Diplomáciai nagyüzem kezdődik ma Budapesten: csütörtökön az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának, pénteken az Európai Uniós állam-, illetve kormányfők informális ülésének ad otthont a magyar főváros.
Diplomáciai nagyüzem kezdődik ma Budapesten, egy nappal azután, hogy Donald Trump magabiztosan nyerte az amerikai elnökválasztást. Csütörtökön az Európai Politikai Közösség (EPC) több mint 45 országot tömörítő csúcstalálkozójára, pénteken pedig az Európai Uniós állam-, illetve kormányfők informális ülésére kerül sor a magyar fővárosban.
„Csütörtökön a földrajzi értelemben vett európai országok csúcstalálkozója lesz, Törökországtól Nagy-Britanniáig, Kaukázustól a Nyugat-Balkánig, pénteken pedig az Európai Unió (EU) állam- és kormányfői találkoznak” – magyarázta korábban Zsigmond Barna Pál. Az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára az M1-en beszélt a találkozókról. Hangsúlyozta, a két eseményen fontos geopolitikai, geostratégiai és gazdasági kérdéseket vitatnak meg, emellett téma lesz az „egész világ sorsát meghatározó” amerikai elnökválasztás is. A tervek között szerepel egy egész Európa versenyképességét érintő „Budapest-nyilatkozat” elfogadása is.
Az államtitkár a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pedig kiemelte, történelmi pillanat Magyarország számára, hogy ilyen volumenű diplomáciai eseményeket szerveznek Budapesten.
Kovács Zoltán, a magyar EU-elnökség operatív feladatainak előkészítéséért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos pedig úgy fogalmazott: a nyugati világ csúcstalálkozói lesznek a héten Budapesten.
A témával kapcsolatban a hirado.hu megkérdezte Máthé Réka Zsuzsánnát, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem EJK Európa Stratégia Kutatóintézet tudományos munkatársát is. A csütörtöki üléssel kapcsolatban a szakértő arról beszélt: az EPC egyelőre egy informális fórum, ennek ellenére fontos platform az Európát érintő problémakörök orvoslására.
Kifejtette: az Európai Politikai Közösségnek jelenleg nincsen titkársága, sem vezetősége, ahogy a korábbi ülések alkalmával nem adtak ki politikai szándéknyilatkozatokat sem. Jelentősége ezért abban áll, hogy a kontinens országainak vezetői (Oroszországot és Fehéroroszországot kivéve), az EU intézményeinek vezetői, illetve NATO és az Európa Tanács főtitka és az EBESZ képviselője viszonylag kötetlen keretek között gondolkodhatnak együtt az aktuális problémákról és vethetnek fel lehetséges megoldásokat.
A csütörtöki budapesti ülés központi témái Máthé Réka szerint a biztonsági kihívások és ennek fontos aspektusaként a migráció, illetve a gazdasági biztonság lesznek. A migráció esetében hangsúlyt kapnak a területen kívüli megoldások, vagyis a migráció kizárólag legális formái, valamint a lehetséges kitoloncolások hatékonyabb módszerei. Erre olyan megoldásokat igyekeznek találni, amelyek hosszútávon is törvényes keretek között működhet. A gazdasági biztonság kérdését illetően kiemelt figyelmet kaphat a magyar elnökség számára lényeges konnektivitás kérdésköre.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!