A Válasz rovatból átvett interjú
Új Magyar Nemzeti Tanácsot választunk vasárnap. A Hajnal Jenő vezette MNT mandátuma lejárt. A 2022-es választásokra csupán egy listát hitelesítettek, így már most lehet tudni, hogy az azon szereplő mind a 35 jelölt mandátumhoz jut. Ennek ellenére a Magyar Összefogás lista komoly kampányt folytat, hogy minél többen szavazzanak, s a polgárok ezáltal is megerősítsék a szerbiai magyarok országos önkormányzatát, a magyar kulturális autonómia legfőbb szervét, a Magyar Nemzeti Tanácsot.
A Magyar Összefogás listájának vezetője Fremond Árpád.
Fremond Árpád 1981-ben született Topolyán. Az Újvidéki Egyetem Zombori Tanítóképző Karán osztálytanítóként végzett, melyet követően a mester diplomáját Szabadkán, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon szerezte. A VMSZ alelnöke, immár második mandátumban, valamint a VMSZ topolya községi szervezetének elnöke is. Jelenleg Belgrádban tevékenykedik parlamenti képviselőként.
Fremond Árpádot választási programjukról, a jelöltekről kérdeztük.
- Egy interjúban említette, hogy az MNT megkezdett programjait szeretné elsősorban befejezni. Ezen felül mely programcélokat emelné még ki a választási programból?
- Vannak olyan ügyek, amelyek egyáltalán nem az anyagiaktól függnek. Tehát vannak olyan feladatai a Magyar Nemzeti Tanácsnak, amelyeket mindenképpen el kell látni. Ilyen az intézmények társalapítása, véleményezések, iskolaszékek tagjainak a jóváhagyása. Tehát nagyon fontos az, hogy ezen a területen gyakorlatilag mindaz, amit eddig el tudtunk érni, megmaradjon, illetve ez az építkezés tovább folyjon. Ez nagyon-nagyon fontos mind a négy terület, tehát az oktatás, a tájékoztatás, az írás- és nyelvhasználat, illetve a kultúra vonatkozásában is. Amit mindenképpen ki szeretnék emelni az az, hogy az oktatás területén a jövőben is mindent meg szeretnénk tenni annak érdekében, hogy a gyermekeink anyanyelvükön tanulhassanak. Ez kiemelten fontos. A másik nagyon fontos dolog pedig a szerb nyelvnek az elsajátítása. Ha e két dologra komoly erőt és energiákat szánunk, akkor hiszem azt, hogy az oktatásunk rendben lesz. Illetve mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a bilingvális oktatás semmiképpen se legyen opció, semmilyen szinten. Az gyakorlatilag csak az asszimilációt segíti elő. Tehát fontos, hogy anyanyelven tanuljanak a gyermekeink, hogy minden egyes magyar gyermekért megküzdjünk, hogy minden egyes kis létszámú magyar osztályért megküzdjünk. El kell mondanom, hogy öt gyermekkel is már nyíltak osztályok az elmúlt időszakban, illetve nyíltak már kevesebbel is. Az MNT ilyen irányú kérvényeit az oktatási minisztérium és a tartományi titkárság is minden esetben jóváhagyta. Mindenképpen fontos tehát, hogy ezen az úton menjünk tovább.
Ami a kultúrát illeti, a terveink közül megemlíthetjük azt, hogy a humán erőforrással komoly probléma van, hiszen az intézményeinkben nagy gond a káderhiány. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy lehetőség legyen az intézményeinkben állandósítani a munkahelyeket. Ezen a területen van mit tenni, illetve a képzése ezeknek a szakembereknek úgy az oktatás, mint a kultúra területén is nagyon fontos, illetve az intézményeknek a fenntartása is nagyon fontos.
A tájékoztatás esetében fontos az, hogy a hálózatot megpróbáljuk tovább növelni, amennyire csak lehet, illetve fenntartani azt a szintet, amit sikerült elérni az elmúlt időszakban. Itt is probléma van a humánerőforrással, és ezen a területen kell majd lépéseket tenni.
Az írás és anyanyelvhasználat esetében fontos, hogy miután a szerb-magyar középszótár elkészült, el kell készíteni a magyar-szerb középszótárt is az elkövetkező időszakban. Nagyon fontos lenne, hogy támogassuk szakembereinket, hogy a magyar nyelv a jövőben is hivatalos maradhasson, legyenek tisztségviselők, akik értik és beszélik a magyart.
- A jelenlegi nemzetközi pénzügyi helyzetben mennyire mertek szabadon tervezni a választási program összeállításakor?
Vannak olyan projektek, amelyek elkezdődtek, de még nem fejeződtek be. Vannak olyan intézmények, amelyek felújítása még folyamatban van. Értelemszerűen arra kell fókuszálnunk a következő mandátumban, hogy ezeket a megkezdett projekteket megpróbáljuk befejezni. Azt, hogy lesz-e lehetőség arra, hogy újakat kezdjünk el, hiszen számos olyan program érkezett már be a Magyar Nemzeti Tanácshoz, amit kisközösségek kezdeményeztek, de még nem kezdődött el a megvalósításuk, majd meglátjuk. Ezek közül most nem emelnék ki külön egyet sem. Gyakorlatilag arra kell fókuszálnunk, hogy amit nem fejeztünk be, azt befejezzük a lehetőségekhez mérten, illetve azt nézzük meg majd, hogy a mandátum során, mert a négy év az nem rövid idő, lesz-e lehetőség újakat indítani. Az elmúlt időszakban számos oktatási és művelődési, illetve tájékoztatási intézmény projektjét tudtuk befejezni, illetve folyamatban van még néhány. Több ilyen futóprojektünk van: Topolyán a régi szálló felújítása folyik, Kishegyesen a színház felújítása, Újvidéken a Magyar Szó székházán történnek fejlesztések, ezt a hatalmas projektet is be kell fejezni. Hogy utána még mire lesz lehetőség, az sok mindentől függ. Az MNT-t a szerb kormány is támogatja, a magyar kormány is támogatja, beépült a szerbiai jogrendbe. Ezért a magyarországi támogatások is akadálymentesen tudnak jönni. Meglátjuk, hogy mit hoz a jövő. Optimista vagyok. A vajdasági magyar közösség az elmúlt száz évben nagyon komoly megpróbáltatásokon ment keresztül, de mindig talpon tudott maradni. Nem hiszem, hogy az elkövetkező négy évben aggódnunk kellene a közösségünkért.
- Hogyan jellemezné a Magyar Összefogás jelöltjeit?
- A jelöltek az oktatás, a kultúra, a tájékoztatás, illetve a hivatalos nyelvhasználat területéről is megtalálhatóak a listán. Vannak színészek, közgazdászok, a mezőgazdaság területén tevékenykedő személyek is. Ahányan vagyunk, gyakorlatilag mind különbözünk. Olyanok a Magyar Összefogás jelöltjei, mint Vajdaság kicsiben. Ami fontos, hogy régióként is meg van a megfelelő számú jelölt, tehát regionálisan is tudjuk képviselni a közösséget. Az MNT-nek 35 tagja van, s minden egyes régióból, ahol élnek magyarok, vannak képviselők. Az öt régiót a lakosság arányai szerint határoztuk meg. Van a bánsági régió, ami Észak-, Közép- és Dél-Bánátból áll. Van egy dél-bácskai régió, észak-bácskai régió, illetve egy nyugat-bácskai régió, ez utóbbi Topolyával kibővülve, s van egy Tisza-menti régió is. Ezek lélekszámarányos régiók, s ezekből a körzetekből vannak a jelöltek. Fontos az, hogy vannak köztük kiváló jogászok, vannak kiváló szakemberek, akik a tájékoztatásban dolgoznak, vannak jelöltek a kultúra területéről. Olyan meghatározó személyek ők, akik a mai napig sokat tesznek a magyar művelődési életért. A legdominánsabb az oktatási terület, onnan van a legtöbb jelölt is. Vannak köztük egyetemi tanárok, osztálytanítók, tanárok, intézményvezetők, igazgatók. Az elmúlt években is azt tapasztaltuk, hogy a legtöbb tennivalót az oktatás igényelte. Ez a terület a legszerteágazóbb. A hivatalos írás- és nyelvhasználat területén korábban sikerült stratégiát is elfogadni, tehát lekerekítettük a történetet. Bízom abban, hogy a listán szereplő szakemberekkel meg tudjuk hozni az újabb stratégiákat az oktatás, a kultúra és a tájékoztatás terén is az elkövetkező időszakban.
- Mennyiben lesz más az új MNT attól, mint amit Hajnal Jenő vagy Korhecz Tamás vezetett?
- Azt hiszem, hogy a Magyar Nemzeti Tanács egy nagyon komoly alappal rendelkezik. Igazából sziklára tudunk tovább építkezni. Az MNT-t nem kapcsolnám senkihez sem, hisz a tanács a vajdasági magyar közösségnek a testülete. Fontos, hogy az MNT ugyanúgy intézze az ügyeket, mint ahogyan azt az elmúlt időszakban is tette. Fontos az, hogy az emberek számára is fontos legyen maga az MNT, hisz szerintem nincs olyan vajdasági magyar család, amely ne kapcsolódna, kötődne valamilyen formában a tanácshoz, ne találkozott volna annak valamilyen intézkedésével az elmúlt években. Rengetegek küzdöttünk a nemzeti tanácsunkért. Azt hiszem, hogy csapatban kell gondolkodni, azt hiszem, hogy mind a 35 jelölt olyan ember, akik tudnak tenni ezért a közösségért, s ez a legfontosabb. Mi mindannyian ezért a közösségért vagyunk, s csapatban szeretnénk tenni ezért a közösségért.
- Egyetlenegy listát állítottak az idei választásokra, tehát ellenzék nélkül működik majd az új MNT. Hogyan kommentálja ezt?
- Én azt hiszem, hogy mindenkinek lehetősége volt, aki listát szeretett volna állítani, hogy listát állítson. Az MNT-be bekerülő tagok munkáját a választóknak kell majd ellenőrizniük. Úgy fogunk dolgozni, hogy a vajdasági magyar közösségnek megfeleljünk. Ezt így tette a Magyar Összefogás listája négy évvel ezelőtt is, nyolc évvel ezelőtt is, korábban is. Ezért a közösségért dolgoztunk és a közösség mindig nagyarányú támogatásáról biztosította a Magyar Összefogás listáját. Amióta közvetlen módon választjuk meg a nemzeti tanácsunkat, ez a lista minden egyes választáson 90 százalékos eredményt ért el. Lehetett volna itt most is több lista, az eredmény nem változott volna. A Magyar Összefogásnak nagyarányú támogatottsága lenne.
- Köztársasági képviselőként tevékenykedett eddig. Megtartja-e köztársasági parlamenti mandátumát?
- Egyelőre a Magyra Összefogás listájának a listavezetője vagyok. Az, hogy ki lesz az MNT elnöke, az elkövetkező időszakban ki fog derülni. Annyit szeretnék ezzel kapcsolatban mondani, hogy bárki is legyen az, biztos vagyok benne, hogy a törvényben előírtaknak meg fog felelni, a törvényes előírásokat be fogja tartani.



Ezt hivjak demokracianak: 1 lista 1 jelolt, csak a hibbant megy el szavazni, mivel ennek semmi ertelme nincsen. Elotte volt meg valami kreativitas a Korhecz-fele kakukktojassal.