A gázai övezeti segélyezési helyzet romlásának megállítására szólította fel hétfőn Izraelt António Guterres ENSZ-főtitkár. A szervezet szerint a Hán Júniszra vonatkozó izraeli evakuálási parancs arra kényszeríti az embereket, hogy a Gázai övezet kevesebb mint egyharmadára zsúfolódjanak össze.
A Hán Júniszra vonatkozó izraeli evakuálási parancs „pánikot, félelmet és aggodalmat keltett" – mondta az ENSZ palesztin menekültekért felelős ügynökségének (UNRWA) vezetője a BBC szerint, amelyet a hvg.hu idéz.
Philippe Lazzarini közölte, hogy a vízhez való hozzáférés a térségben korlátozott, mivel az izraeli katonai művelet megakadályozta a több mint 350 ezer embernek vizet szolgáltató sótalanító üzem elérését.
Mint mondta, a Gázai övezet déli részén található legnagyobb kórház – ahol több mint ezer embert kezelnek és 17 ezer lakóhelyét elhagyni kényszerült embernek nyújtanak menedéket – hamarosan leállhat a fogyatkozó készletek és személyzet hiánya miatt.
Lazzarini szerint legalább 60 ezer ember „kényszerült arra, hogy a már így is túlzsúfolt UNRWA menedékhelyekre költözzön". „Az evakuálási parancs arra kényszeríti az embereket, hogy a Gázai övezet kevesebb mint egyharmadára zsúfolódjanak össze. Mindenre szükségük van: élelemre, vízre, menedékre és főleg biztonságra. A délre vezető utak be vannak dugulva" – mondta.
Hozzátette, hogy hamisak azok az állítások, miszerint az ENSZ-nek több ezer sátra van, és menekülttábor felállítását tervezi a Gázai övezet déli részén. „Ezt már többször elmondtuk. Újra elmondjuk. Semmilyen hely nem biztonságos Gázában, sem délen, sem délnyugaton, sem Rafahban, sem bármelyik úgynevezett biztonságos övezetben" – jelentette ki.
Lazzarini arról is beszélt, hogy a harcok újrakezdése „tovább fojtogatja a humanitárius műveletet", akadályozza a szállítmányok bejutását és lassítja a segélyek szétosztását Gázában.
Emellett felszólította az izraeli kormányt, hogy nyissa meg újra a Gáza és Izrael közötti átkelőt, lehetővé téve a humanitárius segélyek „feltétel nélküli, zavartalan és értelmes" eljuttatását. "Ennek elmulasztása sérti a nemzetközi humanitárius jogot" – tette hozzá a BBC-nek nyilatkozó Lazzarini.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!