A NATO "teljes erejével" válaszol, amennyiben valaki megtámadná Lengyelországot vagy a szövetség más tagállamát - jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban, Donald Tusk lengyel kormányfővel közösen tartott sajtóértekezleten.
A lengyel kormányfővel folytatott tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón Mark Rutte méltatta a lengyel védelmi kiadások szintjét, és a NATO keleti szárnyának erejét növelő, "értékes szövetségesnek" nevezte Lengyelországot.
Amennyiben "hibás számítások nyomán bárki azt gondolná, hogy következmények nélkül megtámadhatja Lengyelországot vagy más szövetségesünket, a NATO teljes erejével válaszol" - jelentette ki Rutte. "Reagálásunk megsemmisítő lesz" - tette hozzá.
Ezzel tisztában kell, hogy legyen Vlagyimir Putyin orosz elnök és "akárki más is, aki meg akarna támadni minket" - jegyezte meg a NATO-főtitkár.
Donald Tusk megköszönte, hogy Rutte "egyértelműen érdeklődik" a Lengyelország keleti határának fokozottabb védelmét célzó Keleti Pajzs projekt iránt, és támogatja azt.
Az ukrajnai béketárgyalásokról Tusk elmondta: Lengyelország és a NATO "korlátozott hatással" van erre a folyamatra. Ezért fel kell készülni "az olyan forgatókönyvekre, amelyeket nem százszázelékosan mi írunk", és bízni kell a NATO "teljes szolidaritásában" - jelentette ki. Aláhúzta: Varsó "szorosan együtt fog működni a jó béke érdekében". Hozzátette: az esetleges békemegállapodásnak "teljességgel garantálnia kell" Ukrajna szuverenitását.
Mark Rutte szerdán Varsóban Andrzej Duda elnökkel, valamint a lengyel külügyi és a védelmi tárca vezetőivel is találkozott.
Dariusz Lukowski tábornok, a varsói államfői hivatal kötelékében működő Nemzetbiztonsági Iroda (BBN) főnöke kedd este a Polsat News lengyel kereskedelmi hírtelevízióban arról beszélt, hogy orosz támadás esetén Lengyelország mennyi ideig tudna védekezni a szövetséges támogatás érkezéséig. "Azt hiszem, a harc módszerétől függően a védelmet egy vagy két héten át tudnánk folytatni a (fegyver)tartalékok mai állása mellett" - jelentette ki ki Lukowski.
Úgy vélte azonban, hogy a fegyveres erők folyamatban lévő fejlesztése nyomán Lengyelország két-három éven belül annyira felfejleszti képességeit, hogy "reálisan szembeszállhat az orosz agresszióval". (MTI)





Nincs hozzászólás. Legyen az első!