Média
NMHH: Szakmailag hiányos jelentésben kritizálja a magyar médiahelyzetet a Freedom House
Betűméret:             

Nem derül ki egyértelműen, hogy kik és az sem, pontosan milyen források alapján értékelték az egyes országokat a Freedom in the World című, hazánk médiahelyzetét is értékelő nemzetközi jelentésben - állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Az NMHH vizsgálata arra is rávilágít, hogy a tanulmány rendkívül szűk skálán mozgó mutatószámai nem teszik lehetővé az értékelt államok komplex médiaviszonyainak mértékadó összehasonlítását.

Az NMHH azt közölte szerdán az MTI-vel, hogy a Freedom House 1978 óta teszi közzé a mintegy kétszáz állam politikai és polgári szabadságjogi helyzetét értékelő jelentését, és a riport keretében egy globális áttekintés mellett önálló országjelentéseket is kiad.

Az NMHH rendszeresen nyomon követi a hazai médiahelyzetet értékelő nemzetközi jelentéseket (https://nmhh.hu/cikk/252009/A_Freedom_in_the_World_2025_jelentes_ertekelese), ezúttal az amerikai székhelyű szervezet friss dolgozatát vette górcső alá, több szakmai hiányosságot is feltárva abban - írták.

Úgy értékelték, a riport jelentős módszertani hiányossága, hogy nem ismerhető meg világosan az országjelentések szerzőinek személye, erre csupán egy összesített névsorból lehet következtetni, ez alapján 2024-ben is csupán egyetlen magyar szakértő vett részt a projektben, ami kérdéseket vet fel a plurális értékelés lehetőségével kapcsolatban.

Szintén csökkenti a Freedom in the World átláthatóságát, hogy a szervezet nem közli a felhasznált források listáját - tették hozzá.

Úgy folytatták, hogy a jelentés a média függetlenségét egy nullától négyig terjedő skálán értékeli az egyes országokban, egy ilyen szűk értéksor azonban nem alkalmas arra, hogy pontos képet adjon a médiaszabadság területéről, és érzékeltesse az egyes országok közötti különbségeket, változásokat.

Az NMHH szerint jól mutatja ezt, hogy Magyarország az említett skálán ugyanannyi pontot kapott, mint olyan országok, ahol a jelentés szerint a sajtó munkatársai fizikai erőszaknak vannak kitéve, e tekintetben szerencsésebb lenne, ha például az egyes pontszámokat tört értékekkel részleteznék.

Annak ellenére, hogy az idén kiadott Freedom in the World a 2024. január 1-je és december 31-e közötti események értékelésére vállalkozik, a riportban több, a korábbi jelentésekben már szereplő, tárgyéven kívüli állítással találkozunk.

"Ezek tárgyi tévedéseket vagy minden alátámasztást nélkülöző, szubjektív megállapításokat is tartalmaznak. A dokumentum kritizálja például a médiapluralizmus hazai helyzetét, holott a magyar médiapiac sokszínű, a meghatározó piaci szereplők között pedig számos eltérő álláspontot megjelenítő médium működik" - közölte az NMHH.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Zoran Strika, a 021.rs hírportál főszerkesztő-helyettesét fizikailag bántalmazták, miközben arról tudósított, hogy a polgárok Belgrádba indulnak, az Aleksandar Vučić támogatására szervezett kormánypárti nagygyűlésre. Strikát azért támadták meg, mert felvételt készített egy incidensről, amely nagyjából 12 óra 30...
2025. ÁPRILIS 12.
[ 19:03 ]
A Szerbiai Független Újságírók Egyesülete (NUNS), a Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS) és a Független Elektronikus Médiumok Szövetsége tüntetést tartottak Belgrádban, a második alapfokú bíróság épülete előtt, így biztosítva támogatásukról a Slavko Ćuruvija Alapítványt. A tüntetéshez számos polgár is...
2025. ÁPRILIS 11.
[ 17:22 ]
A Fehér Ház szóvivőhelyettese, Karoline Leavitt ma kijelentette, hogy nem fognak együttműködni olyan újságírókkal, akik elektronikus levelezésükben feltüntetik, milyen személyes névmásokkal kívánják, hogy megszólítsák őket, vagyis nyomatékosítják nemi identitásukat. „Az az újságíró, aki úgy dönt, hogy a...
2025. ÁPRILIS 10.
[ 12:44 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó