Két könyv született abból a hároméves projektből, amely tizennyolc európai városban hívta életre James Joyce szellemét és mesterművét, az Ulyssest. A kötetekbe bekerült témaként Budapest is.
Az ambiciózus európai kulturális projekt lezárásaként most megjelenő két könyv egyike az Ulysses Európai Odüsszeia, a másik pedig a Will You Answer? 309 kérdés Európából - közölték a szervezők szerdán az MTI-vel.
Mint írták, az Ulysses: Európai Odüsszeia (UEO) számos művészt, előadóművészt, írót, történészt és közönséget vonzott, akik előadásokon és beszélgetéseken vettek részt szerte a kontinensen. Minden egyes város, amely a projektben részt vett, válaszolt a kortárs problémákra, a migrációtól kezdve a környezetvédelemig, a fogyatékosságtól az online fogyasztói.
Bár mindkét könyv ugyanabból a projektből származik, tartalmuk, bemutatásuk és hangvételük eltér egymástól.
A gondosan tervezett és illusztrált UEO-ban a projekthez csatlakozó minden országból egy elismert író szerepel. A tájékoztatás szerint mind a tizennyolc író a saját Ulysses-epizódja alapján reagált a kortárs témákra, és egy új írásokat tartalmazó antológiát hozott létre, amely a legkülönbözőbb stílusokat öleli fel: bűnügyi regénytől a tájékozódó íráson át a költészetig, forgatókönyv, novellák, fotóriport és mesterséges intelligencia által létrehozott fikció is helyet kapott benne.
Ahogyan Joyce innovatív volt a forma és a nyelv terén, úgy az írókat is az ő alkotói szellemét követve választották ki - olvasható a közleményben.
A budapesti fejezetet Tasnádi István drámaíró jegyzi, aki így nyilatkozott az Ulyssesszel kapcsolatos érzéseiről: "A szöveg féktelen szabadsága, a szókincs gazdagsága, a nyelv érzéki önigazultsága, a filozófia, a bohóckodás és a káromkodás utánozhatatlan keveréke, az egész ´síri játék´ ma is lenyűgöző".
A Will You Answer? 309 kérdés Európából teljesen más megközelítést képvisel. Kampány szórólap-stílusú, szembetűnő dizájnjával és underground hangvételével a könyv Joyce saját jegyzetfüzeteinek ihletésével jött létre. Kétévnyi közösségi beszélgetés és közönségi párbeszéd eredménye, amely tizennyolc sürgető kérdést fogalmaz meg tizennyolc európai kortárs problémára, és arra hivatott, hogy további vitákat gerjesszen, valamint befolyásolja a mindenkori döntéshozatalt.
A könyv témái között szerepelnek a fiatalok, állampolgárság és demokrácia (Athén), a közösségek szerepe a poszt-Covid Európában (Budapest), migráció (Marseille), nemi szabadság (Leeuwarden), étkezési kultúra (Lugo), oktatási reform (Koppenhága), a tengerek és partok ökológiai kihívásai (Eleuszisz), mentális jólét Európában (Oulu), Európa öregedő társadalma (Lisszabon), valamint a női jövőkép (Derry/Donegal).
A nyomtatott példányokat minden partnerország nemzeti és városi könyvtárainak, a kulturális minisztériumoknak, a nemzeti és helyi kulturális döntéshozóknak, valamint Joyce és irodalmi központoknak is eljuttatják.
A kiadványok digitális formában elérhetők lesznek a projekt hivatalos weboldalán (https://ulysseseurope.eu/publications) .
Nincs hozzászólás. Legyen az első!