrel másodszor próbálta módosíttatni a megyehatárt. A korábbi per több mint tíz évig tartott, a jogerős ítélet a moldvai megye önkormányzatának adott igazat.

A 2022-ben indított második perben a Hargita megyei önkormányzat azt kérte a bíróságtól: érvénytelenítsék a Hargita megyei Gyergyószentmiklós és a Neamt megyei Almásmező közigazgatási határait megállapító, 1998-ban készült jegyzőkönyvet, mert a határmegállapító bizottságban nem vettek részt a két megyei közgyűlés képviselői, holott ez megyehatár is egyben.

Arra is hivatkoztak, hogy a jegyzőkönyvben megállapított határ nem azonos a romániai közigazgatási határokról szóló 1968-as törvényben szereplővel.

A Székelyföld egyik legnagyobb látványosságának számító Békás-szoros egy tektonikus eredetű szurdokvölgy a Hagymás-hegységben. 1971-ben védetté nyilvánították, jelenleg a Békás-szoros - Nagyhagymás Nemzeti Park része, mely az egyetlen székelyföldi nemzeti park. A szoros kisebb része Neamt, nagyobb része Hargita megye területén van. Térségében számos természeti látványosság található, mint a Gyilkos-tó, a Nagy-Hagymás vagy az Egyes-kő.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A muravidéki Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet (MNMI) a magyar kultúra megőrzésére, gyarapítására jött létre, működése, programjai és általános üzenete a magyar kultúra megtartására, ünneplésére hív – fogalmazott a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára pénteken a szlovéniai...
2024. NOVEMBER 8.
[ 22:03 ]
A román ellenzék által benyújtott közigazgatási reformtervezet a politikai kiszolgáltatottság állapotába taszítaná a székelyföldi magyarságot, általa „kis magyar szigetek” szűnnének meg – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államfőjelöltje csütörtökön Marosvásárhelyen. A...
2024. NOVEMBER 8.
[ 8:57 ]
Az idei ősz legalacsonyabb hőmérsékletét, -10,2 Celsius-fokot mértek kedden reggel Csíkszeredában – jelentette kedden az Agerpres román hírügynökség. A székelyföldi városban mért hőmérséklet a legalacsonyabb érték volt kedden Románia-szerte. A nagyszebeni regionális meteorológiai szolgálat meteorológusa, Ovidiu...
2024. NOVEMBER 5.
[ 12:02 ]
Beolvasás folyamatban