Orbán Viktor miniszterelnök múlt heti, egyoldalú moszkvai látogatása az Európai Tanácsa jogi szolgálata szerint az uniós szerződések megsértése. Az utazás, amelyet a magyar kormány az Oroszország és Ukrajna közötti béketárgyalások előmozdításával indokolt, heves bírálatokat váltott ki az EU és a NATO szövetségeseitől, akik egyértelművé tették, hogy a kormányfő hiába az EU soros elnöke, nem az államszövetség képviseletében járt el a múlt héten.
Három, az ügyet ismerő forrás szerint az Európai Tanács jogi szolgálata tájékoztatta a tagállamokat, hogy Orbán Viktor moszkvai útja, ahol Vlagyimir Putyin elnök az EU soros elnökeként köszöntötte sérti az EU alapszerződéseit, amelyek tiltanak minden olyan intézkedést, amely veszélyeztetheti az Unió célkitűzéseit. Emellett Orbán Viktor megsértett egy olyan rendelkezést, amely előírja, hogy minden tagnak a lojalitás és a kölcsönös szolidaritás szellemében kell külpolitikai tevékenységet folytatnia – írja a Financial Times.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke „politikai hibának” és „problémásnak” nevezte az utazást, és kijelentette: „Ez a munkamódszer elfogadhatatlan”. Észrevételeit akkor tette, amikor Magyarország átvette az EU Miniszterek Tanácsának hat hónapos soros elnökségét, mindössze négy nappal Orbán Viktor moszkvai látogatása előtt. Más uniós tagországok vezetései úgy vélik, hogy Orbán visszaélt státuszával, hogy nagyobb jelentőséget adjon a Putyinnal való találkozójának.
„Ez az unió megosztására tett kísérlet... el kell kerülnünk, hogy csapdába essünk” – mondta Michel a kormány diplomáciai kitérőjéről. „Nem akarjuk magunkat büntetni egy olyan mellékhatással, hogy megpróbálunk valakit megbüntetni . . . Legyünk okosak!” – fogalmazott a Tanács leköszönő elnöke utalva arra, hogy retorziók érhetik a magyar vezetést.
Az EU kinyilvánított álláspontja, amellyel Orbán is egyetértett, elítéli Moszkvát mint agresszort és az ukrajnai konfliktus kirobbantóját. A magyar kormány azonnali béketárgyalásokra való felhívása azonban ellentmond az EU és a NATO kinyilvánított politikájának, miszerint
Ukrajna beleegyezése nélkül nem lehet ilyen tárgyalásokat folytatni.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy bármelyik Oroszországba vagy Kínába látogató vezetőnek világossá kell tennie a NATO álláspontját, kijelentve, hogy a katonai szövetség, Ukrajna és az Európai Unió nem megy sehová. Kijelentette azt is, hogy Oroszországot mindaddig kiközösítik, amíg polgári célpontokat támad, utalva a nemrég egy kijevi gyermekkórházra mért rakétacsapásra. Ezzel arra utalt, hogy a magyar miniszterelnök ezeket nem hangsúlyozta és nem tette szóvá.
Elina Valtonen, Finnország külügyminisztere kijelentette, hogy Orbán Viktornak meg kell értenie, hogy az országok nem lehetnek "elvont, semleges megfigyelői" annak, amit Oroszország a Nyugattal való konfliktusként állít be. Azt is felvetette, hogy a magyar kormány tettei erős érveket vetnek fel az egyhangú döntéshozatal megszüntetése mellett az EU-ban, különösen külpolitikai kérdésekben.
Mint arról írtunk, a szerdai uniós nagyköveti találkozón szinte minden tagállam elítélte a magyar diplomáciai utat, mert Orbán Viktor nem tette egyértelművé moszkvai látogatásán, hogy nem az EU soros elnökeként jár el, sőt a kiadott kampányfotókon szerepel az elnökség logója is. A magyar fél azzal védekezett, hogy csak a saját kormánya álláspontját képviselte. Az EU-ban már óvatos és presztízsveszteséggel érő ellenlépéseket terveznek a magánakciónak minősített külpolitikai lépések miatt.
A mostani, a jogi szolgálat által kiadott nyilatkozat alapján több intézkedést is tehetnek a magyar kormánnyal szemben, akár új eljárásokat is indíthat az Európai Bizottság az uniós kötelezettségek megszegése miatt. (Portfolio)
Nincs hozzászólás. Legyen az első!