Szerbia
Riporterek Határok Nélkül: A régióban Szerbiában csökkent leginkább a médiaszabadság
A jelentés szerint terjed az orosz propaganda

A Média rovatból átvett anyag

Betűméret:             

Szerbia az egyetlen nyugat-balkáni ország, amelynek romlott a helyzete 2023-ban, és a 91. helyre került a 180 ország közül, derült ki a Riporterek Határok Nélkül szervezet legfrissebb, a világ sajtószabadsági indexéről szóló jelentéséből.

Az Amerika Hangja által közölt jelentés szerint a szerbiai kormánypárti média orosz propagandát terjeszt, az EU-ban és a balkáni térségben is Szerbia esett vissza a legnagyobb mértékben, 12 ponttal.

Albánia a 96. helyen áll, őt követi Bosznia-Hercegovina (64), Koszovó (56), Montenegró (39) és Észak-Macedónia (38). Horvátország a 42. helyen áll a listán.

„Bosznia-Hercegovina pozíciója csak azért jobb, mert csökkent a többi ország besorolása, de ennek az országnak is alacsonyabb az indexe, ez a helyzet Szerbiával is”, közölte az Amerika Hangjával Pavol Salaj, a Riporterek Határok Nélkül szervezet képviselője.

Szerinte egyre nagyobbak a nyugat-balkáni országok közötti különbségek.

„Egyrészt Észak-Macedónia, Montenegró és Koszovó mutat valódi potenciált a változásra. 19, 24 és 5 pozíciót léptek előre. De még ezekben az országokban is veszélyeztetett a médiaszabadság a strukturális problémák miatt”, magyarázta Salaj, aki ellenpéldaként Szerbiát, Bosznia-Hercegovinát és Albániát említette.

„A nyugat-balkáni mind a hat országnak olyan rendszerszintű változtatásokat kellene bevezetnie, amelyeknek az európai gyakorlatból kellene inspirációt meríteniük”, fogalmazott Salaj.

Összességében a skandináv országok szerepelnek a legjobb helyen a jelentésben, míg az ázsiai országok a legrosszabbul.

A 180 országban és térségben dolgozó újságírók munkakörnyezetét értékelő indexnek a médiaszabadság napján közzétett jelentése szerint 31 országban „nagyon rossz”, 42 országban „rossz”, 55-ben „problémás”, 52-ben pedig „jó” vagy „elég jó” a helyzet. Más szóval, az újságírók munkakörnyezete 10 országból hétben rossz, és háromból egyben kielégítő.

Az idei jelentés szerint 2023-ban az újságírást a hamis tartalomipar fenyegeti, és ez erős befolyást gyakorol a médiára. A válaszadók 118 országban arról számoltak be, hogy a politikai szereplők rendszeresen részt vesznek a tömeges dezinformáció- vagy propagandakampányokban. A mesterséges intelligencia egyre nagyobb fejlődése pedig a média világában is gondokat okoz.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Aleksandar Vučić szerb elnök kedden kijelentette, az elmúlt öt hónap során terror és félelem uralkodott el az országban, de minden körülmény ellenére „az állam nem omolhat össze és nem is fog”. Egyben felszólította a polgárokat, hogy gyűljenek össze április 12-én, szombaton a szerb parlament előtti téren, hogy...
2025. ÁPRILIS 8.
[ 12:02 ]
Szerbia a legbefolyásosabb tagjelölt az Európai Unióhoz való csatlakozásra váró országok között, de nem reális, hogy a jelenlegi vezetéssel, amely „négy széken ül”, valóban taggá váljon – hangzott el Brüsszelben azon a sajtótájékoztatón, amelyet a bővítésért felelős szociáldemokrata EP-képviselők...
2025. ÁPRILIS 8.
[ 7:45 ]
A szerbiai tüntetések és a nyugat-balkáni helyzet is napirenden szerepel az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének tavaszi ülésszakán, amely ma kezdődött Strasbourgban, írja a Beta. A tanácskozás, amely április 11-ig tart, többek között foglalkozik majd a grúziai helyzettel, Isztambul polgármesterének...
2025. ÁPRILIS 7.
[ 18:23 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó