Terjedelmes listát állított össze a brit kormány azokról az amerikai importtermékekről, amelyekre megtorló jellegű vámokat vethet ki, válaszul a brit exporttermékeket sújtó amerikai vámintézkedésekre.
A 417 oldalas lista összeállításának előzményeként Jonathan Reynolds üzleti és kereskedelmi miniszter a londoni alsóházban tartott csütörtök esti tájékoztatóján kijelentette: Nagy-Britannia fenntartja a jogot arra, hogy megtegye a szükségesnek ítélt válaszlépéseket, ha nem sikerül elérni az amerikai féllel egy olyan kétoldalú kereskedelmi megállapodást, amellyel kiiktatható az amerikai piacra exportált brit termékeket sújtó vám.
Reynolds közölte: azonnali hatállyal konzultációt kezd az üzleti szektorral arról, hogy ha Nagy-Britannia vámügyi válaszlépésekről dönt, ezeket potenciálisan milyen áruféleségekre lehetne kiterjeszteni – írja az MTI.
Az üzleti tárca által nem sokkal később közzétett terméklistán az összeállításhoz fűzött ismertetés szerint az Amerikából érkező teljes brit import 27 százaléka szerepel.
A brit–amerikai kereskedelmi forgalom éves értéke 315 milliárd font.
Az üzleti tárca hangsúlyozta: a lista összeállítása nem azt jelenti, hogy a jövőbeni esetleges brit ellenvámok a felsorolásban feltüntetett összes amerikai termékre kiterjednének. Az „indikatív” listát úgy alakították ki, hogy a rajta szereplő termékekre kivetendő megtorló vámoknak korlátozott hatásuk legyen a brit gazdaságra.
A listán lévő több tízezer termék között számos hús- és baromfikészítmény, gép- és járműipari részegységek, autógumik, építőipari, fém- és faipari cikkek, bőráruk, ruházati termékek, ipari és háztartási eszközök szerepelnek.
A lista összeállításának előzményeként Donald Trump amerikai elnök a héten ismertette az új „viszonossági importvámokról” szóló rendeletét.
A rendelet alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be: a teljes importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli.
Az importjárművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.
Keir Starmer brit miniszterelnök az amerikai vámrendelet ismertetése utáni nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Nagy-Britanniának nem érdeke a kereskedelmi háború, mivel egy ilyen konfliktusnak nincsenek nyertesei, írja a hirado.hu.
Starmer kijelentette ugyanakkor, hogy a brit kormánynak „cselekvési eszközök egész sora” áll rendelkezésére, és bár a cél a megállapodás elérése Washingtonnal, semmiféle válaszintézkedési lehetőséget nem lehet kizárni.


Nincs hozzászólás. Legyen az első!