Bár űrhajósnak nem jelentkezett, de gyerekkora óta érdekli az űr, a modern technológia, és nagy álma válna valóra, ha orvosként részese lehetne az első Mars-missziónak. Magyarország egyetlen űrorvosa, aki végigkísérte a magyar kutatóűrhajós-jelöltek kiválasztását és továbbra is együtt dolgozik a kiválasztottakkal, Dr. Nagy Klaudia Vivien a Kossuth Rádióban vasárnap 14.05 órától hallható Irány az űr! című műsor vendégeként avatja be a hallgatókat e speciális feladat kulisszatitkaiba.
Exkluzív interjúval várja vasárnap délután hallgatóit a Kossuth Rádió. Nagy Klaudia Vivien űrorvos, a HUNOR-program egészségügyi csoportjának vezetője az Irány az űr! következő adásának vendégeként beszél arról, hogyan vált hazánk egyetlen űrorvosává, valamint beavatja a hallgatókat eddigi munkájába és részletezi, milyen feladatok várnak még rá.
A kardiológusként praktizáló Nagy Klaudia Vivien speciális szakképesítését az Európai Űrügynökségnél, valamint a NASA-nál, Houstonban szerezte. „Az űrorvosnak meg kell tanulnia azokat a protokollokat, amelyek szerint az emberes űrrepülés működik: ismernie kell a felkészítés, a felbocsátás, a visszatérés és a rehabilitáció rendjét, illetve a speciális környezet, például a sugárzás vagy a mikrogravitáció hatásait az emberi szervezetre” – mondta az interjúban a doktornő, akinek a körülbelül másfél éves képzése során az elmélet mellett gyakorlati feladatokat is teljesítenie kellett: két űrmissziót támogatott egy szenior űrorvos mellett.
Űrorvosként feladata az asztronauták kiválasztása utáni vizsgálatok elvégzésén túl, hogy elkísérje őket a felbocsátás előtti kéthetes karanténra is. „Felbocsátáskor a kapszula bejáratáig kíséri az űrhajósokat az orvosuk, és ott van azon a többórás procedúrán is, amíg felveszik a speciális űrruhát”.
A magyar űrorvos az interjúban azt is részletezi, milyen problémákkal szembesülnek az űrorvosok, például az űrhajósoknak leggyakrabban az úgynevezett „űr-tengeri betegséggel”, illetve a szervezet folyadéktereinek átrendeződésével járó tünetekkel kell megküzdeniük az űrmisszió első napjaiban. Továbbá elmondja, milyen egészségügyi problémákat tudnak megoldani az űrben, és milyen esetekben kell azonnal visszatérni a Földre, valamint hogy kellett-e már használni az űrállomás működése óta az ott elhelyezett defibrillátort. Kiderül, hogy hosszútávú misszió esetén mit tesznek az űrhajósok izom- és csontleépülése ellen, és hogyan működik a futópad a gravitáció nélküli környezetben.
A HUNOR-program során kiválasztott Kapu Tiborra, valamint a tartalékos kutatóűrhajós Cserényi Gyulára a folytatásban misszióspecifikus tréning vár Houstonban, ahol természetesen a magyar űrorvosuk is jelen lesz, valamint a Kossuth Rádió Irány az űr! sorozata is nyomon követi az újabb kiképzési fázist.
A Kossuth Rádió Irány az űr! című műsora, amelyben Nagy Klaudia Vivien további személyes céljairól is beszél, vasárnap 14:05-től hallható.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!