A sajtószabadság világnapján publikálta a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet a sajtószabadság 2022-es helyzetéről szóló jelentését, ebben Szerbia kapta a legrosszabb besorolást Jugoszlávia utódállamai közül.
Ennek ellenére Szerbia 14 helyet lépett előre a 2021-es jelentéshez képest. Idén a 79. helyet szerezte meg, és a „problémás” országok kategóriájába tartozik – adta hírül az N1.
Horvátország a 48. és a "kielégítő" kategóriában, míg Szlovénia az 54. és a "problémás" országok között helyezkedik el. Észak-Macedónia az 57., Montenegró a 63., Bosznia-Hercegovina pedig a 67. helyen végzett. A nyugat-balkáni régióban csak Albánia (103.) áll rosszabbul Szerbiánál.
Norvégia továbbra is a 180-as lista élén őrzi 2021-es első helyét. Meglepetés, hogy Észtország a negyedik, Litvánia pedig a kilencedik helyet szerezte meg. Két volt kommunista országról van szó, és a médiaszabadság tekintetében mára az első tíz között van, míg a korábban az első tízben helyet foglaló Hollandia már csak a 28. helyen áll. Magyarország a 85. A legrosszabb helyezést elérő uniós tagállam a 108. helyen szerénykedő Görögország lett, 38 helyezéssel csúszott vissza. Bulgária a 91. helyen van.
A jelentés azt is megállapítja, hogy az elnyomás felerősödött Kelet-Európában és Közép-Ázsiában.
" Az újságírók elleni erőszakos bűncselekmények, és a cenzúra olyan szintű, amilyenre a szovjet időszak óta nem volt példa, tömeges dezinformáció terjed... Kelet-Európában az emberi tragédiák mellett Oroszország Ukrajna elleni háborújának pusztító következményei vannak a sajtószabadságra nézve is a régióban. Öt újságíró és médiamunkás halt meg Ukrajnában a 2022. február 24-én kezdődött orosz offenzíva első hónapjában” – áll a jelentésben.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!