Hosszú, súlyos betegség után, életének 85 évében hétfőn Belgrádban elhunyt Filip David író, esszéista, forgatókönyvíró.
Művészi és oktatói munkásságán túl Filip David az 1990-es évek háborús időszakának egyik legjelentősebb emberi jogi és békeaktivistája volt. Alapító tagja volt a Belgrádi Körnek, annak az értelmiségi és írói szervezetnek, amely az etnikai tisztogatás, a háborús uszítás és az erőszakos lakosságáthelyezések ellen lépett fel. A Másik Szerbia (Druga Srbija) című tanulmánykötet szerint tagjait az „ellenállás eszméje” kötötte össze.
1992 áprilisában Belgrádban ő szervezte meg a Másik Szerbia beszélgetéssorozat első eseményét – ekkor már dúlt a háború Boszniában, egy évvel korábban Horvátország és Szlovénia kikiáltotta függetlenségét, és a nacionalista retorika egyre erősebben terjedt.
„Egy másik Szerbiáért küzdöttünk, amely nem békél meg a bűnökkel. Lehet, hogy kevesen voltunk, de azok a nevek számítottak – ez volt a mi ellenállásunk azzal szemben, ami a társadalmunkban történt”
– mondta Filip David a BBC szerb nyelvű kiadásának 2022 júniusában adott interjújában.
Tagja és egyik alapítója volt az 1989-ben Szarajevóban létrehozott Független Írók Egyesületének, valamint a Írók Fórumának is.
Filip David 1940-ben született Kragujevacon zsidó családban, diplomáit a Belgrádi Bölcsészettudományi Karon, valamint a Színház-, Film-, Rádió- és Televízióakadémián szerezte meg.
Az Ég és föld zarándokai (fordította Rajsli Emese), valamint az Álom a szerelemről és a halálról (fordította Náray Éva) című kötetei magyarul is megjelentek. Az emlékezés és felejtés háza című regényéért 2015-ben elnyerte a rangos NIN-díjat. Több novelláskötet, mint Zapisi o stvarnom i nestvarnom (Feljegyzések valósról és valótlanról), Bunar u tamnoj šumi (Kút a sötét erdőben) és Princ vatre (A tűz hercege), valamint esszékötet: Fragmenti iz mračnih vremena (Töredékek sötét időkből), Jesmo li čudovišta (Szörnyetegek vagyunk?), Svetovi u haosu (Világok káoszban) szerzője, valamint a Knjiga pisama 1992–1995 (Levelek könyve 1992–1995) köteté, amelyet Mirko Kovač íróval közösen adott ki.
Tagja volt a frankfurti könyvvásáron alapított nemzetközi írói közösségnek, a 99-es Csoportnak (Grupa 99).
Dramaturgként és forgatókönyvíróként is elismert volt, több neves film fűződik a nevéhez, többek között: az Okupacija u 26 slika (Megszállás 26 képben), a Ko to tamo peva (Ki énekel ott?), a Bure baruta (Lőporos hordó), a San zimske noći (Téli álom), az Optimisti (Optimisták) és a Kad svane dan (Amikor felvirrad a nap) című filmeket jegyzi.
Filip David öröksége nemcsak irodalmi, hanem erkölcsi és társadalmi is – olyan hang volt, amely következetesen kiállt az igazság, a szabadság és az emberség mellett egy nehéz korszakban, jegyezte meg az író haláláról szóló hír kapcsán a BBC szerb nyelvű kiadása.



1991 nyarán a Milošević pártja által kisajátítani akart temerini magyar múzeum mellett is nyilvánosan kiállt, tiltakozott. Sosem felejtjük el, Nyugodjék békében!