Szerbia összes iskolai igazgatóságában jövő héttől sztrájkot hirdetett a pedagógusok négy reprezentatív szakszervezete, amelynek keretében az órák időtartama 30 percre csökken.
„Mivel nincs kilátásban tárgyalás a szerb kormánnyal, a pedagógusok fizetésének a köztársasági átlagbérrel való kiegyenlítéséről, folytatjuk ezt a folyamatot, és akár radikálisabb lépéseket is tehetünk” – jelentette ki Srđan Slović, a Szerbiai Pedagógusok Független Szakszervezeti Szövetségének elnöke a szerb parlament épülete előtt tartott sajtótájékoztatón.
Slović elmondása szerint a november 4-én indult "cirkuláló" sztrájk eddig olyan városokat érintett, mint Kragujevac, Kraljevo, Čačak, Užice, Újvidék, Nagybecskerek, Zombor, Valjevo, Požarevac és Belgrád. A legfrissebb információk szerint ezen a héten a niši, kruševaci, zaječari, leskovaci és jagodinai iskolai igazgatóságokban a sztrájkban részt vevő iskolák aránya elérte a 95%-ot.
Dobrivoje Marjanović, a Szerbiai Pedagógusok Szakszervezeti Uniójának elnöke figyelmeztetett: ha a kormány nem mutat hajlandóságot a szakszervezetek követeléseiről szóló tárgyalásokra, vagy ha a törvényes sztrájk idején csökkentik a pedagógusok bérét, ez az elégedetlenséget tovább fogja növelni, írja a Beta.
„Ha a kormány ilyen lépésre vetemedik, akkor radikálisabb lépésekre szólítjuk fel tagságunkat. Ez teljes munkabeszüntetést jelenthet több napra, egészen addig, amíg követeléseinket nem teljesítik. Ezek között szerepel a pedagógusok fizetésének a köztársasági átlagbérrel való kiegyenlítése, amelyet tavaly a kormánnyal aláírt protokoll is előirányoz” – mondta Marjanović.
Elmondása szerint csütörtökön tárgyalások kezdődnek a szerb kormánnyal a kollektív szerződésekről, amelyek 2025 márciusában járnak le, és amelyek rendezhetnék a fizetésekkel kapcsolatos problémákat.
A szakszervezeti tagok, akik narancssárga fényvisszaverő mellényt viseltek, a szerb parlament épülete előtt hétfőn transzparenst feszítettek ki. A transzparensen az oktatásban dolgozók elmúlt évekbeli alapfizetésének arányát mutatták be az országos átlagbérhez viszonyítva.
Elmondásuk szerint 2016-ban a pedagógusok fizetése az országos átlagbér 93%-ának felelt meg, 2017-ben 94%-nak, 2018-ban pedig megegyezett azzal. Azóta azonban csökkent: 2022-ben 89%, 2023-ban 85%, 2024-ben pedig ismét 89%.
A szakszervezetek hangsúlyozzák, hogy a kollektív szerződés tervezete, amely évente többször ellenőrizné a bérek egyenlőségét, nem az oktatási minisztertől, Slavica Đukić Dejanovićtól származik, hanem a szakszervezetek kezdeményezése volt. A tervezet célja, hogy véglegesen megoldja a fizetések kiegyenlítésének problémáját. A pedagógusok elégedetlensége tovább nőtt, miután a köztársasági költségvetésről szóló vitában nem szerepeltek a követelt béremelések.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!