A magyarok 72 százaléka úgy nyilatkozott, hogy Ukrajna gyorsított csatlakozása az Európai Unióhoz hazánk számára inkább hátrányos lenne - írta honlapján csütörtökön a Századvég annak a közvélemény-kutatásnak az eredményére hivatkozva, amiben azt vizsgálták, hogy a magyarok szerint milyen következményekkel járna Ukrajna felgyorsított uniós csatlakozása.
Közölték, a felmérésben résztvevők 22 százaléka ítélte úgy, hogy Ukrajna gyorsított csatlakozása előnyös lenne számunkra.
Cikkükben azt írták, a Századvég márciusi becslése szerint Ukrajna csatlakozása jelentős terheket okozna Magyarországnak.
Keleti szomszédunk gyorsított uniós felvételének közvetlen költségei megközelítenék az évi 2 ezer milliárd forintot, ami háztartásonként csaknem fél millió forintot jelent.
Hozzátették, fontos hangsúlyozni, hogy Ukrajna gyorsított csatlakozása az EU-hoz a pénzügyi terheken túl egyéb negatív következményekkel is járna Magyarország számára: az ukrán uniós tagsággal járó letelepedési szabadság, illetve a személyek szabad mozgásának lehetővé tétele számos közvetlen, a magyarok mindennapi életét érintő biztonsági kockázat hordoz magában.
Azt írták, egyebek mellett aggodalomra adhat okot az is, hogy a harctéri tapasztalatokkal bíró volt katonák, akik nem akarnak vagy nem tudnak a munkaerőpiacon elhelyezkedni, illegális megélhetés után néznek majd, erősítve ezzel a szervezett bűnözést.
A cikkben emlékeztetnek: az Interpol is felhívta a figyelmet arra, hogy az Ukrajnának szánt nyugati fegyverek egy része, a nehézfegyvereket is ideértve, a feketepiacra kerülhet és bűnözői csoportokhoz jutva komoly fenyegetést jelenthetnek.
Az Európai Unió kiemelt kezdeményezése, az "Ukrajna2EU" projekt hivatalosan április 1-jén indult el azzal a céllal, hogy segítse Ukrajnát az uniós csatlakozási folyamat sikeres befejezésében és a tagságra való felkészülésben.
A projekt keretében az EU stratégiai iránymutatásokat és szakértői támogatást nyújt Ukrajnának az uniós tagságra való felkészülésben, ezt Dánia, Litvánia és Svédország társfinanszírozóként is támogatja - írta a Századvég.
A kutatóintézet ezen fejlemények hatására térképezte fel azt, hogy a magyar lakosság szerint milyen következményekkel járna Magyarországra nézve Ukrajna felgyorsított uniós csatlakozása. (MTI)





Nincs hozzászólás. Legyen az első!