Magyarország
Orbán Viktor: A magyar uniós elnökség egyik kiemelt célja, hogy az év végére létrejöjjön egy versenyképességi paktum
Betűméret:             

A magyar uniós elnökség egyik kiemelt célja, hogy az év végére létrejöjjön egy versenyképességi paktum, mert az unió versenyképessége gyors ütemben romlik, amely a magyar gazdaságot is jelentősen megterheli – erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. A kormányfő hozzátette: a magyar gazdasági semlegesség arra épül elsősorban, hogy azzal üzletelünk, akivel mi szeretnénk.

„Új világ van, ennek új problémái vannak, és a múlt válaszai nem adnak megoldást ezekre a problémákra” – jelentette ki Orbán Viktor a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott előadásában. A miniszterelnök, aki az Európai versenyképesség, magyar gazdasági semlegesség című rendezvényen szólalt fel hozzátette: a XX. századot nem lehet életre kelteni, és mindenfajta hagymázas ideologikus megközelítés helyett a józan ész hangjára van szükség: új gazdaságpolitikát kell hirdetni, vagy legalábbis egy új fejezetet nyitni az európai gazdaságpolitikában.

A kormányfő arról beszélt, hogy a gazdasági semlegesség az, ami a jelenlegi világgazdasági helyzetben esélyt ad a sikerre, esélyt ad a gazdasági versenyképesség javítására.

„A gazdasági semlegesség lényege Magyarország számára az, hogy mi pont azon helyen vagyunk, földrajzilag is, szellemi értelemben is, ahol, a különböző világgazdasági rendszerek, hiába távolodnak egymástól, szükségszerűen mégiscsak valahol átfedést mutatnak, találkoznak és a pénzfolyamoknak is áteresztő csatornákra lesz szükségük. Miután Magyarország 2010-ben liberális gazdaságpolitika helyett végrehajtott egy nemzeti fordulatot – nemzeti kormányunk van, nemzeti szuverenitás a legfontosabb célkitűzésünk, tulajdonképpen meg is van a semleges gazdaságpolitika hatalmi, vagy politikai alapja” – fogalmazott a miniszterelnök.

Orbán Viktor hozzátette: a magyar életösztön, amely mindig is a szuverenitás felé hajlott, most éppen kapóra jön nekünk.

A kormányfő ezután a gazdasági semlegesség alapelveit ismertette.

„Mi döntjük el, hogy kivel üzletelünk. Tehát ha valakivel üzletelni akarunk, akkor nem egy másik hatalmi központon keresztül üzletelünk, hanem közvetlen hozunk létre kapcsolatot. A második szempont, második alapelv, amire egy gazdasági semlegesség épülhet, hogy azzal üzletelünk, akivel leginkább megéri üzletelni. A gazdasági hatékonyság, versenyképesség szempontját semmi sem előzi meg. A harmadik alapelv lehetne, hogy kimondjuk, hogy csak a saját értékeink alapján tárgyalunk” – szögezte le a miniszterelnök.

Ez evidenciának tűnik – folytatta Orbán Viktor -, de a gyakorlat Európában és az Egyesült Államokban ennek az ellenkezője, mert árukapcsolás van. Példaként a Magyarországnak járó uniós támogatásokat hozta fel.

„A gazdasági semlegesség nem tűri az árukapcsolást. Nem lehet összekeverni ideológiai kérdéseket gazdasági kérdésekkel. Ezért nincs woke, meg gender, meg migráció, meg nem tudom milyen előfeltétel semmilyen gazdasági kapcsolatban. Arra kell törekednünk, hogy a gazdasági kapcsolataink kizárólag gazdaságiak legyenek és ezért a saját értékeinkből semmit se kelljen föladni a gazdasági kapcsolatok érekében” – tette hozzá.

Fontos alapelvnek nevezete a kormányfő, hogy minden égtáj felé kell tájékozódni, amennyiben fejlődni akarunk, ha modernek akarunk lenni, és versenyképesek szeretnénk lenni. Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarországnak jelen kell lennie a londoni, a japán, a kínai és az arab pénzpiacon is, hogy az ország működéséhez szükséges hitelekhez juthasson. A miniszterelnök arra is felhívta a figyelmet, hogy nem kell válogatni a Magyarországra érkező tőkeberuházások között. (M1)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Az európai uniós tanács magyar elnökségének prioritásai - a többi között a versenyképesség, valamint a bővítéspolitika - általános támogatást élveznek az Európai Unión belül - szögezte le Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter kedden Brüsszelben. A tagországok általános uniós ügyekkel...
2024. SZEPTEMBER 24.
[ 21:43 ]
A nemzetközi közösségnek meg kell előznie a közel-keleti válság további eszkalációját, ez ugyanis igen súlyos kihatással lenne a világ biztonságára - szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden New Yorkban. A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról...
2024. SZEPTEMBER 24.
[ 19:31 ]
Magyarország is kaphat az Európai Unió által az árvizek sújtotta tagállamok számára felajánlott segítségből - jelentette ki az Európai Bizottság egyik szóvivője hétfőn. A testület szokásos napi sajtótájékoztatóján a szóvivő kérdésre válaszolva elmondta: bármely árvízkárt szenvedett tagállam kérhet EU-s...
2024. SZEPTEMBER 23.
[ 22:46 ]
Beolvasás folyamatban