A tervezettnél gyorsabban haladnak a munkálatok az Újvidék-Szabadka gyorsvasúton, mondták a beruházók és a kivitelezők.
Szerintük már decemberben megindulhat a rendszeres vasúti forgalom Belgrád és Szabadka között.
Két év alatt több mint hétmillió utas vette igénybe az Újvidék és Belgrád közötti Sólyom (Soko) vonatot, amióta elkészült a gyorsvasút ezen szakasza. Szerbiában ismét népszerűvé váltak a vonatok, a gyorsvasúttal pedig nőttek az elvárások is.
Három műszakban dolgoznak
Az Újvidék-Szabadka vasút építése – amely elérheti az akár 200 kilométeres óránkénti sebességet is – a tervek szerint halad, munkálatok pedig három műszakban zajlanak.
„Az alsó szakasz 98 százalékban, a felső pedig 67 százalékban készült el. A vasút villamosítása is zajlik, folyamatban vannak az állomásépületek, vagyis az objektumok kiépítése is, az építési munkálatok nagyobb része már befejeződött”, közölte Slobodan Kostić, mérnök.
A beruházó arra számít, hogy már decemberben kialakulhat a rendszeres vasúti forgalom. Az út Újvidék és Szabadka között 42 percet, Belgrádtól Szabadkáig pedig mintegy 70 percet vesz igénybe.
„A terv az, hogy már szeptemberben elkezdődjenek a komoly tesztelések, előtte pedig építési szempontból is elkészüljön a vasút, hogy a kivitelezők elvégezzék a teszteket, majd szeptemberben jöhetnek a különleges vonatok, amelyek letesztelik a vasút és az elvégzett munka minőségét”, mutatott rá Nenad Stanisavljević, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra képviselője, közölte az RTS.
A hazai szakértők vállvetve a kínaiakkal
A kínai vasutak több mint 2.000 szerbiai szakértőt, több mint 400 speciális gépet és nagyszámú kínai munkást alkalmaztak. A kínai mérnök szerint a szakemberek együttműködése jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy felgyorsuljanak a munkálatok.
„Ennek a tábornak és az összes műhelynek a fő feladatai közé tartozik a sínhegesztés, a köszörülés, a hűtés, a finomhegesztés, és mindez aluminotermikus (AT) hegesztéssel történik, ami garantálja a nagyon jó minőségű hegesztést, ez pedig rendkívül fontos a gyorsvasutak hegesztési munkáinál”, magyarázta Yang Guanling, a kínai vasutak mérnöke.
Három új vasútállomás lesz, Verbásznál pedig a legnagyobb viadukt
Nem lesz közúti kereszteződés az Újvidék-Szabadka gyorsvasúton, ezért is épült sok alul- és felüljáró. Ezzel párhuzamosan a meglévő állomások felújítása és három új pályaudvar kiépítése is zajlik, mégpedig Verbászon, Piroson és Szeghegyen.
Az Újvidék-Szabadka vasút 108 kilométeres szakaszán 58 objektumot építenek, ezek közül a legnagyobb és legösszetettebb a verbászi viadukt, amely az útvonal kellős közepén található, írja a Kurir.
„A viadukt jelentette a legnagyobb kihívást. A dinamika miatt növeltük az állványzatok és hasonlók számát. A viaduktot még vízszigetelni kell, és úgy gondolom, hogy április elején meglesznek az előfeltételeink a vágányok lefektetéséhez”, tette hozzá Yang Guanling.
A Belgrádból Budapestre tartó nagysebességű vasút az Egy övezet, egy út nevű kezdeményezés része, amely a görög pireuszi kikötőt köti össze vasúton az Európai Unióval. A vasút összesen 350 kilométeréből 184 kilométer Szerbiában, 166 pedig Magyarországon épül.





Kissé aggaszt a munkálatokkal való sietség. Inkább tartsák be a határidőket, mint hogy utólag kibukjanak a hibák kivitelezésben. Különben is mit számít ha idő előtt készülnek el a vasúttal, attól még a járatoknak amúgy is pontosan kell majd járniuk.