Dejan Ristić, a szerbiai tájékoztatási és távközlési miniszter (ügyvezető mandátumban) arról beszélt, hogy az úgynevezett színes forradalom Szerbiában nem most kezdődött, hanem évekkel ezelőtt készítették elő, és hogy az elmúlt időszakban számos hazai médium jelentős pénzügyi támogatást kapott nyugati országokból, nemzetközi szervezetektől és különféle alapítványoktól.
„Tízmilliók érkeztek dollárban vagy euróban, attól függően, honnan jött a pénz. Ne feledjük, Szerbiában 2.200 médium működik, és 76 szakmai újságírói egyesület van – nincs más társadalmi terület, ahol ilyen sok szakmai szervezet működne. Ez is jól mutatja, mennyire megosztott a médiaszektor” – mondta Ristić a K1 televízióban.
A sajtó állítólagos állami cenzúráját szerinte túlzásnak kell tartani, mert – mint mondta – lehetetlen lenne naponta 2.200 médiumot folyamatosan cenzúrázni. Hozzátette: a média működését nem az állam, hanem a REM (Elektronikus Médiumok Szabályozó Testülete) és a Sajtótanács felügyeli. Utóbbiról azt mondta, hogy döntései szelektívek, mert a fellebbviteli bizottság tagjai többnyire ellenzéki beállítottságúak, amit ugyan nem kifogásol, de szerinte ez befolyásolja a döntéshozatalt.
Ristić azt is elmondta, hogy jelenleg is zajlik a REM tanácsának megválasztási folyamata, és hogy a REM jelentései szerinte „teljes körűek és objektívek”.
Szerinte a média polarizációja politikai indíttatású, és hosszú évek alatt alakult ki. Elmondta, hogy minisztersége ideje alatt (az elmúlt 11 hónapban) fokozottan együttműködnek más szervekkel, adatokat osztanak meg és igyekeznek szabályosan működtetni a médiateret.
Ristić hozzátette: idén minden eddiginél nagyobb összeget különítettek el az állami költségvetésből a hazai médiák támogatására, hogy azok ne legyenek rászorulva külföldi pénzekre.
Ugyanakkor elismerte: a törvény lehetővé teszi, hogy a médiumok külföldi jogi személyektől pénzügyi támogatást kérjenek. Példaként említette, hogy az USAID évek óta több tízmillió eurót fektetett be Szerbiában a független médiumok és újságírói szervezetek megerősítésére – csak tavaly év második felében 10 millió dollárt. A kérdés szerinte az, hogy ezek a pénzek pontosan hova is kerültek.
Végül azt mondta: az USA kormánya már megszüntette az USAID-et, és Szerbiában is zajlanak vizsgálatok, ahogy más országokban is. Ristić szerint ezek az eredmények sokakat meg fognak lepni – különösen, ha a szerb médiavilág egyes részeire is fény derül.



határ: Ha ilyen egyszerü, akkor az ellenzék miért nem küld egy pár mázsa litiumot Leyen asszonyságnak?
olvadó só: brüsszelnek nagyon jó így, sorba fogadják Vucsityot. kell a lítium nekik.
A helyzet világos, akit meg szorÍt a cipő, az csikorogjon vagy kérjen pénzt Brüsszeltől.
Mikor beszélünk a hatalmi párt által támogatott médiumról?