Richard Verma, az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese kijelentette, hogy az Aleksandar Vučić szerb elnökkel folytatott megbeszélésen az orosz tulajdonú entitások elleni szankciók bevezetéséről tárgyaltak.
Verma hangsúlyozta, hogy ezek a szankciók Oroszország ellen irányulnak, nem pedig Szerbia ellen.
„A NIS egyike a kétezer vállalatnak. Célunk, hogy kivonjuk a tulajdonosi struktúrákból Oroszországot, az elnökkel pedig arról beszéltünk, hogy hogyan lehetne ezt a tulajdonosi struktúrát megváltoztatni. Ha az orosz tulajdon megszűnik a vállalatban, Szerbiának semmilyen gazdasági következménnyel nem kell számolnia”, nyilatkozta Verma sajtótájékoztatóján.
Hozzátette: szemmel láthatóan Oroszország nem fektet be Szerbia jövőjébe, mivel a NIS-ből származó nyereséget nem erre használja fel.
„A tulajdonosi struktúra megváltoztatása hozzájárul a régió békéjéhez, és partnerként támogatjuk Szerbiát abban, hogy diverzifikálja energiaforrásait, és függetlenebbé váljon ezen a téren”, hangsúlyozta Verma.
Az USA együttműködik Szerbiával a szankciók hatásainak enyhítésében
Verma elmondta, hogy az USA szorosan együttműködik a szerbiai vezetéssel annak érdekében, hogy a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) elleni szankciók ne okozzanak károkat az országnak.
„Megértjük, hogy ezek a szankciók összetettek, és a bevezetésük nagy kihívást jelent. A céljuk azonban egyértelmű: az orosz agresszió elleni fellépés. Ezek a szankciók nem Szerbia vagy a szerb nép ellen irányulnak”, magyarázta Verma.
Kiemelte, hogy a NIS Szerbia legnyereségesebb vállalata, de ez a nyereség Oroszországot gazdagítja, amely ebből finanszírozza az Ukrajna elleni agresszióját. Ez destabilizálja Európát és a Balkánt is, miközben nem járul hozzá Szerbia jövőjéhez.
Stratégiai párbeszéd indul az USA és Szerbia között
Verma arról is beszélt, hogy stratégiai párbeszédet kezdeményeztek Szerbia és az Egyesült Államok között, amely új szintre emeli a két ország kapcsolatát.
„Ez a párbeszéd a Szerbiával való kapcsolataink fontosságát tükrözi, amely a kölcsönös tiszteleten és a közös jövőépítés iránti elkötelezettségen alapul”, hangsúlyozta.
A párbeszéd témái között szerepel a katonai együttműködés, az energetika, a jogállamiság, valamint az alapvető jogok tiszteletben tartása. Emellett a gazdasági kapcsolatok elmélyítése is napirenden van, különös tekintettel a tiszta energiáról szóló, 2024 szeptemberében aláírt kormányközi megállapodásra, írja a Tanjug.
Vučić: Noha nem mi vagyunk a célpont, ez számunkra csekély vigasz
Aleksandar Vučić szerb elnök megköszönte Vermának a látogatását, akivel az Ukrajnában zajló háborúról, valamint az orosz entitások ellen világszerte bevezetett amerikai szankciókról folytatott megbeszélést.
„Az első számítások szerint mintegy 30 országot érintenek különböző módokon ezek a szankciók – vagy az adott országok entitásait –, de mindenhol orosz tulajdonról, tőkéről és érdekekről van szó. Ahogyan Verma is mondta, nem mi voltunk a célpont, de ez számunkra csekély vigaszt nyújt”, hangsúlyozta Vučić.
Mától nem érkezik földgáz Azerbajdzsánból
Aleksandar Vučić szerbia elnök a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy értesítést kapott Azerbajdzsántól, amely a következő időszakban nem tud napi 1,7 millió köbméter földgázt szállítani Szerbiának, az általuk tapasztalt problémák miatt.
„Értesítést kaptam az azerbajdzsáni testvéreinktől és barátainktól, hogy vis maior – azaz rajtuk kívül álló problémák miatt – mától nem számíthatunk az eddig napi szinten érkező 1,7 millió köbméter gázra”, közölte az államfő.
Hozzátette, hogy jelenleg nem biztos és nem világos, mennyi időre lesz szükség a gázszállítás helyreállításához.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!