Magyarország
Gulyás Gergely: Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet van!
Betűméret:             

Politikai menedékjogot kapott Magyarországon Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettes – közölte a Mandinerrel a Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki a lap csütörtöki online kiadásában megjelent interjúban arról is beszélt: Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet van.

Gulyás Gergely emlékeztetett: az elmúlt években sokszor került elő a jogállamiság kérdése, például Magyarország kapcsán, pedig ha ezt a kategóriát nem a liberálisok „ejtették volna túszul és használnák politikai fegyverként”, akkor az elmúlt hónapokban lett volna ok Európában az aggodalomra, elsősorban éppen a lengyel kormány ténykedése miatt.

A tárcavezető fontosnak nevezte:

Magyarország nem avatkozik be más országok belpolitikájába, „pláne nem úgy, ahogy mások szoktak a miénkbe”.

Mégis ki kell mondani: Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet állt elő a tavalyi választás után a Tusk-kormány cselekedetei következtében – fogalmazott Gulyás Gergely. Hozzátette: akkor érezné magát rosszul, ha a Lengyelországban történtek után a varsói kormány részéről méltatnák a magyar jogállamiság helyzetét.

A lengyel kormány például nem hajtja végre a lengyel alkotmánybírság döntéseit, a mentelmi jogot vagy az elnöki kegyelmet semmibe véve alkalmazzák a büntetőjog eszközeit politikai riválisaik ellen – jegyezte meg.

Példaként említette, hogy a lengyel igazságügyi miniszter bírósági vezetőket váltott le politikai okokból, törvénytelenül kirúgta az államügyészt. Bár ezt a lengyel Legfelsőbb Bíróság is megállapította, a döntést figyelmen kívül hagyva új államügyészt nevezett ki a kormány.

Gulyás Gergely megerősítette azokat a sajtóhíreket, hogy

Marcin Romanowski, az előző varsói kabinet igazságügyi miniszterhelyetese Magyarországra érkezett és politikai menedékjogot kért a magyar államtól. Meg is kapta, a magyar és az uniós jogszabályokkal összhangban

– jelentette ki a tárcavezető.

Tájékoztatása szerint a volt igazságügyi miniszterhelyettes esetében konkrét bizonyíték is van a tisztességes eljárás hiányára, hiszen idén nyáron annak ellenére tartóztatták le, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése tagjaként mentelmi jog illette meg. Csak azután bocsátották szabadon, hogy a közgyűlés elnöke hivatalosan tiltakozott a lengyel hatóságoknál, majd egy lengyel bíróság is megerősítette, hogy a letartóztatás jogsértő volt – mutatott rá.

Gulyás Gergely kiemelte: a magyar állam nem tud betekinteni egy másik ország hatósága által lefolytatott eljárásba, így a vád megalapozottságáról sem tudnak állást foglalni.

Itt azonban politikai menedékjogról van szó, ami abban az esetben adható meg, ha az érintett ügyének pártatlan, politikai befolyástól mentes elbírálása nem biztosított minden kétséget kizáróan a hazájában

– hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Hozzáfűzte: ez az kockázat ma általánosságban és az eddigi eljárás alapján a konkrét esetben különösen is fennáll Lengyelországban.

A tárcavezető kitért arra is: a menedékkérők kapcsán a magyar kormány ugyanazt mondja 2015 óta. Ha valaki háború elől menekül vagy politikai okokból fenyegeti üldöztetés – mint korábban például Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnököt –, akkor az esetleges politikai vitákat is vállalva kell biztosítani a menekültstátuszt.

Ez a különbség a migráció és a menekültek támogatása között – jelentette ki Gulyás Gergely.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Ahogy a kormány már szeptemberben bejelentette, elfogadhatatlannak tartja a Magyarországra kiszabott migrációs bírságot, és jogi lépéseket fog tenni az ügyben. Az ehhez szükséges felhatalmazást és pénzügyi fedezetet a kormány határozatban is kihirdette a szerdai Magyar Közlönyben – közölte az Igazságügyi Minisztérium...
2024. DECEMBER 19.
[ 22:55 ]
Barátságtalan lépés, hogy Magyarország politikai menedékjogot adott Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek - írta Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter csütörtökön az X-en. A varsói külügyminisztérium a "Lengyelország, valamint az Európai Unió elvei iránt barátságtalan...
2024. DECEMBER 19.
[ 22:16 ]
A magyar elnökség eredményeit méltatták a Patrióták Európáért európai parlamenti pártcsoport vezetői csütörtökön kiadott sajtóközleményükben, amelyben egyúttal szigorúbb migrációs politikára és az uniós versenyképesség további erősítésére szólították fel az Európai Uniót. Az X-en is közzétett...
2024. DECEMBER 19.
[ 16:39 ]
Beolvasás folyamatban