Média
A szerbiai közszolgálati televízió elhalasztotta a Zoran Đinđićről készült sorozat bemutatását
Betűméret:             

A legnépszerűbb hazai színészek főszereplésével készült nyolcrészes sorozat Szerbia huszonegy évvel ezelőtt meggyilkolt miniszterelnökéről, Zoran Đinđićről, és az ellene elkövetett merénylet utáni eseményekről.

A sorozat első részét a tervek szerint jövő szombaton vetítette volna a szerbiai közszolgálati televízió (RTS), ám a hétfői tájékoztatás szerint a bemutatót egy későbbi, nem pontosított időpontra halasztották.

Az RTS indoklása szerint a sorozat meghívást kapott egy rangos fesztiválra, a szabályok értelmében pedig a fesztiválon történő részvétel előtt nem mutathatják be a hazai közönségnek a sorozatot.

Az RTS közleménye szerint Đinđić elleni merényletről szóló politikai thriller az első bejelentések után nagy érdeklődést váltott ki az európai televíziós társaságok, valamint a világ legnagyobb filmforgalmazói körében.

Zoran Đinđić volt Szerbia első, demokratikusan megválasztott miniszterelnöke, akit 2003. március 12-én fényes nappal lőttek le Belgrádban, a szerb kormány épülete előtt. A kabinet háromnapos gyászt hirdetett, valamint rendkívüli állapotot rendelt el, amely április 22-ig tartott. Hosszan tartó rendőrségi akció keretében - amely a Szablya fedőnevet viselte, erről kapta a címét a sorozat is - több tucat gyanúsítottat fogtak el, végül 2007-ben egy különleges rendőri egység és egy akkoriban befolyásos belgrádi maffiacsoport 44 tagját összesen 378 év börtönre ítéltek a gyilkossággal összefüggésben. A történtek politikai hátterére azonban azóta sem derült fény, a merénylet megrendelői a mai napig szabadlábon vannak.

Zoran Đinđić 1952-ben született az észak-boszniai Šamacon. Belgrádi tanulmányai után nem kapott munkát a kommunisták vezette Jugoszláviában, ezért Németországba utazott, ahol filozófiából szerzett doktori diplomát.

A kommunista hatalommal szembeszálló, hasonló gondolkodású társaival együtt 1989-ben megalapította a Demokrata Pártot (DS). 1997-ben ő lett a második világháború utáni Belgrád első nem kommunista polgármestere. A Demokrata Párt volt a kezdeményezője a 2000-es, Slobodan Milošević jugoszláv elnök elleni tiltakozó megmozdulásoknak, és az egyesült ellenzék végül 2000. október 5-én megdöntötte a diktátornak is nevezett politikus hatalmát. 2001 januárjában Zoran Đinđićet miniszterelnökké választották.

A politikus valamivel több mint két évig vezethette az országot, ez idő alatt kezdeményezte az európai integráció megindítását, valamint számos gyökeres változást indított el a gazdaság és a szociális ellátás területén, illetve kijelentette, hogy rendezni kell Koszovó státusát.

Zoran Đinđić halálát követően a Demokrata Párt a kormánykoalíció részeként további kilenc évig vezette az országot, 2012-ben azonban ellenzékbe szorult az egykor Miloševiđ által vezetett Szerbiai Szocialista Párttal (SPS), valamint a Szerb Radikális Pártból kivált Szerb Haladó Párttal (SNS) szemben. Az országot azóta is ez a koalíció vezeti, miközben a Demokrata Párt számos kis pártra szakadt, amelyek mindegyike a fennmaradásért küzd.

A Szablya című sorozat rendezője, Vladimir Tagić a sorozat sajtóvetítésén arról beszélt, hogy 21 év megfelelő távlatot biztosít arra, hogy a tragikus eseményt kellő számú bizonyítékkal alátámasztva sorozat formájában mutassák be a nagyközönségnek.

"Valószínűleg Zoran Đinđić korunk legjelentősebb politikai alakja, ez az esemény pedig egészen bizonyosan töréspontot jelent a szerb társadalomban, és nagyon jól bemutatja, milyenek voltunk mi a kilencvenes években, majd a kétezres évek elején, és milyenek vagyunk ma"

- magyarázta.

A főbb szerepekben Dragan Mićanović, Miloš Timotijević, Sergej Trifunović, Milica Gojković, Ljubomir Bandović, Fedja Štukan és Tihana Lazović láthatók.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Köszöntjük és minden jót Fenyvesi Ottónak „Tedd próbára a nyelvtudásodat, és élvezd az utazást!” – Bajtai Klaudia Csibebuli – Az empátia csúcsa Elveszett hangok – Hétköznapi szexizmus és diszkrimináció Szólt a holló, sohazöld – Három évtizede nyergeli lovát a barbár a Nevergreen zenekar...
2024. OKTÓBER 28.
[ 15:59 ]
Életének 72. évében elhunyt kollégánk, Fodor István, a Magyar Szó nyugalmazott újságírója, szerkesztője. Fodor István 1953-ban született Zentán, gyermekkorától egészen haláláig Felsőhegyen élt. 1977-ben az újvidéki Magyar Tanszék végzős hallgatójaként kezdett a Magyar Szó zentai szerkesztőségében dolgozni....
2024. OKTÓBER 25.
[ 9:19 ]
A Jó Pajtás legújabb számából megtudhatod, hogyan alakulnak ki a vízesések, melyek a világ legnagyobb vízesései, és hogy melyik zuhatag hangja emlékeztet mennydörgésre. Volt már olyan, hogy találkoztál egy figyelemfelkeltő címmel az interneten, de végül kiderült, hogy nem valós? – Eztfilózdki! című rovatunkban olyan...
2024. OKTÓBER 23.
[ 15:48 ]
Beolvasás folyamatban