Szerbia
Deli Andor: Politikailag elfogult a Szerbiáról szóló jelentés
Betűméret:             

Az Európai Parlament ma tárgyalta a Szerbiáról szóló 2019. és 2020. évi jelentést, amelyről Deli Andort, a Fidesz EP-képviselőjét kérdeztük.

- Felszólalásában ma elmondta, hogy a Fidesz delegáció nem szavazza meg a jelentést. Miért?

- Az elmúlt években az EP és mi is a delegációban mindig is azon dolgoztunk, hogy Szerbia útja az uniós tagság felé minél gördülékenyebb és gyorsabb legyen. Magyarországnak és a vajdasági magyar közösségnek is ez az érdeke. Idén történt meg először az, hogy egy olyan jelentést kaptunk, amely politikailag teljesen elfogult, hiszen olyan kritikákat fogalmaz meg, amelyeknek nincs közük a csatlakozási tárgyalásokhoz. Úgy látjuk, hogy egy ilyen jelentés nem gyorsítja fel a tárgyalást, hanem épp ellenkezőleg. Így nem tudtuk támogatni.

Deli Andorral készült interjút a Válasz c. rovatunkban ismertetjük.

Nagyon rossz üzenet a bővítés szempontjából

A Szerbiáról szóló 2019. és 2020. évi jelentés volt csütörtökön napirenden az Európa Parlament plenáris ülésén. Deli Andor vajdasági származású fideszes EP-képviselő a vitában kiemelte, hogy az EP idei jelentése politikai és ideológiai szempontok mentén alaptalanul bírálja Szerbiát, ez pedig nem szolgálja az ország mielőbbi uniós csatlakozását. Gál Kinga, a képviselőcsoport elnöke felszólalásában rámutatott, hogy a Szerbia-jelentés kiegyensúlyozatlansága az Európai Parlament balliberális többsége által alkalmazott kettős mércét tükrözi, amelyet előszeretettel használnak jobboldali konzervatív kormányok ellen újra meg újra.

Ha ismerjük Szerbia jelentőségét a térségben, akkor tudnunk kell azt is, hogy a csatlakozás késleltetése ellentétes az EU saját érdekeivel is. Mi a Fidesz EP delegációjában mindig is azon dolgoztunk, hogy Szerbia a lehető legrövidebb időn belül az EU teljes jogú tagjává válhasson - kezdte felszólalását Deli Andor.

„A baloldali képviselők által benyújtott módosítók miatt a jelentés szövege sajnos nélkülözi a kellő tárgyilagosságot. Megkérdőjelezi például a tavalyi választások legitimitását, a szerbiai parlament összetételét. Ezekről a témákról Szerbia polgárai már határozott véleményt nyilvánítottak a választásokon. Továbbá kritikus hangon szól a szerb egészségügyről és a járvány kezeléséről, miközben átoltottság tekintetében Szerbia messze lekörözte azokat a tagállamokat, ahonnan ezek a kritikák érkeznek. Inkább a saját udvarunkban kellene sepregetnünk! - hangsúlyozta a vajdasági származású EP-képviselő.

Deli Andor hozzátette, hogy néhány uniós tagállam - köztük Magyarország - már megtapasztalhatta, hogy az EP jelentéseket a politikai leszámolás eszközeiként használják, azonban, ha ezt a módszert egy uniós tagjelölt ország ellen alkalmazzák, az nagyon rossz üzenet a bővítés szempontjából.

Mivel határozottan támogatjuk Szerbia EU-integrációját, a Fidesz képviselői számára elfogadhatatlan a Szerbiáról szóló jelentés - zárta felszólalását a vajdasági származású politikus.

A most megvitatott országjelentések közül a Szerbia jelentés feltűnően kritikus, egyoldalú hangot üt meg a jobboldali konzervatív kormánnyal rendelkező Szerbiával szemben, ami nem segíti a bővítési folyamatot, megakaszthatja a tárgyalásokat. Pedig Szerbia a térségben stabilizáló tényező, békés rendezésre egyértelműen törekszik, a szomszédaival való kapcsolatok terén jelentős előrelépéseket tett, az ország derekasan védi az Európai Unió külső határait, érezhetően javultak a nemzeti kisebbségek jogai, és a világjárvány ellenére Szerbia gazdasága is kiválóan teljesít. Miközben a baloldali vezetéssel rendelkező Észak-Macedónia, Albánia vagy Koszovó tekintetében a jelentések sokkal megengedőbbek. Az Európai Parlamentben oly gyakran alkalmazott kettős mércét látom ebben újra - hangsúlyozta a vitában Gál Kinga.

Az EP-képviselő szerint az ilyen politikai alapú hozzáállás nem segíti a Nyugat-Balkán stabilitását és az Unió elfogadottságát, pedig az EU érdeke egy prosperáló és saját határait hatékonyan védeni képes Nyugat-Balkán térség.

Az ígérgetés helyett cselekednie kell végre az Uniónak, hiszen a Nyugat-Balkán országainak jövője, kontinensünk biztonsága és az EU hitelessége a tét - húzta alá Gál Kinga fideszes politikus.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Szerbiában a gépjárművezetőknek április 1-jétől nem kötelező téli gumikat használniuk mind a négy keréken, kivéve ha az úttesten jég, hó vagy ónos eső található. A hatályos közlekedésbiztonsági törvény szerint Szerbiában november 1. és április 1. között a járműveknek mind a négy keréken téli gumival kell...
2025. MÁRCIUS 31.
[ 12:20 ]
Vučić elnök korábban bejelentette, hogy ma megkezdi a konzultációkat az új szerb kormány összetételéről. „Majd meglátjuk, mit mondanak azok, akiknek megvan a többségük: kormányt akarnak alakítani, vagy választásokat akarnak tartani. Először megvárom, hogy a többség képviselői elmondják nekem, akiknek megvannak a...
2025. MÁRCIUS 31.
[ 9:39 ]
Három ember meghalt, négyen pedig megsérültek egy súlyos közlekedési balesetben, amely ma hajnalban, fél kettő körül történt a Donji Milanovactól a Vaskapu1 vízerőmű felé vezető úton – értesült az RTS. A Belügyminisztérium (MUP) megerősítette az RTS-nek, hogy az ütközésben három jármű vett részt. Nem...
2025. MÁRCIUS 31.
[ 7:46 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó