Az ünnepélyes székházavatáson elsőként Nagy Miklós, a Vajdaság Agrár Szövetség (VASZ) elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd pedig Pótápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára és Pásztor István, a Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőház, illetve a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke mondott üdvözlő beszédet.
A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára beszédében a vajdasági mezőgazdasági termelőket méltatva kiemelte, hogy a Vajdaság, ezen belül is Bácskának ez a része annak idején a történelmi Magyarországnak, de akár a későbbi időszakban Jugoszláviának, azóta pedig Szerbiának az éléskamrája volt, és az itt dolgozó termelőknek köszönhették az akkori és köszönhetik a mostani emberek is, hogy van mit az asztalra tenni, illetve egy olyan fejlett mezőgazdasági kultúra alakult ki a térségben, amely európai és világviszonylatban is kiemelkedő.
– Örülök annak, hogy az elmúlt 30 évben minden történelmi nehézség ellenére ez a nemzetrész megmutatta azt, hogy ragaszkodik ehhez a földhöz, itt képzeli el a jövőjét, mert célokat megfogalmazni, és a legnehezebb történelmi időszakban is kitartott, és itt maradt, és a jövőjét képzelte el, és ezt meg is valósította – hangsúlyozta Potápi Árpád János. Rámutatott, hogy ez egy, mostani a vajdasági magyarságra jellemző erős politikai intézményrendszer kialakításának és megtartásának köszönhető.
Mert amennyiben politikai intézményrendszerünk nem erős, akkor bizony nem beszélhetünk erős oktatási, kulturális, egyházi, egészségügyi szociális intézményrendszerről és önkormányzatokról sem – jegyezte meg a nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Beszédében arra buzdította a jelenlévőket, hogy minél többen adják le voksukat a vasárnapi nemzeti tanácsi választásokon.
Potápi Árpád János után Pásztor István szólt az egybegyűltekhez. Kiemelte, hogy, aki székházat, illetve épületet épít az nem a múltban, illetve nem is jelenben, hanem a jövőben gondolkodik, majd pedig a Vajdasági Agrár Szövetséget méltatta:
–– Az elmúlt több mint egy évtized azzal telt el, hogy napról napra igazoljuk az effajta szerveződések létjogosultságát. Ezt maga az élet igazolta, azok, akik miatt ez a szervezet létrejött, azok, akik fontosnak tartották, hogy ne ötven-hatvan civil szervezetbe tömörülve próbáljanak érdekeket érvényesíteni, hanem egy szövetségbe szerveződjön, hiszen így sokkal erősebbek vagyunk. Ezt az élet megannyi más területén is bizonyítottuk már az elmúlt több mint egy évtizedben. Az alapvető kérdésekben megtaláljuk a közös nevezőt, abból mindannyian erősebben és jobban tudunk kijönni. Ennek az egyik ékes példája a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége.
Pásztor hangsúlyozta, hogy ez a szervezet az első között érte el azt, hogy többtucatnyi civil szervezet szót tudjon érteni, azonos nevezőre jusson, és megállapodjon abban, hogy csak akkor érvényesülhetnek, illetve segíthetnek célcsoportjuknak, amennyiben csak egy irányban húznak. A Kárpát-medencében és vajdasági magyarság számára pedig azért példaértékű a tevékenysége, mert bebizonyította, hogy sok szervezetet egy fedél alá lehet hozni, meg lehet találni a közös nevezőt, és meg lehet fogalmazni olyan célkitűzéseket, amelyek mellé mindenki oda tud állni, függetlenül attól, hogy egyéb más ügyekben esetleg másképp gondolkodik.
A beszéde végén Pásztor István megjegyezte, hogy a Vajdasági Agrár Szövetség különösen is fontos, mert több, a vajdasági magyarság számára lényeges intézmények alapítója is egyben.
– Alapítója a Pro Science Naturae és a Prosperitati Alapítványnak, és egy olyan fontos szerepet tölt be a mezőgazdasággal foglalkozó emberek rendszerszerű segítségében, ami példaértékű, és amit érdemes fölkarolni, és ami megérdemel egy ilyen székházat – emelte ki a VMSZ elnöke.
Nagy Miklós, a Vajdasági Agrár Szövetség elnöke a jelenlévő újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy az épület kibővítésével az elsődleges célkitűzésük az, hogy rendelkezésükre álljon egy nagyobb terem, ahol a környékbeli és a zentai termelőinknek előadásokat szervezhetnek, illetve a falugazdászaiknak különböző képzéseket tarthatnak.
– Ez az újonnan kialakított terem 50–80 személy befogadására alkalmas. Zentán évente 30–35 előadást szervezünk a termelőinknek, és ezekre ezután már az új székházban kerülhet sor. Főleg ez ösztönzött bennünket a székház bővítésére. Ehhez kellett a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatása, hiszen az ő segítségük nélkül nem tudtuk volna megvásárolni, felújítani és kibővíteni ezt az épületet – jegyezte meg a VASZ elnöke.
Az ünnepélyes szalagátvágás után Fremond Árpád, az MNT választáson induló Magyar Összefogás listavezetője mondott pohárköszöntőt.
Potápi Árpád János, Pásztor István és Fremond Árpád mellett az ünnepélyes átadón jelen volt Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága Délvidéki és Diaszpóra Főosztályának vezetője, mgr. Hajnal Jenő, az MNT elnöke, Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere, tartományi és köztársasági képviselők, a VASZ Kárpát-medencei testvérszervezetinek, illetve a Vajdasági Agrár Szövetség falugazdász-hálózatának a képviselői.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!