Szerbia
Human Rights Watch: Szerbia előrelépett, de csak kicsit
Betűméret:             

Szerbia 2019-ben kismértékben, de haladást ért el az emberi jogok védelme terén a Human Rigtsh Watch (HRW) nonprofit szervezet legújabb, emberi jogokról szóló jelentése szerint.

A jelentésben rámutatnak azokra a területekre, amelyekben gyorsabb fejlődést várnak el, ideértve az Európai Unió közvetítésével zajló Belgrád és Pristina közötti párbeszéd fennakadását.

A szerbiai bíróságokon a háborús bűncselekmények tárgyalása nagyon lassan zajlott, és nem történt kellő mértékű előrelépés a menekültek és áttelepített személyek problémáinak hosszú távú megoldásában sem, véli a HRW.

A nonprofit szervezet szerint továbbra is bizonytalan az újságírók helyzete Szerbiában. A HRW kiemelte, hogy Slavko Ćuruvija, Milana Pantić és Dado Vujasinović újságírók meggyilkolásának ügyével foglalkozó bizottság bizonyos mértékű haladást ért el, és rámutatott arra, hogy az 1999 áprilisában történt Ćuruvija-gyilkosság ügyében tavaly márciusban hoztak ítéletet.

A jelentés szerint feljegyeztek olyan eseteket, amelyekben az újságírókat azért érte támadás vagy fenyegetés, mert érzékeny témákkal foglalkoztak, így a kormányközeli média sok esetben lejárató kampányt folytat az ún. független sajtó ellen.

Létezik a médiában pluralizmus, de ezt kompromittálják a kormányzó párthoz közeli sajtószervek, amelyek túl nagy számban vannak jelen.

A háborús bűncselekmények ügyeit túl lassan dolgozzák fel a szerbiai bíróságok, valamint hiányzik a politikai szándék, a megfelelő források és az erős tanúvédelmi rendszer.

A Human Rights Watch aggódik az LGBT közösség tagjaival szembeni erőszak és fenyegetések miatt, valamint fejleszteni kellene a menedékjogi rendszert, mert nagyon alacsony a menekültstátusz elfogadásának szintje.

A jelentés Koszovóra vonatkozó részében a HRW közölte, hogy a Belgrád és Pristina közötti párbeszéd 2018 novemberében szakadt meg, amikor Szerbia megakadályozta Pristina felvételét az Interpolba, Koszovó pedig 100 százalékos pótvámot vezetett be a Szerbiából és Bosznia-Hercegovinából érkező árura.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Átadták a hangágyú március 15-én történt bevetésével kapcsolatos nemzetközi vizsgálatot követelő petíciót, 600.000 aláírással. A Kreni-promeni mozgalom átadta az Egyesült Nemzetek Szervezete állandó szerbiai koordinátorának irodájában azt a petíciót, amelyet mintegy 600.000 ember írt alá, és amely független...
2025. ÁPRILIS 8.
[ 13:15 ]
Aleksandar Vučić szerb elnök kedden kijelentette, az elmúlt öt hónap során terror és félelem uralkodott el az országban, de minden körülmény ellenére „az állam nem omolhat össze és nem is fog”. Egyben felszólította a polgárokat, hogy gyűljenek össze április 12-én, szombaton a szerb parlament előtti téren, hogy...
2025. ÁPRILIS 8.
[ 12:02 ]
Szerbia a legbefolyásosabb tagjelölt az Európai Unióhoz való csatlakozásra váró országok között, de nem reális, hogy a jelenlegi vezetéssel, amely „négy széken ül”, valóban taggá váljon – hangzott el Brüsszelben azon a sajtótájékoztatón, amelyet a bővítésért felelős szociáldemokrata EP-képviselők...
2025. ÁPRILIS 8.
[ 7:45 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó