Közlemények
Pályázati felhívás: DIÁKOK HATÁROK NÉLKÜL – 29. Rákóczi Mozgótábor
Betűméret:             

Vegyél részt a kanadai Rákóczi Alapítvány 2025-ös Diákok Határok Nélkül Programjában! Tölts egy élménydús kirándulást Magyarországon! Ismerd meg múltunkat, járulj hozzá a jövő építéséhez és köss életre szóló, határokon átívelő barátságokat!

Mindehhez nem kell mást tenned, mint pályázni a Rákóczi Mozgótáborra!

A Magyarságismereti Mozgótábor célja

A tábor egy jutalom utazás, melyben pályázat útján kiválasztott tehetséges fiatalok vehetnek részt. Minden egyes résztvevői helyre legalább ketten pályáznak!

A táborba határon túli magyar fiatalok jelentkezését várjuk, akik a magyarországi körút során egymással szoros barátságokat köthetnek, mélyebben megismerkedhetnek a magyar történelemmel, kultúrával és művészetekkel, valamint kölcsönösen megosztják egymással és közkinccsé teszik az otthonról hozott kulturális értékeket, népdalokat, verseket és táncokat!

helyszínei: Pécs, Miskolc (3-3 nap), Budapest (4 nap)

időpontja: 2025. július 3 . – 2025. július 14.
költségek: A részvétel díjmentes, minden felmerülő költséget (utazás, szállás, étkezés, belépők) a kanadai Rákóczi Alapítvány fedez!

szervezői: II. Rákóczi Ferenc Alapítvány a Kárpát-medencei Fiatalokért (Budapest)
Rákóczi Alapítvány (Kanada)

A pályázat benyújtásának határideje: 2025. április 13. éjfél

Azon tanulmányaikban eredményes, tehetséges, népünk történelme, hagyományai, irodalma és műemlékei iránt érdeklődő magyar fiatalok jelentkezését várjuk, akik

  • középiskolai, gimnáziumi, líceumi, szakközépiskolai tanulók,
  • 15. életévüket 2025. július 1-ig betöltötték, de még nem töltötték be a 19. életévüket
  • korábban nem vettek részt Magyarságismereti Mozgótáborban;
  • a megadott öt téma egyikét kidolgozzák és a határidőig benyújtják.

A pályatételek

Dolgozd ki az alábbi pályatételek egyikét a következő módok közül választva:

  • Géppel (Times New Roman, 12-es betűtípus, 1,5 sorköz), vagy kézzel írva 2-4 oldal terjedelemben mindkét esetben
  • 6-10 perces videós feldolgozása a témának
  • vagy készíts festményt, rajzot, vagy más kreatív alkotást. Műalkotás benyújtása esetén kérünk legalább 1,5 oldalban bemutatást (magyarázatot) csatolni, hogy ez miként kapcsolódik a választott tételhez.
  • írj verset, novellát, értekezést vagy akár egy innovatív dalt.
    Hosszabb szövegrészek szóról szóra történő másolását kérjük kerüljétek!

1. Népművészet és hagyományok újragondolva

Képzeld el, hogy a régi magyar népmesék, népdalok, néptáncok, kézművesség, ünnepi hagyományok találkoznak a modern világgal. Hogyan tudnád összekapcsolni, beépíteni a népművészetet a kortárs, digitális tartalmakba? Milyen tanulságokat hordoznak, miért fontos ismerni a tradicionális, népi hagyományokat? Milyen hatással lehet a népművészet a fiatalok értékrendjére? Mutasd be azokat a népi értékeket, amelyek a te környezetedben jelen vannak. Szőj a pályamunkádba saját példákat.

2. BeszÉlj

A generációkutatók azt mondják, hogy az arcunk többszáz évre visszavezethető élethelyzetek, nehézségek, örömök és traumák lenyomata. Kire nézünk mi vissza?A kommunista világban született és szocializálódott nagytata, akinek édesapja a háborúban vesztette életét, a malenkij robotból apját hazaváró nagymama, a rendszerváltástól összezavarodott édesanya, vagy a délszláv háborúk idején kamasz édesapa? Készíts egy interjút, esszét, elbeszélést egy olyan személlyel a családodban, közvetlen környezetedben, aki megélte vagy közvetve érezte a hatását a 20. századi magyarságot érő tragikus események valamelyikének. A munkád során figyelj arra, hogy igyekezz rávezetni a kérdezett félt ezen események napjainkra való hatásaira, illetve összegzésként fogalmazd meg, személyesen ezekből mit érzel, hogyan érintenek téged.

3. Jókai 200: A magyar nemzet mesélője

Idén ünnepeljük Jókai Mór születésének 200. évfordulóját. Ezen pályázati témán keresztül Jókai művészetének időtálló üzenete jeleníthető meg. Hogyan taníthat Jókai a művein keresztül felelősségvállalást egy mai fiatalnak? Gondolkodj el azon, milyen értékeket közvetítettek regényei, és hogyan alkalmazhatóak ezek a mindennapjainkban. Mutasd meg, hogyan találhatnak kapcsolódási pontot a mai fiatalok Jókai történeteiben! Vajon inspirálhatja-e a fiatalokat a múlt hősiessége és kalandvágya? Jókai Mór a szabadságharc idején az irodalom eszközével keltette életre a nemzeti öntudatot. Hogyan járulhat hozzá a mai fiatal és személy szerint Te az irodalom népszerűsítéséhez?

4. Mit vinnék magammal?

Hogyan határoznád meg a magyarságot? Mi az, ami számodra a legfontosabb, legkülönlegesebb része a magyar identitásnak? Képzeld el, hogy egy távoli utazásra készülsz és csak három dolgot vihetsz magaddal, amelyek a magyarságot szimbolizálják számodra. Mi lenne ez a három dolog és miért választanád őket? E pályázat célja, hogy a résztvevők megfogalmazzák, melyek azok az értékek, tárgyak, hagyományok vagy szimbólumok, amelyek nélkül nem tudnák elképzelni magukat mint magyarokat. Oszd meg velünk, hogyan látod a magyarság örökségét és jövőjét!

5. Az igazi bajnokok nyomában – A sport ereje és öröksége

Keleti Ágnes, a világ legidősebb olimpikonja és ötszörös aranyérmes tornásza példát mutatott kitartásból, elhivatottságból és a sport erejéből. Gondolkodj el, mit tanulhatunk a sporttól és olyan bajnokoktól, mint ő! Hogyan segíti a sport a személyes fejlődést, az akadályok leküzdését és a csapatépítést? Mit jelent számodra a bajnokká válás a sportban és az életben? Mutasd meg gondolataidat kreatív módon, legyen az esszé, novella, képregény, illusztráció vagy videó! Fedezd fel a sportban rejlő inspirációt és oszd meg, mit ad számodra a mozgás és a kitartás ereje!

A pályázathoz csatolni kell

  1. bemutatkozást:
    írásban (1-2 oldal) vagy videóban (3-5 perc), amely tartalmazza:
    – elérhetőségeidet – levelezési és e-mail cím, telefonszám
    – családi körülményeket
    – eddigi tanulmányok, iskolák
    – érdeklődési körök, szakkörök, versenyeken való részvétel
    – közösségi szerepvállalások, hobbik, jövőbeni tervek
    – miért szeretnél részt venni a Magyarságismereti Mozgótáborban?
  2. nyilatkozatot arról, hogy korábban még nem vettél részt Magyarságismereti Mozgótáborban.
    Videós bemutatkozás esetén kérünk, írásos formában küldd el a következőket:
    – elérhetőségeidet
    – levelezési és e-mail cím, telefonszám
  3. ajánlólevél (2 db)
    Egy tanárod, vagy egy egyházi személyiség, vagy egy közéleti személyiség, cserkészvezető írásos ajánlása arról, hogy megbízható, szorgalmas és kellőképpen motivált vagy a Magyarságismereti Mozgótáborban való részvételhez!

PÁLYÁZAT BENYÚJTÁSA, ELBÍRÁLÁSA

A hiánytalanul összeállított pályázat (pályamunka, bemutatkozás, ajánlólevél 2x) a területileg illetékes referensnek nyújtandó be elsősorban elektronikusan, de beküldhető postai úton is. A pályázatok beérkezését minden esetben visszaigazoljuk! A pályázatok elbírálásának ideje a beérkezett pályázatok mennyiségétől függ. A kiértékelés során egy előre egyeztetett időpontban sor kerülhet egy rövid online beszélgetésre is.

DÉLVIDÉK:
Berec Judit
rakoczidelvidek@gmail.com
24420 Magyarkanizsa, Szlovén utca 14.
24420 Kanjiža, Slovenačka 14.

KÁRPÁTALJA:
Svingola Genoveva
karpataljai.referens@gmail.com
Gát, 90231, Kossuth út 37
Гать, 90231, вул. Кошута 37

FELVIDÉK:
Kálmán Hajdók Katalin
rakoczifelvidek@gmail.com
Pod záhradami 1156/8
930 13 Trhová Hradská

ERDÉLY:
Sorbán Boglárka
rakoczierdely@gmail.com
Sepsiszentgyörgy (Sfântu Gheorghe),
Kovászna megye (județul Covasna),
Str. Mikes Kelemen utca 15.
520028

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Mirhó címmel forgat kisjátékfilmet 2025 nyarán Horgoson a budapesti Campfilm Kft. A rendező Vas Marianna, aki az ELTE-n kezdte felsőfokú tanulmányait, a Bolognai Egyetem filmszakjának elvégzése után a nemzetközi DocNomads képzésen diplomázott le dokumentumfilm-rendezésből. Operatőrként és társrendezőként jegyzi a Wild...
2025. FEBRUÁR 26.
[ 11:04 ]
Március 31-éig lehet jelentkezni még a Határtalanul Középiskolai Vetélkedő új alapszakaszára! A középiskolai osztályok ismét próbára tehetik tudásukat különböző témakörökben – néprajz, történelem, kultúra, földrajz –, miközben értékes nyereményekért versenyezhetnek. A vetélkedő fődíja egymillió forint,...
2025. FEBRUÁR 25.
[ 17:45 ]
A TINTA Könyvkiadó pályázatot ír ki könyvtárak bővítésére, könyv- és szótárállományuk gyarapítására kedvezményes pályázati áron. A pályázat célja A magyar könyvtárak ellátása a magyar nyelv új, korszerű szótáraival. A TINTA Könyvkiadó korszerű kiadványai híven tükrözik szókincsében gyorsan...
2025. FEBRUÁR 12.
[ 14:32 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó