Augusztus 1-jén zajlott le Törökországban Moszkva és Washington között a hidegháború óta az eddigi legnagyobb volumenű fogolycsere. Ennek keretén belül nagy nyilvánosságot kapó politikai kötődésű személyeket cseréltek ki a felek egymással – számolt be a Kyiv Independent, amelyet a portfolio.hu szemléz.
Történelmi fogolycserét hajtott végre Oroszország és az Egyesült Államok, de ennek pontos részleteit sokáig nem lehetett tudni. Néhány név ismeretes volt, így például az elmúlt hónapokban nagy visszhangot kapó Evan Gershkovich, az amerikai Wall Street Journal riportere és az orosz származású Pulitzer-díjas Vlagyimir Kara-Murza is szabadult. Velük együtt szabadon engedték Paul Whelan amerikai tengerészgyalogost is. Őt még 2020-ban ítélte 16 év börtönre az orosz bíróság kémkedés vádjával.
A megállapodás értelmében az Egyesült Államok és szövetségesei náluk bebörtönzött oroszokat adnak át cserébe. A fogolycserére Ankarában került sor. A török elnöki hivatal közleménye szerint összesen 26 ember szabadulhatott hét különböző ország börtöneiből. Alekszej Navalnij egykori munkatársa, Leonyid Volkov azt írta, hogy a bebörtönzött ellenzéki politikust is ezzel a megállapodással akarták kiszabadítani. Azonban Navalnij február közepén meghalt a börtönben.
A foglyok Egyesült Államokból, Németországból, Lengyelországból, Szlovéniából, Norvégiából, Oroszországból és Fehéroroszországból érkeztek a török fővárosba. Innen 10 embert, köztük 2 kiskorút Oroszországba, 13 foglyot Németországba, hármat pedig az Egyesült Államokba szállítanak.
Csütörtök délután Joe Biden amerikai elnök azt mondta, hogya fogolycsere tető alá hozása a diplomácia és a barátság bravúrja volt, amivel arra utalt, hogy a szövetségeseik mellettük álltak. Elmondta, hogy az Oroszországtól visszakapott 16 fogoly között négy amerikai, öt német és hét orosz állampolgár van.
Az Insider közzétette egy listát, amin többe között szerepel Vlagyimir Kara-Murza orosz ellenzéki is, akit álhírek terjesztése miatt 25 év börtönre ítélték. Szabadon engedték még a Fehéroroszországban bebörtönzött német zsoldost, Rico Kriegert és Ilja Jasin orosz ellenzéki politikust is. Mellettük olyan aktivisták is szabadulhatnak, akik korábban Alekszej Navalnij központjának dolgoztak.
Ugyanakkor cserébe Németországnak szabadon kellett engednie Vagyim Kraszikovot, akit azért ítéltek életfogytiglanra, mert 2019-ben orosz állami megrendelésre Berlinben megölt egy emigráns csecsen tisztet, Zelimkhan Khangoshvilit. Az ítélet után a német külügyminiszter arról beszélt, hogy a német fővárosban elkövetett gyilkosság a német jog és Németország szuverenitásának súlyos megsértése az orosz hatóságok megbízásából Berlinben elkövetett gyilkosság. A 444 híre szerint rajta kívül több orosz ügynök szabadulhatott Szlovéniából, Norvégiából és az Egyesült Államokból.
Jake Sullivan, a Biden-kormányzat nemzetbiztonsági tanácsadója egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a csere része lett volna Alekszej Navalnij orosz aktivista is, aki egy orosz börtönben vesztette az életét az idei év elején.
Érdekes, hogy mindkét oldalon a legmagasabb állami fogadtatásban részesülnek azok az emberek akik valójában bűnözők. Bíróság által kiszabott börtönbüntetésüket töltötték az adott országokban.