Szerda este a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (VMMI) oszlopcsarnokában megnyílt a Bíborba, bársonyba, gyöngyös koszorúba címet viselő, a vajdasági kisebbségek népviseleteit és a Hagyományok Háza vajdasági hálózatának tanfolyamain készült kézműves alkotásokat bemutató kiállítás.
A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar és a bajai Türr István Múzeum közös IPA Interreg HUSRB/R23/22/018 számú projekt keretében megrendezett kiállítás anyagának összeállításában partnerként részt vett a Vajdasági Horvát Művelődési Intézet, a Vajdasági Román Művelődési Intézet, a Vajdasági Ruszin Művelődési Intézet, valamint a Vajdasági Szlovák Művelődési Intézet.
Kormányos Katona Gyöngyi, a VMMI igazgatója hírportálunknak nyilatkozva elmondta, hogy a kiállítással azt szeretnék megmutatni, hogy tartományunkban milyen népviseletek is vannak, illetve az itt élő nemzeti kisebbségek művelődési intézetei miképpen mutatják be saját közösségüket, saját kultúrájukat.
– A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a tartományunk területén élő más nemzeti kisebbségekkel is együttműködik, ezzel is igyekezve megmutatni a térség sokszínűségét, hogy miképpen is tudunk egymás mellett élni és milyen kulturális hagyományokkal, örökséggel is rendelkezik ez a terület – nyilatkozta a VMMI igazgatónője, aki hozzátette, a vándorkiállítást a zentaiak után a szabadkaiak és a nagybecskerekiek is megtekinthetik, az európai uniós IPA határon átnyúló projekt keretében pedig jövő év májusában egy nagyobb szabású kulturális rendezvényt és egy nagyobb kiállítást is megrendeznek, amelyeken úgyszinén a Vajdaság területén élő nemzeti kisebbségek mutatkoznak be egymásnak és sokkal több népviseletet is bemutatnak majd a érdeklődőknek.
Saša Sabadoš, a a Vajdasági Ruszin Művelődési Intézet igazgatója a Vajdaság Mának nyilatkozva elmondta, hogy megtiszteltetés számukra, hogy a VMMI-vel és a többi Vajdaságban élő kisebbség művelődési intézetével karöltve részt vehet a projektben, mivel ez kiváló módja annak, hogy ezzel is kiszélesítsék az egyébként is intenzív együttműködést a művelődési intézetek között.
Spelakov Ana, a Vajdasági Szlovák Művelődési Intézet igazgatója szerint a kiállításmegnyitó és maga a projekt kiváló alkalom arra, hogy a tartományunk területén élő kisebbségek jobban megismerjék egymás kultúráját, a művelődési intézetek vezetői pedig összeismerkedjenek.
Kamelija Bugar, a Vajdasági Románok Művelődési Intézetének a képviselője elmondta, hogy ez a projekt egyrészt vajdasági kisebbségek művelődési intézetek együttműködése tekintetében is lényeges ez a projekt, másrészt abban reménykednek, hogy az ilyen, nemzeti kultúrákat, a hagyományápolást népszerűsítő programok a fiatalok körében is érdeklődést keltenek és csatlakoznak ezekhez.
Senka Davčik, a Vajdasági Horvát Művelődési Intézet szakmunkatársa kiemelte, hogy az ilyen multikulturális közegekben, mint amilyen Vajdaság lényeges ápolni az egymással szembeni toleranciát, és az együttműködést.
A kiállítást Kudlik Zoltán tartományi művelődési, tájékoztatási és vallási segédtitkár nyitotta meg.
A tartományi segédtitkár beszédében a népviselet jelentőségét hangsúlyozta ki. Elmondta, hogy minden népnek más-más jellegzetessége van az öltözködést illetően, amelyek tájegységenként változnak, majd pedig hozzáfűzte, hogy azért a népviseletekben is találhatók hasonlóságok, amelyek összekötnek minket.
– Mások hagyományainak a tisztelete, a tolerancia és a kölcsönös megbecsülés alternatívája – hangsúlyozta ki beszédében a segédtitkár és megjegyezte, hogy ezért is tartja a szerda este megnyílt kiállítást egy jövőértékű kezdeményezésnek.
Kudlik Zoltán beszédében megemlítette azt is, hogy a tartományi művelődési titkárság lehetőséget nyújt a hagyományok ápolására és megőrzésére minden kisebbség számára, ezért a jövő évben majdnem a duplájára fogja növelni az erre a célra szánt eszközöket.
A kiállításmegnyitó elején Vörös Márton furulyajátékát tekinthették meg a jelenlévők, de mellette szlovák és horvát fellépők is ízelítőt adtak népzenekincsükből.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!