Világ
Brit miniszterelnök: A világ az eddig ismert formájában megszűnt
Betűméret:             

Keir Starmer brit miniszterelnök szerint a világ az eddig ismert formájában megszűnt, először védelmi és nemzetbiztonsági, majd világgazdasági és kereskedelmi értelemben egyaránt.

Starmer a The Sunday Telegraph című konzervatív vasárnapi brit lapnak írt cikkében úgy fogalmazott, hogy az új világot nem meghatározott szabályok, hanem alkuk és szövetségi rendszerek irányítják.

A minap bejelentett amerikai vámokról szólva a munkáspárti brit kormányfő megismételte azt a korábban is hangoztatott véleményét, hogy a kereskedelmi háborúknak nincs győztesük, viszont átütő erejű hatást gyakorolhatnak Nagy-Britanniára és az egész világra.

Starmer leszögezte: jóllehet folynak a tárgyalások az Egyesült Államokkal egy gazdasági megállapodásról, ő csak olyan egyezményt lesz hajlandó aláírni, amely megfelel a brit üzleti szektor és a brit dolgozók érdekeinek.

Hozzátette: továbbra is kiáll a szabad és nyitott kereskedelmi kapcsolatok mellett, mivel "súlyos hiba lenne, ha hátat fordítanánk" ennek a koncepciónak.

Az amerikai vámokkal szembeni esetleges brit ellenintézkedésekről Keir Starmer azt írta, hogy "minden lehetőség nyitva áll".

Donald Trump amerikai elnök a minap új "viszonossági importvámokról" szóló rendeletet írt alá, amelynek alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be. A teljes importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos - a korábban érvényesített vámokkal együtt 54 százalékos -, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli.

Az importált járművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.

Trump bejelentése után a brit üzleti és kereskedelmi minisztérium 417 oldalas listát állított össze azokról az amerikai importtermékekről, amelyekre a brit kormány a hazai üzleti szektorral tartott négyhetes konzultáció után megtorló jellegű vámokat vethet ki, ha nem sikerül kétoldalú kereskedelmi megállapodást elérni Washingtonnal.

A listán lévő több tízezer amerikai termék az Egyesült Államoktól vásárolt teljes brit import 27 százalékát teszi ki.

Keir Starmer a hétvégén több szövetséges ország vezetőivel - köztük Emmanuel Macron francia elnökkel és Giorgia Meloni olasz kormányfővel - tartott telefonos egyeztetéseket az amerikai vámintézkedésekről. Ezeken a megbeszéléseken a brit miniszterelnök a Downing Street beszámolója szerint leszögezte, hogy London válaszlépéseit a brit nemzeti érdekek diktálják majd, de hangsúlyozta azt is, hogy a brit kormány nyugodt ütemben folytatja e lépések előkészítését, és nem hoz rohanvást megtorló intézkedéseket.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Politikai döntésnek és boszorkányüldözésnek nevezte Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés (RN) vezetője az őt és pártját közpénzek hűtlen kezeléséért elmarasztaló elsőfokú bírósági ítéletet vasárnap a párizsi Invalidusok dómja előtt tartott támogató nagygyűlésen, írja az MTI. "Ez nem bírósági...
2025. ÁPRILIS 6.
[ 18:41 ]
A lábadozó Ferenc pápa vasárnap meglepetésszerűen megjelent a 20 ezer hívő előtt a vatikáni Szent Péter téren tarott szentmise végén – írja az MTI. A katolikus egyházfőt a mise végén kerekesszékben tolták be a Szent Péter térre. A főoltár elé érve, a ragyogó napsütésben Ferenc pápa integetett a tömegnek, majd...
2025. ÁPRILIS 6.
[ 17:03 ]
Moszkva az éjszaka folyamán ismét rakétákkal támadta KIjevet. "Robbanások a fővárosban. A légvédelem akcióban van. Maradjanak az óvóhelyeken" – írta Vitalij Klicsko polgármester a Telegramon vasárnap reggel. A támadásnak három sérültje van. Lengyelország közben több repülőgépet is aktivált, hogy biztosítsa a...
2025. ÁPRILIS 6.
[ 10:59 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó