Sport
Várják az új Ronaldók, Messik jelentkezését Magyarkanizsán 
Betűméret:             

Új elnöke van tegnaptól a magyarkanizsai Potisje labdarúgó klubnak Dalibor Crkvenjakov ismert helybeli focista személyében. A pontos terveiről talán még korai kérdezni, de az biztos, hogy a klubban továbbra is nagy figyelmet szentelnek majd az utánpótlás nevelésnek. Tagtoborzót hirdettek azon gyerekek számára, akik komolyabban szeretnének a labdarúgással foglalkozni.

Dalibor Crkvenjakovot és egyik edzőtársát, Papdancsó Igort kérdeztük a focisuliról, az edzésekről.

Mit tart fontosnak elmondani magáról az új elnök?

D. C.: Egész életemben a focival foglalkoztam, a gyerekkorom óta. Igazából a foci volt az életem, ami nem változott most se, csak most már nem, mint játékos, hanem mint edző szeretném átadni a tudásomat. Elég sok évet fociztam Magyarországon, illetve külföldön több helyen rúgtam a bőrt, s a tapasztalatokat szeretném átadni a gyerekeknek.

Tagfelvételt hirdetett a klub gyerekek számára. Hány éves kortól várják a jelentkezéseket?

D. C.: Már az ovis kortól lehet jelentkezni. Jelenleg nekünk a legidősebb játékosaink a 2011-es generációsok. Szóval a 11-es generációig lehet jelentkezni az ovitól. Amikor elkezd a gyerek óvodába járni, akkor már lehet jelentkezni.

Általában azt mondják, hogy minél fiatalabb a gyerek, és elkezd egy sporttal foglalkozni, annál eredményesebb lehet. Valóban így van ez?

P. I.: Ez így igaz. A gyerekek teljesítményén meglátszik, tehát ez a mi tapasztalatunk is, hogy aki már óvodás korában elkezd foglalkozni a labdarúgással, az a későbbiekben jobban feltalálja magát a pályán, mint azok, akik esetleg később, 8-9-10 évesen döntenek úgy, hogy elkezdenek edzeni. Persze közülük is kerülhetnek ki jó játékosok, ez nem kizáró ok, de nyilván, akik kicsi korban kezdenek focizni, könnyebben fejlődnek, inkább lesz belőlük profi labdarúgó.

Mik a korábbi tapasztalatok? Általában a jelentkezők hány százaléka marad a focinál, s milyen eredményeket tudnak elérni?

P. I.: Százalékokban most nem igazán tudnám kifejezni, de hogyha mégis kellene számot mondani, akkor talán 60-70 százalékot mondanék. 10 százalék, talán 15 az, aki elkezdi, megpróbálja a focit, edz egy pár hónapot, majd lemorzsolódik. Van, aki később az iskolai tanulmányai miatt hagy itt bennünket, vagy esetleg a család költözik el máshová, és emiatt hagyja abba a labdarúgást.

Milyen edzési tervek szerint folyik a munka nálatok?

P. I.: Magyarkanizsa is a topolyai TSC klubnak az egyik alközpontja, tehát az ő általuk követett és diktált edzésterv szerint zajlanak az edzések nálunk is.

A jelentkezések után, gondolom, van egy felmérés, hogy a fiatalok, a gyerekek milyen szinten vannak. Hogyan kell elképzelni, hogyan folyik velük a munka?

D. C.: A felmérés is nehéz, mert mi még azért nem vagyunk azon a szinten, mint a komolyabb klubok, hogy gépekkel állapítsuk meg az edzettségi állapotokat. Mi igazából szemmel mérjük fel ezt, de sajnos már az én generációmhoz viszonyítva is jóval kevesebbet sportolnak, mozognak a gyerekek otthon. Mi sokat kint voltunk a szabadban, kint játszottunk. A mostani gyerekeknél legjobban a fára mászás, az árokugrálás hiányzik. Ezek a szokások vesztek el, amik viszont nagyon sokat jelentettek a gyerekek fizikuma fejlődése szempontjából. A gyerekek most sokkal sérülékenyebbek. Én nem emlékszem, hogy abban az időben valamelyik gyereknek fájt volna valamije, ilyen nem történt meg. Most elég sok a probléma, kicsit nehezebb az edzés a számukra. Az egésznek a lényege az lenne, hogy a gyerek eljöjjön, hogy szeressen edzésre járni, hogy egy nagy család legyünk. Ha fejlődni akarunk, abba akkor sok munkát is bele kell rakni. Most azt vesszük észre, hogy mikor egy picivel nagyobb terhelést kapnak a gyerekek, akkor nehezebben teljesítenek. De szép lassan, fokozatosan, erre is figyelve próbáljuk fölépíteni az edzéstervet, hogy az mindenkinek megfelelő legyen.

Mikor vannak az edzések, hetente hányszor?

P. I.: A legkisebbek, ez a 6-7 éves korosztály, kétszer edzenek hetente, a 8 évesek és idősebbek pedig már háromszor egy héten. 90 percig tart egy edzés, aztán pedig a bajnokság beosztásától függően kéthetente bajnoki meccsek vannak. Ezen kívül igyekszünk minél több barátságos, úgynevezett edzőmeccset megszervezni. Azt valljuk, a gyerekek fejlődésében fontos szerepet játszik, hogy minél több meccset játsszanak, főleg ebben a fiatal korosztályban.

Milyen eredményeket sikerült elérni a gyerekekkel?

P. I.: Hosszú évek után sikerült végre a gyerekekkel a 17 csapatos ligájukban, amiben szerepelnek, - egész éven át tartó bajnokságról beszélünk -, bejutni a legjobb nyolc közé, a playoffba, majd a playoff megrendezésű tornán, Zentán a harmadik helyet sikerült megszerezni. Azt gondoljuk, ez reális, és nagyon büszkék is vagyunk rá. Kezd látszani a sok munkának az eredménye, amit a gyerekek is, meg az edzők is befektettek az egészbe. Megyünk tovább, reméljük, hogy ezek az eredmények a jövőben is még javulni fognak, de egyelőre ezeknek is nagyon örülünk.

Most van a labdarúgó Európa-bajnokság, ilyenkor általában nagyon sok fiú, sőt még kislány is szeretne híres focista lenni. Többen jelentkeznek-e ilyenkor?

D. C.: Biztos, hogy igen. Amit elfelejtettünk mondani, ami viszont nagyon fontos, hogy a klubunkban jelenleg is van öt-hat kislány, szóval a kislányok jelentkezését is ugyanúgy várjuk. Egyre több kislány szeret focizni, ami nagyon jó, aminek nagyon örülünk. A kérdésre válaszolva pedig nagyon sokat számít, hogy a szerb meg a magyar válogatott hogyan szerepel az EB-n. Minél jobban játszanak, annál több lesz a jelentkezőnk is. A viccet félretéve, ez megint egy nagy kérdés, hogy a mai gyerekek mennyit nézik a közvetítéseket. Minket annak idején nem lehetett elrángatni a tévékészülékek elől, alig vártuk a meccset, izgatottak voltunk egész nap. Remélem, hogy így vannak ezzel a mai gyerekek is, mert edzés előtt azért ki szoktuk őket kérdezni, nézték-e a meccset, ki volt a kedvencük. Általában mindig ugyanazt az egy-két játékost, Ronaldot vagy Messit említik. Most harmadik névként jött Mbappé. Most mindenki Mbappé, Ronaldo vagy Messi akar lenni, ami nem rossz, legyen is így, kell, hogy motiválja valaki őket. Szerintem biztosan több lesz a jelentkező most is.

Hol lehet jelentkezni és meddig?

P. I.: Jelentkezni lehet bármikor, nincs időkorlát. Július hónapban azonban pihenőre megy a futballklub, úgyhogy nem lesznek edzések sem. Jelentkezni pedig az FK Potisje-Kanizsa Facebook oldalán lehet, az ott megtalálható plakáton lévő telefonszámot kell hívni. Várjuk szeretettel a focizni vágyókat!

Németh Ernő
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, Žarko Lazetić, a TSC korábbi vezetőedzője elhagyta a topolyai szuperligást. Az izraeli Makkabi Tel Aviv csapatához szerződött, a TSC pedig kénytelen volt új edzőt találni. Hivatalosan ugyan a klubban még nem mutatták be, de több portálon is megjelent, hogy Lazetić utódja Dean Klafurić,...
2024. JÚNIUS 28.
[ 15:29 ]
Branislav Nedimović ma lemondott a Szerb Labdarúgó-szövetség alelnöki posztjáról, erősítette meg a Tanjugnak. A szövetség igazgatóbizottsága jövő héten esedékes ülésén fogja elfogadni Nedimović lemondását. Nedimović hamarosan Szávaszentdemeter (Sremska Mitrovica) polgármestere lesz.
2024. JÚNIUS 27.
[ 14:51 ]
A magyar labdarúgó-válogatott csoportkörös búcsúja után Marco Rossi szövetségi kapitány ugyan néhány dolgon változtatna az Európa-bajnoki felkészülésen, de ezeket csupán apróságnak nevezte. "Nem beszéltem senkivel a szerdai mérkőzéseket követően, melyekkel megpecsételődött a sorsunk. Három napot csak...
2024. JÚNIUS 27.
[ 12:51 ]
Beolvasás folyamatban