Pénteken reggel elhunyt II. Erzsébet brit királynő férje, Fülöp edinburgh-i herceg – idézte a család közleményét a Sky News pénteken.
„Mély fájdalommal tudatjuk, hogy a brit királynő bejelentette szeretett férje, Fülöp edinburgh-i herceg halálát. Ő királyi fensége békében távozott el ma reggel, a winsdori kastélyban”
– áll a királyi család hivatalos, Twitteren is közzétett közleményben.
Fülöp herceg február 16-án este került be egy londoni kórházba. A Buckingham-palota a közleményében arról írt, hogy II. Erzsébet királynő 99 éves férje akkor már néhány napja nem érezte jól magát, a szívére panaszkodott. Azonban azt írták, hogy csak elővigyázatosságból kellett bent maradnia pár napra. Autóval vitték a kórházhoz, de saját lábán ment be az épületbe. Azt is hangsúlyozták, hogy II. Erzsébet férjének az állapota nincs összefüggésben koronavírus-fertőzéssel. Januárban II. Erzsébet és Fülöp herceg is megkapta a vakcinát.
A királynő a Windsor-kastélyban maradt, ahol Fülöppel együtt a lehető legkevesebb személyzet társaságában, elszigetelve éltek a koronavírus-járvány elmúlt hónapjai alatt. A karácsonyt is csak szűk, nem a megszokott nagy családi körben ünnepelték.
A BBC arról írt, hogy Fülöp herceg az elmúlt években többször is kórházba került, 2011-ben szívkoszorúér-műtétet hajtottak végre rajta. 2019 karácsonya előtt is kórházban kezelték, de amikor legutóbb nyilvánosan megjelent, akkor úgy tűnt, jól érzi magát.
Fülöp herceget végül március közepén hazaengedték a kórházból, ezt megelőzően szívgyógyászati beavatkozást hajtottak végre rajta. Azt akkor nem közölték, hogy pontosan milyen kardiológiai kezelést végeztek rajta.
Brit cirkáló menekítette ki családjával együtt Görögországból
A később II. Erzsébet férjeként ismertté vált Fülöpnek nem volt szokványos a gyerekkora. I. Konsztantinosz görög király unokaöccseként, egy ebédlőasztalon született Korfu szigetén 1921-ben. Másfél éves korában azonban családjának menekülnie kellett: megdöntötték a görög monarchiát, nagybátyjának le kellett mondania, apját, András görög és dán herceget pedig kiutasították az országból.
A másik oldali rokonság révén a brit királyi család segített nekik elszökni. Egy brit cirkáló legénységének kellett titokban kimenekítenie Fülöpöt és a családját, ehhez a tengerészek egy régi gyümölcsösdobozból csináltak neki kiságyat az útra. A család a következő éveket európai rokonok között ingázva vészelte át, miközben a kontinens lassan megindult a második világháborúhoz vezető úton.
Szülei 1930-ban elváltak, ezután Fülöpöt Angliába küldték, ahol anyai nagyanyja és nagybátyja, Lord Mountbatten vette a szárnyai alá. Több bentlakásos iskolába küldték Angliában, Németországban és Skóciában. Mountbatten Fülöp néven lett honosított brit állampolgár és alattvaló, miközben görög és dán hercegi címéről lemondott.
Hat évvel II. Erzsébet megkoronázása előtt házasodtak össze
Fülöp 18 éves korában ismerkedett meg az akkor 13 éves Erzsébettel, aki három évvel korábban lett trónörökös. Harmad-unokatestvérek voltak, az ük-ükszüleik Viktória királynő és Albert herceg voltak. Sokáig nem találkoztak újra, mert Fülöp belépett a Brit Királyi Haditengerészetbe, több hadihajón is szolgált a Földközi-tengeren, az Indiai-, valamint a Csendes-óceánon a világháború alatt. Számos csatában vett részt, többször is kitüntették. 21 évesen már főhadnagy volt.
A világháború után is a flotta kötelékében maradt, de közben egyre többször találkozott Erzsébettel, akinek hamarosan megkérte a kezét. Az ortodox keresztényként megkeresztelt Fülöp áttért az anglikán vallásra, és 1947. november 20-án tartották az esküvőjüket a Westminster-apátságban. Fülöp az esküvő után kapta többek között az edinburghi hercegi címét is.
Ez azonban azon nem változtatott azon, hogy Erzsébet hercegnő férjeként is a haditengerészetben szolgált tovább, egészen 1951-ig aktív állományban maradt, és a korvettkapitányi rangig jutott. Még II. Erzsébet megkoronázása előtt megszületett két gyerekük, Károly és Anna. Később összesen négy gyerekük született: Károly walesi herceg, Anna brit királyi hercegnő, András yorki herceg és Eduárd wessexi gróf.
VI. György királynak utolsó éveiben már több egészségügyi problémája is volt, és Fülöpnek 1951 után egyre több kötelező nyilvános szereplésen kellett részt vennie Erzsébet mellett. Éppen akkor is egy hivatalos úton voltak Kenyában 1952 áprilisában, amikor megtudták, hogy VI. György meghalt. A hírt Fülöp herceg mondta el Erzsébetnek, aki 26 évesen lett királynő, de a formális koronázását csak 1953. június 2-án tartották.
Szinte mindig ott volt a királynő mellett
1953 novemberétől fél éven keresztül II. Erzsébet és Fülöp herceg körbejárta a Brit Nemzetközösséget, akkor először érkezett Ausztráliába és Új-Zélandra egy hivatalban lévő brit uralkodó. Fülöp innentől II. Erzsébet fáradhatatlan kísérője lett, aki élete nagy részét a királynő árnyékában élte, de azért időnként sikerült kilépnie belőle.
Házasságuk kezdeti éveiben a jó kiállásúnak tartott Fülöp herceg kifejezetten népszerű volt, 1957-ben pedig a Time arról írt, hogy ő is hozzájárult ahhoz, hogy igazi stílusteremtő királyi ikonná változtatta II. Erzsébetet.
Fülöp herceg évente több száz nyilvános rendezvényen és eseményen vett részt 1952 és 2017 között. Legtöbbször a királynő kísérőjeként volt jelen, és természetesen nem az ő, hanem II. Erzsébet dolga volt, hogy az országot és a királyi családot érintő legfontosabb beszédeket megtartsa. Ettől függetlenül Fülöp herceg így is több ezer beszédet mondott maga is különböző rendezvényeken, és több száz jótékonysági szervezet mellett szólalt fel az évtizedek alatt.
Nagyrészt pozíciójával járó feladatokat kellett ellátnia, de azért jutott ideje másra is. Gyakran lovaspólózott, kerékpáros-pólózott, fogatversenyen hivatalosan is képviselte Nagy-Britanniát, és festeni is szeretett.
1981 és 1996 között a Természetvédelmi Világalap (WWF) elnöke volt, és létrehozott egy nemzetközi kitüntetést is, amivel a közösségi szolgálatra készülő fiatalokat segítik a világ országaiban.
Többször is beszélt azonban arról, hogy nehezen találta meg a helyét a királyi család teendői mellett, és végig érezte a kötöttségeket és elvárásokat magával szemben. „Nem akartam a WWF elnöke lenni, de megkértek rá, hogy vállaljam el. Őszintén szólva sokkal szívesebben maradtam volna a haditengerészetben” – mondta egy 1992-es interjúban. 2011-ben is arról beszélt, hogy kicsit kevesebb rohangálásra, kevesebb felkészülésre vágyik, és kevesebbszer akar arra gondolni, hogy mondania kell valamit.
Az utóbbi évtizedben több egészségügyi problémával is kezelték
Ezek az esetek azonban nem vetették vissza lényegesen a népszerűségét az évek során, az utóbbi években is a brit királyi család legkedveltebb tagjai közé tartozott. A YouGov felmérése szerint február közepén Fülöp hercegről 49 százaléknak volt pozitív, 28 százaléknak negatív véleménye, amivel a királyi család ötödik legnépszerűbb és hatodik legismertebb tagja volt, írja a telex.hu.





Nincs hozzászólás. Legyen az első!