Kultúra
Paul Beatty az idei Man Booker-díj nyertese
Betűméret:             

Az amerikai Paul Beatty vehette át kedd este Londonban a Man Booker-díjat. Ő az első amerikai író, aki a világ egyik legrangosabb irodalmi elismerésében részesült.

Az 54 éves Beatty a The Sellout című regényéért kapta az 50 ezer font pénzjutalommal és azonnali nemzetközi irodalmi hírnévvel is járó kitüntetést, amelyet Kamilla cornwalli hercegnő, Károly brit trónörökös hitvese adott át a Guildhallban, a londoni pénzügyi központ, a City elöljáróságának fényűző palotájában.

A díjazott mű keserű, abszurdba forduló szatíra egy Los Angeles-i fekete fiatalemberről, aki szűkebb hazájában megpróbálja visszaállítani a szegregáció és a rabszolgaság intézményét.

Amanda Foreman zsűrielnök indoklása szerint a 298 oldalas kötet a mai amerikai idők krónikása, és áttapos minden létező társadalmi tabun. "Az olvasó egyszerre érzi úgy, hogy keresztre feszítik, és közben csiklandozzák" - érzékeltette a mű szélsőséges érzelmi végletességét a Man Booker zsűrielnöke.

Foreman hangsúlyozta, hogy a döntnökök négy óra alatt, de végül egyhangúlag ítélték az idei Man Booker-díjra érdemesnek a Columbia Egyetem tanárának könyvét.

A jelöltek végső listáján Beatty mellett a brit Deborah Levy (Hot Milk), a szintén brit Graeme Macrae Burnet (His Bloody Project), az amerikai Ottessa Moshfegh (Eileen), az apai ágon magyar származású, kanadai-brit állampolgárságú David Szalay (All That Man Is), és a kanadai Madeleine Thien (Do Not Say We Have Nothing) szerepelt.

Az 1968-ban alapított, először 1969-ben odaítélt Booker-díjat a Booker élelmiszeripari és nagykereskedelmi vállalat támogatásával hozták létre. A cégnek - neve ellenére (book: könyv) - semmi köze nem volt a könyvkiadáshoz.

A díj főszponzora 2002 óta a Man Group nevű befektetési tanácsadó és alapkezelő csoport, amely azonban megtartotta az elismerés eredeti támogatójának nevét is; innen a jelenleg használatos Man Booker elnevezés.

A díjat annak idején azzal a céllal alapították, hogy az angol nyelvterület prózaírói is részesüljenek a francia Goncourt-díjhoz hasonló tekintélyű elismerésben.

A kitüntetést korábban Nagy-Britannia, Írország és a Nemzetközösséghez tartozó országok szerzői kaphatták meg. Ezt a földrajzi megkötöttséget azonban tavalyelőtt eltörölték, és azóta már csak az a feltétel, hogy a díjazott művet angolul kell megírni, és a könyvnek meg kell jelennie Nagy-Britanniában.

A Nemzetközi Man Booker-díjat, amellyel kétévente jutalmazzák - nemzetiségtől függetlenül - egy-egy kortárs író teljes munkásságát, tavaly Krasznahorkai László magyar írónak ítélték oda. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Elhunyt Szajkó István - illusztráció
2025. ÁPRILIS 2.
[ 15:15 ]
Elhunyt Val Kilmer - illusztráció
2025. ÁPRILIS 2.
[ 9:47 ]
Pénteken temetik Tolnai Ottót - illusztráció
2025. ÁPRILIS 1.
[ 11:55 ]
Magyarittabé Helyi Közösség és a Búzavirág Népi Szokásokat és Hagyományokat Ápoló Egyesület – a helyi civil, egyházi szervezetek és intézmények összefogásával, valamint a két háttérintézmény, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség támogatói és szakmai partnersége...
2025. MÁRCIUS 31.
[ 13:11 ]
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész és énekes – adta hírül a Variety. Az ismert színész március 29-én, szombaton este 11:15-kor hunyt el a Hawaii szigetén található Waimanalo településen. Halálát sztrók szövődményei okozták – közölte sajtósa, Harlan Boll. Korábbi élettársa, Martin...
2025. MÁRCIUS 30.
[ 16:47 ]
Hét elismerést adtak át a 112. Magyar Örökség díjátadó ünnepségén szombaton. A fővárosi Ráday Házban rendezett eseményen Magyar Örökség-díjban részesült a tavaly elhunyt filmrendező, András Ferenc művészete; a budapesti Bélyegmúzeum gyűjteménye; Dubrovay László Kossuth-díjas zeneszerző életműve; Juhász...
2025. MÁRCIUS 29.
[ 20:43 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó