Zoran Pašalić köztársasági polgári jogvédő (ombudsman) ma a FoNet hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, kivizsgálja mindazokat a körülményeket, amelyek a tiltakozó egyetemi hallgatók hatodik követelésében szerepelnek.
A diákok tegnap, az egészség világnapján azt követelték, hogy derüljön ki, ki engedélyezte Szerbia elnökének, Aleksandar Vučićnak és kíséretének, valamint újságírók egy csoportjának, hogy a macedóniai tűzvész súlyos sérültjeinek Szerbiába szállítása napján beléphessenek a Szerbiai Klinikai Központ intenzív osztályára, ahol a súlyos sérültek feküdtek.
A hallgatók követelik az eljárás megindítását és az illetékesek leváltását a Szerbiai Egyetemi Klinikai Központban és a Sürgősségi Központban. „Az az egészségügyi intézmény, valamint az ott dolgozó felelős személyek, akik lehetővé tették, hogy nagy számú illetéktelen és nem megfelelően képzett személy belépjen a rendkívül szigorú előírások szerint működő intenzív osztályra, felvételeket készítsen, fényképezzen, sőt még meg is érintse a súlyos állapotban lévő betegeket, megszegték a szakma alapvető szabályait és az immunhiányos betegek ellátására vonatkozó protokollokat” – áll a blokádban lévő orvostanhallgatók által kezdeményezett és az egyetemek által elfogadott április 7-i közleményben.
„Ez újabb bizonyítéka az intézmények működésképtelenségének ebben az országban. Az egészségügy – mint a társadalom egyik legfontosabb pillére – a törvények szerint kellene, hogy működjön. Jelenleg nem így működik. Jelenleg influenza-járvány van érvényben, amely tiltja a látogatásokat a teljes Szerbiai Egyetemi Klinikai Központ területén, bármelyik klinikán, különösen pedig az intenzív osztályon. A súlyos balesetben megsérült észak-macedóniai áldozatokat még a saját családtagjaik sem látogathatták meg, ezért úgy véljük, hogy azoknak a magánszemélyeknek sincs ott helyük, akik nem az egészségügyi ellátás részei” – nyilatkozta Filip Simović orvostanhallgató, a közlemény egyik megfogalmazója az Insajder számára.
A polgári jogvédő emlékeztetett arra, hogy az alkotmány és a törvény szerint nem ellenőrizheti az államelnököt, de megteheti, hogy az egészségügyi minisztériumhoz fordul, amelyen keresztül felügyelhető a Klinikai Központ és a Sürgősségi Központ működése.
A látogatás során készült fotók és felvételek megütközést keltettek a szerbiai és az észak-macedóniai közvéleményben is.





Nincs hozzászólás. Legyen az első!