Magyarország
Orbán Viktor: Egy gazdasági hidegháború van kialakulóban
Betűméret:             

A kormány azt szeretné, hogy ha Magyarország, ahogy megnyerte az előző évtizedet, meg tudná nyerni az előtte álló évtizedet is – jelentette ki az Ohridból nyilatkozó magyar miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Észak-Macedónia rajta van a migrációs útvonalon és a migrációs válság idején kialakult egy jó együttműködés a két ország között, de fontos az is, hogy jó gazdasági kapcsolat legyen közöttünk – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádiónak Észak-Macedóniában adott interjújában.

A kormányfő szerint a gazdasági semlegesség azért fontos, mert az utóbbi évek számos változásai – járvány, háborúk, energiaválság, infláció – közepette felemelkedő ázsiai gazdaságokkal együtt megváltozott a világgazdaság és aki nem alkalmazkodik, aki maga is nem változtat, aki nem próbálkozik új dolgokkal, az a változásoknak a vesztese lesz.

„Mi azt szeretnénk, hogy Magyarország, ahogy megnyerte az előző évtizedet, ugyanúgy nyerje meg az előttünk álló, vagy az éppen most zajló évtizedet is. Ehhez új eszközökre, új módszerekre és új gazdaságpolitikára lesz majd szükségünk. Ezt az új gazdaságpolitikát nevezzük a semlegesség gazdaságpolitikájának”

– mondta Orbán Viktor.

A miniszterelnök úgy látja, hogy blokkokra szakad szét a világgazdaság, egyfajta gazdasági hidegháború kezdődik és ez ugyanolyan eredményre fog majd vezetni, mint a klasszikus hidegháború.

„Kettészakítják a világgazdaságot, úgy tűnik, hogy lesz egy nyugati világgazdaság és lesz egy keleti világgazdaság és nagy nyomás lesz minden országon, hogy válasszon, hogy a világ melyik feléhez akar tartozni. A gazdasági semlegesség azt jelenti, hogy nekünk ezt a nyomást el kell kerülni. Magyarország nem csatlakozhat egyik gazdasági blokkhoz sem, mert az országnak az az érdeke, hogy mind a két kialakuló gazdasági blokkal élénk, erőteljes, mély gazdasági kapcsolata legyen” – mondta Orbán Viktor.

„A szankciós politika az, amitől sokezer európai cég szenved” – fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a legfontosabb azonban, hogy magunkkal legyünk először tisztában, aztán majd megvívjuk a csatáinkat.

„Azért örülök annak, hogy most van egy vita a gazdasági semlegesség tartalmáról, mert ha mi szilárdan eltökéljük magunkat, egy irányvonalat jelölünk ki, akkor utána minden konfliktusban tudunk olyan álláspontot kialakítani, ami megfelel a magyar érdekeknek. A gazdasági semlegességének a lényege mégiscsak az, hogy nem szabad, hogy ránk erőltessék azt, hogy politikai szemüvegen keresztül nézzük a gazdaságot” – mondta Orbán Viktor, aki kifejtette hogy kizárólag a magyar gazdaság érdekein keresztül szabad nézni a világgazdaságot és az ott felmerülő kérdéseket is.

Ez a kormányfő szerint azt jelenti, hogy csak azt vegyük át a nyugattól, és csak azt vegyük át a kelettől, ami hasznos és ésszerű és utasítsuk el minden nyomást és kísérletet, amely árt az ország jövőjének. Ha ebben megerősítettük magunkat és ezt a kiindulópontot elfoglaltuk, akkor innen megtaláljuk a választ minden konkrét kérdésre: például arra, hogy hogyan kell kivédeni a keletről, vagy éppen nyugatról érkező számunkra kedvezőtlen politikai és gazdasági nyomásokat.

Ezt követően szóba kerültek a gazdasági semlegesség fogalmának tartalmi részletei is, aminek az egyik eleme az az, hogy jövőre a növekedésnek a 3 és 6 százalék közötti sáv tetejéhez kell inkább közelítenie.

Ezzel kapcsolatban a miniszterelnök leszögezte: a blokkosodás összességében mindig lassítja a világgazdaság növekedését.

Szerinte a blokkosodás nem tesz jót a világgazdaságnak és nem tesz jót sem a nemzetállamoknak, sem a nemzeteknek. A közösségeknek, így a magyaroknak is azt tesz jót a miniszterelnök szerint, ha a világ minden szereplője a lehető legszabadabban, kereskedik és együttműködik egymással a gazdaság területén.

A miniszterelnök a blokkosodásnak a világgazdaságra gyakorolt hatásait illetően kijelentette: szerinte Európa egy öngyilkos úton jár.

Hozzátette: amikor blokkosodással válaszol Ázsia felemelkedésére és a saját gazdasági nehézségeire abban minden jobban képzett európai közgazdász egyetért, hogy azok a politikusok, akik blokkosítani akarják a világgazdaságot, azok rossz vágányra terelik az európai népeket és az európai gazdaságot. A miniszterelnök ezen a ponton említette az úgynevezett Draghi-jelentést, amely szerinte erre a tényre világított rá.

Miközben a magyar migrációs politikát bírálják, több uniós ország igazat ad Magyarországnak

A migrációs helyzet kapcsán Orbán Viktor elmondta: a Magyarországgal szembeni kritikák ellenére egyre több uniós országban vélik úgy, hogy „ezeknek a fiúknak volt igazuk”. Egy szájból fújnak hideget és meleget – hangsúlyozta –, hiszen, miközben kritizálják a magyar migrációs politikát, Németország például határozott határvédelmi intézkedéseket tett.

Nem csak a migrációval kapcsolatos viták éleződnek ezekben a napokban, de a háborúpártiak és a békepártiak közötti viták is úgy belföldön, mint külföldön. Azt hiszem, hogy a következő napokban, hetekben az ilyen viták éleződésére kell számítanunk. Egész egyszerűen azért, mert közeledünk egy, az egész világ szempontjából fontos időponthoz. Ez pedig az amerikai elnökválasztás, ami november elején eldöntheti, hogy a világ tovább halad a háborúhoz vezető, egyre elkeseredettebb harcokat eredményező ösvényen, vagy megáll, visszafordul és békét hirdet. Nemcsak az ukrán orosz háborúban, hanem minden más gócponton is – fogalmazott a miniszterelnök.

A kormányfő szerint, Donald Trump béke elnöke volt.

„Ő nem indított háborút, illetve lépéseket tett régi konfliktusok megoldására is. Ezért nem véletlen, hogy a világ békeszerető, békére vágyó része, függetlenül attól, hogy egyébként milyen politikai eszméket vall, azért szurkol, hogy a béke embere legyen újra az Egyesült Államok elnöke. De vannak háborúpártiak, nem csak Amerikában, hanem az egész világon, akik meg a demokraták sikeréért szurkolnak, mert szeretnék folytatni a háborút” – fejtette ki.

A miniszterelnök várakozása szerint ez a vita élesedi fog, és ebből „mi sem tudjuk kihúzni magunkat.”

Nem létezne a mi politikai közösségünk az 56-os hősök nélkül

Magyarországon szerinte a háborúpárti baloldali és a békepárti jobboldali politikusok közötti vita is egyre élesebb.

„Már látom, hogy sikerült belekeverni az 1956-os forradalom ügyét is ebbe a vitába. Ha az ember ilyen kényes kérdésekről beszél, akkor nagyon pontosan kell fogalmaznia és semmilyen kétséget nem szabad hagynia a saját álláspontunkat illetően. Most a politikai igazgatóm éppen félreérthetően fogalmazott, ami ebben az összefüggésben egy hiba, hiszen a mi közösségünk az 1956-os forradalom talajából nőtt ki”

– utalt Orbán Balázs kijelentésére.

„Nem létezne a mi politikai közösségünk, ha nem lettek volna az 56-os hősök” – nyomatékosította.

Ezért szerinte a háború és béke vitájába nem kell beemelni a magyar történelem szent és sérthetetlen eseményeit és hőseit.

„Tehát nem szeretném, hogyha az ukrán-orosz háború árnyéka rávetülne az 1956-os szabadságharcosok emlékére, akiknek hálával tartozunk” – jelentette ki.

„Nincs kétségem egyetlen fideszes vezető politikai nézetei felől sem. Biztos vagyok abban, hogy Orbán Balázs is, ha a történelem úgy fordulna, hogy megint harcolni kellene a hazáért, ott lenne velünk a Corvin közben. Magyarország mindig megvédi magát, régen is megvédte, és jövőben is meg fogja védeni minden lehetséges eszközzel” – szögezte le. (hirado.hu)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások
Karcsi Karcsi (*.*.106.156)
2024. SZEPTEMBER 27. [ 12:06 ]

Most már a békepartiak megadáspártiak lettek?


Karcsi Karcsi (*.*.106.156)
2024. SZEPTEMBER 27. [ 11:54 ]

Orbán Balázs, a miniszterelnök (OV) politikai igazgatójának a botrányos, hazaáruló mondatait miért nem közlik???


Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arra kérte fel helyi idő szerint csütörtökön New Yorkban António Guterres ENSZ-főtitkárt, hogy járjon közbe annak érdekében, hogy végre tárgyaljon egymással az Egyesült Államok és Oroszország. A tárca közleménye szerint a miniszter az ENSZ-főtitkárral folytatott...
2024. SZEPTEMBER 27.
[ 6:28 ]
Kínával való kapcsolatok kiszélesítése, együttműködésünk elmélyítése nem veszély, hanem lehetőség, amelynek sikeres kiaknázása mindkét ország fejlődését szolgálja – mondta az Országgyűlés elnöke csütörtökön, a Kínai Népköztársaság megalakulása, valamint Kína és Magyarország diplomáciai...
2024. SZEPTEMBER 26.
[ 21:10 ]
Vitnyéden semmilyen menekülttábor nem lesz, a kormánynak semmilyen ilyen terve nincs – jelentette ki Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-nek telefonon nyilatkozva. Gulyás Gergely kifejtette, hogy az osztrák belpolitikában elhangzott állításokkal ellentétben a magyar kormány álláspontja...
2024. SZEPTEMBER 26.
[ 20:55 ]
Beolvasás folyamatban