Világ
NATO-főtitkár: Ukrajnának az erő pozíciójából kell elkezdenie a béketárgyalásokat
Betűméret:             

A NATO főtitkára szerint a szövetséges országok legfontosabb feladata jelenleg annak biztosítása, hogy Ukrajna az erő pozíciójából kezdhessen béketárgyalásokat, amikor erre elérkezettnek látja az időt.

Mark Rutte a Financial Times című londoni üzleti napilapnak adott, kedden megjelent interjúban úgy fogalmazott: a kijevi kormánynak nyújtott katonai támogatás növelése a majdani potenciális béketárgyalások előtt fontosabb, mint az arról szóló vita, hogy mikor ajánlják fel Ukrajnának a NATO-tagságot.

Elmondta: a szövetség tagjai jelenleg konzultálnak egymással arról, hogy miként kell időzíteni Ukrajna NATO-csatlakozási meghívását és a béketárgyalásokat.

A NATO-főtitkár kijelentette: most a legfontosabb feladat az, hogy amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a béketárgyalások elkezdéséről dönt, ezt a döntést az erő pozíciójából hozhassa meg.

A béketárgyalások lehetőségéről alig néhány órával korábban Sir Keir Starmer brit miniszterelnök is szólt. Starmer a londoni City polgármestere, a Lord Mayor hagyományos éves bankettjén felszólalva hétfő este úgy fogalmazott: folytatni kell a Kijevnek nyújtott támogatását mindaddig, amíg erre szükség van, annak érdekében, hogy Ukrajna a lehető legerőteljesebb helyzetből kezdhessen tárgyalásokat, és biztosíthassa az igazságos, tartós béke létrejöttét saját feltételei alapján.

Starmer most tett először hivatalosan utalást brit részről arra, hogy a London által Kijevnek nyújtott támogatások céljai között szerepel Ukrajna felkészítése is a békéről szóló tárgyalásokra.

Mark Rutte NATO-főtitkár a kedden megjelent Financial Times-interjúban ugyanakkor kijelentette azt is, hogy nem szabad olyan békemegállapodásra jutni, amely nem Ukrajnának jó, hanem Oroszországnak, Észak-Koreának, Iránnak és Kínának ad okot örömre, mivel ez hosszú távon súlyos biztonsági fenyegetést jelentene Európa és az Egyesült Államok számára.

Rutte elmondta: mindezt kifejtette Donald Trumpnak is, amikor november végén találkozott vele, igyekezve rábírni a megválasztott amerikai elnököt Ukrajna további támogatására.

A NATO-főtitkár az interjúban kijelentette: felhívta Trump figyelmét arra, hogy Oroszország jelenleg rakétatechnológiát ad át Észak-Koreának, és ez nemcsak Dél-Koreára és Japánra, hanem Amerikára is súlyos fenyegetést jelent.

Rutte hozzátette: Hszi Csin-ping kínai elnök "nagyon gondosan tanulmányozza, hogy mi jön ki ebből az egészből", és ha olyan egyezmény születik, amely nem kedvező Ukrajnának, akkor a kínai elnöknek is "támadhatnak a jövőben gondolatai valami másról".

A Financial Times szerint a NATO-főtitkár ezzel arra tett utalást, hogy Kína esetleg fontolóra veheti katonai erő alkalmazását Tajvannal szemben, írja az MTI.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások
Koke (*.*.39.85)
2024. DECEMBER 4. [ 0:19 ]

De ez az ember bolond? Mi az hogy erő pozicióból? Az összeomlás szélén áll Ukrajna, az erő az csak a nyugat és a pénze. Ha Oroszország nem áll le (tobb embere van, tobb fegyvere) akkor Ukrajna egyszeruen megszunik letezni. ! Vagy! A Nato kozbelep es mindannyian megdoglunk


Béla68 (*.*.14.8)
2024. DECEMBER 3. [ 20:41 ]

Nehéz gondolatok a főtitkár asszonytól. Sajnos az EU gazdaságának nincs ideje kivárni, hogy az ukrán fasiszta vezetés az erőteljes pozícióból kezdhesse meg a tárgyalásokat. Főleg így, hogy a nyugat folyamatosan átveri és nem tudja teljesíteni az ígéreteket. Az átvert ukrán népnek minden humanitárius segítséget meg kell adni, hogy átvészelhesse ezt a nehéz időszakot.


Hiába a nyugati segítség, az ukrán hadsereg súlyos hiányosságokkal küzd: nincs elég katona, nincs elég felszerelés. Kétséges, hogy Kijev hosszú távon képes lesz a harcok folytatására. Hiába a nyugati segítség, az ukrán hadsereg súlyos hiányosságokkal küzd: nincs elég katona, nincs elég felszerelés – írja a...
2024. DECEMBER 4.
[ 4:52 ]
Jun Szogjol dél-koreai elnök helyi idő szerint szerdán bejelentette, hogy vissza fogja vonni a néhány órája meghirdetett szükségállapotot, miután a parlament annak feloldására szavazott. Jun Szogjol közölte, hogy a rendkívüli jogrend fenntartására kivezényelt katonákat visszahívták. Mint mondta, hamarosan összeül a...
2024. DECEMBER 4.
[ 4:45 ]
Rendkívüli hadiállapotot hirdetett helyi idő szerint kedd esti televíziós beszédében Jun Szogjol dél-koreai államfő. Időközben az utcára vonultak a fegyveres erők Szöulban. Az elnök, bár konkrét intézkedésekre nem tért ki, úgy fogalmazott, hogy a liberális, alkotmányos rend védelmében nem maradt más választása. Az...
2024. DECEMBER 3.
[ 17:06 ]
Beolvasás folyamatban