Világ
Alain Berset svájci politikus lett az Európa Tanács új főtitkára
Betűméret:             

Alain Berset-t, a svájci államszövetség korábbi elnökét, volt belügyminisztert választotta a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács következő főtitkárának nyári ülésszakán az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) kedden.

Alain Berset ötéves megbízatása 2024. szeptember 18-án kezdődik. A leköszönő főtitkár, korábbi horvát külügyminiszter és európai ügyekért felelős miniszter, Marija Pejcinovic Buric 2019 óta töltötte be a tisztséget.

A választásról kiadott strasbourgi közlemény emlékeztet: Alain Berset 2012 és 2023 között a svájci kormány tagja volt. Ez idő alatt kétszer, 2018-ban és 2023-ban töltötte be a svájci államszövetség elnöki tisztségét. Miniszterként 12 éven át vezette a szövetségi belügyminisztériumot. Mielőtt csatlakozott a kormányhoz, 2003 és 2011 között a svájci szövetségi parlament tagjaként dolgozott, 2008 és 2009 között a svájci szövetségi parlament felsőházát jelentő államtanács elnökeként szolgált.

A PACE korábbi közleménye szerint Alain Berset megfelel az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága által még 2007-ben felállított követelményeinek, melyek szerint a szervezet főtitkárának állam- vagy kormányfői tapasztalattal kell rendelkeznie, vagy miniszteri, illetve ennek megfelelő szintű magas beosztást kell tudnia maga mögött.

Az 52 éves szocialista politikus a 246-ból 114 szavazattal kapott bizalmat az Európai Tanács Parlamenti Közgyűlésétől.

Az Európa Tanács főtitkári posztjára hárman jelöltették magukat: Alain Berset mellett Didier Reynders jelenlegi belga uniós igazságügyi biztos, aki korábban belga külügyminiszer, védelmi miniszter és pénzügyminiszter is volt, valamint Indrek Saar, aki 2015 és 2019 között kulturális miniszterként tevékenykedett az észt kormányban. A keddi szavazás során Saar 85, Reynders 46 szavazatot kapott - tájékoztattak.

A strasbourgi székhelyű Európa Tanácsot 1949-ben hozták létre azzal a céllal, hogy emelje a kontinens országaiban a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartásának színvonalát. Magyarország 1990-ben csatlakozott a jelenleg 46 tagot számláló szervezethez. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Michel Barnier francia miniszterelnök a pártok felelősségére szólított fel kedd este a politikai és költségvetési káosz elkerülése érdekében, a kormánnyal szembeni szerdai parlamenti bizalmi szavazást megelőzően. Emmanuel Macron államfő közölte, nem hisz a kormány megbuktatásának forgatókönyvében. A kormányfő a...
2024. DECEMBER 4.
[ 10:23 ]
Tucker Carlson ismét Moszkvába látogatott, hogy interjút készítsen, ezúttal Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. Az amerikai műsorvezető szerint a beszélgetés a háború lezárásának lehetőségeiről és Donald Trump elnökségének lehetséges hatásairól szólt. Carlson februárban már interjút készített Vlagyimir Putyin...
2024. DECEMBER 4.
[ 9:12 ]
Az ukrán külügyi tárca jelezte, hogy a teljes tagság az ország biztonságának igazi garanciája. Ukrajnának nem felel meg a NATO-tagság semmilyen alternatív formája – szögezte le az ukrán külügyminisztérium kedden közleményben, amelyet a NATO külügyminiszteri találkozójának első napján tett közzé. ...
2024. DECEMBER 4.
[ 5:11 ]
Beolvasás folyamatban