Tonino Picula, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevője szerint a tüntetések és útlezárások valamiféle rendkívüli állapotot idéztek elő Szerbiában.
„Nekem úgy tűnik, hogy a szerbiai egyetemisták és polgári mozgalmak egyfajta társadalmi emancipációt követelnek – vagyis a társadalom felszabadítását az állam befolyása alól, amely számos tekintetben egy foglyul ejtett állam és egy hibrid rezsim jegyeit mutatja. Politikai artikulációra van szükség, amely egyelőre még nem valósult meg” – mondta.
A Szabad Európa Rádiónak (SZER) adott interjújában kiemelte, hogy a tüntető egyetemistáknak és a polgároknak maguknak kell eldönteniük, hogyan folytatják megmozdulásaikat, de mindenképpen politikai keretet kell adniuk nekik.
Ugyanakkor megjegyezte, hogy a tüntetéseken nem látta az Európai Unió zászlaját.
Az EU ebben a helyzetben a várakozó és megfigyelő stratégiát választotta, vagyis kivárja, hogyan alakulnak a belső folyamatok. Van azonban egy másik tényező is: az Európai Unió számos tagállama jövedelmező üzleteket köt a jelenlegi szerb vezetéssel. Tavaly nyáron például a francia elnök és a még hivatalban lévő német kancellár is ellátogatott Belgrádba. Ez azt mutatja, hogy Franciaország és Németország nyilvánvalóan nem lát problémát a jelenlegi szerbiai hatalommal, hanem partnerként tekint rájuk, mondta Picula.
Hozzátette, hogy ez az ellentmondás feszültséget kelt a tüntetők között is, miközben az uniós intézmények számára megnehezíti az egységes fellépést.
Pikula pikulórum!