Kedden este a zentai Kiszsinagógában, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, a szabadkai Szekeres László Alapítvány és a budapesti Makovecz Alapítvány közös szervezésében megnyílt a Makovecz Imre – Családi házak című tablókiállítás. A megnyitón Kormányos Katona Gyöngyi, a VMMI igazgatója és Kampis Gábor építészmérnök, a Makovecz Imre Közalapítvány munkatársa, a Makovecz Archívum kezelője köszöntötte a jelenlévőket, majd Tóth Vilmos magyarkanizsai építész nyitotta meg a kiállítást.
Kampis Gábor nyilatkozatában elmondta, hogy a Makovecz Imre életművét tematikusan bemutató tablókiállítás 2024 júliusában, a Palicsi Nyárindító Fesztiválon mutatkozott be először a külhoni területeken. Ezután felmerült az igény, hogy a nyári szünet után Szabadkán maradjon a kiállítás anyaga, hogy a fiatalabb generációk is megtekinthessék. Ezt követően Újvidéken volt látható a kiállítás, jelenleg pedig Zentán tekinthetők meg a tablók november végéig, majd Magyarkanizsán lesznek láthatók.
A kiállítás anyaga betekintést enged Makovecz Imre építészeti munkásságának azon részeibe, ahol családi házakat tervezett, köztük azokat az épületeket is, amelyeket saját maga vagy családja számára alkotott – mesélte a Közalapítvány munkatársa. Kiemelte azt is, hogy ez a tablókiállítás csak egy a tematikus kiállítások sorában. – Makovecz Imre templomai, angyalai, atlantiszi grafikái, és még meg nem valósult épületei, tornyai olyan különböző szempontokból mutatják be az építészetet, ami világszínvonalat képvisel – hangsúlyozta Kampis Gábor, hozzátéve, hogy az épületek emberi értelemben is példaként szolgálhatnak.
– Aki egy ilyen épületbe belép, az megérti, miért különleges ez az építészet. Az épület nemcsak fizikai funkciókat szolgál, hanem az emberek lelki és szellemi igényeit is kielégíti.
Tóth Vilmos a Vajdaság Mának nyilatkozva elmondta, Makovecz Imre hagyatéka hatalmas, majd személyes élményeiről mesélt, amelyek az építészhez kötik, aki jövőre lenne 90 éves. Elmesélte, hogy a nyolcvanas években ismerkedett meg a munkáival, majd a kilencvenes években személyesen is találkozott vele, amikor Makovecz Imre Lendváról visszafelé Szabadkán megállt, hogy segítséget kérjen a Népkör kibővítése kapcsán. Ekkor ismerkedett meg a Kós Károly Építészeti Körrel is.
– Az volt a csodálatos ebben az ismeretségben, hogy részt vehettem a Kós Károly Kör negyedéves találkozóin, ami számomra szakmai feltöltődést jelentett. Olyan emberek társaságában lehettem, akikkel hasonlóan gondolkodtunk az építészetről és az életről, amelyben élünk – emlékezett vissza, megjegyezve, hogy Makovecz Imre mindig ott volt ezeken a találkozókon, és a fiatalok nagy figyelemmel hallgatták.
Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója elmondta, hogy a Makovecz Alapítvánnyal jövőre is szeretnék folytatni az együttműködést, hiszen 2025-ben Makovecz Imre születésének 90. évfordulója mellett a VMMI is 20 éves fennállását ünnepli. Ennek kapcsán egy közös kiállítás megszervezésén gondolkodnak, amely a fiatalokat is megszólítaná.
A kiállításmegnyitót vajdasági és magyarországi építészek kerekasztal-beszélgetése előzte meg, amelyen a jelenlévők (Tóth Vilmos, Valkay Zoltán, Pesti Attila Vajdaságból, Kampis Gábor és Tóth Márton Magyarországról) az építészet XXI. századi kihívásairól cseréltek eszmét Antal Szilárd újvidéki rendező, egyetemi tanár és fotóművész moderálásával.
A megnyitón a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet által működtetett Tisza menti népzeneoktatási hálózat fiatal zenészei is közreműködtek.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!