Szerbia
Sok a rákos megbetegedés Szerbiában a NATO légicsapásainak következményeként
Betűméret:             

A Jugoszlávia elleni 1999-es NATO-légicsapások következtében az utóbbi 25 évben jelentősen megnőtt a rákos megbetegedések száma – állítják a szerbiai orvosok.

A NATO 1999. március 24-én indított légicsapás-sorozatot Jugoszlávia ellen. Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének akkori 19 tagországa azt követően támadta meg a nyugat-balkáni országot, hogy kudarcba fulladtak a franciaországi Rambouillet-ben, valamint Párizsban folyó tárgyalások Koszovóval kapcsolatban. A támadással vetettek véget Slobodan Milosević jugoszláv elnöknek a koszovói albánok ellen folytatott erőszakkampányának.

A Szerbiából és Montenegróból álló országot 78 napig bombázták, a hadművelet legfőbb célja az volt, hogy elkerüljék a humanitárius katasztrófát Koszovóban, ahol a szerbek súlyos etnikai tisztogatást kezdtek a tartomány albán lakossága körében.

A támadások során a különböző becslések szerint Jugoszlávia-szerte összesen 1200-3500 civil, katona és rendőr halt meg, az ország gazdasága pedig mintegy 30 milliárd dolláros kárt szenvedett.

Ugyanakkor körülbelül 25 ezer lakóépület semmisült, illetve rongálódott meg, 470 kilométernyi közút és 595 kilométer vasútvonal vált használhatatlanná, 14 repülőtér, 19 kórház, 69 iskola és 44 híd rongálódott meg vagy dőlt romba. A légitámadások által okozott anyagi kár nagyságát akkor körülbelül 100 milliárd dollárra becsülték.

Azóta kiderült, összesen 17 tonna szegényített uránlövedéket használt fel a NATO a támadások során. Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete elismerte, hogy használt szegényített uránt, azt azonban nem, hogy ezzel hozzájárult volna a daganatos betegségek számának a növekedéséhez.

„A szegényített urán az urándúsítás melléktermékeként jön létre. Nagy sűrűsége miatt ideális lövedékek anyagának. Radioaktív sugárzása ugyan nem jelentős, azonban erős mérgező hatása miatt alkalmazása etikai kérdéseket vet fel, mivel becsapódáskor a lövedék mérgező égésterméke nagy területen szóródik szét” – közölte a szabadkai Pannon RTV a témával foglalkozó riportjában.

Az orvosok megosztottak a kérdésben. Az Egészségügyi Világszervezet internetes oldalán a szegényített uránról azt írják: „arra a következtetésre jutottak (a vizsgálatot végző személyek), hogy nincs meggyőző bizonyíték a szegényített uránnak való kitettség és a klinikai kimenetelek között, beleértve a rák bármely típusát és a születési fejlődési rendellenességeket”.

A szerbiai egészségügyi dolgozók azonban másként vélekednek, a hivatalos adatok szerint ugyanis 1999 óta megugrott a daganatos megbetegedések száma az országban.

Dušan Ristić, a Szerbiai Onkológiai és Radiológiai Intézet szakorvosa a szerbiai közszolgálati televízióban (RTS) arról beszélt, hogy tíz év alatt mintegy ötvenezer embernél fedeztek fel daganatos elváltozást.

„Tudjuk, hogy 2001-ben a daganatos megbetegedésben szenvedők jegyzékében nagyjából 200 ezer páciens szerepelt. 2011-ben 250 ezer volt. Ez egy olyan trend, amilyet sehol máshol nem jegyeztek, és közvetlenül kapcsolatba hozható a bombázásokkal. A koszovói kollégáinktól tudjuk, hogy az ottani albán lakosság körében is nagy számban mutattak ki daganatos betegségeket” - magyarázta a szakorvos.

Danica Grujičić korábbi egészségügyi miniszter szintén az RTS-en beszélt arról, hogy az orvostudomány fejlődése és a dohányosok számának csökkenése ellenére évről évre nő a tüdőrákos betegek száma, hiszen évente mintegy hétezer új beteget regisztrálnak. Emellett évente négyezerrel nő a mell- és vastagbélrákkal küzdők száma is. Mint mondta, nemcsak Szerbiában, hanem Horvátországban, Magyarországon és a többi környező országban is emelkedés tapasztalható.

„1999 áprilisa, sőt, 1999 tavasza egy regionális ökológiai katasztrófa volt” – fogalmazott a korábbi egészségügyi tárcavezető.

„Nyilvántartásunk szerint megnőtt a férfiak sterilitása, megnőtt a különböző autoimmun megbetegedések, a patológiás terhességek száma és minden más. Bizonyos mentális zavarokat állapítottunk meg azoknál a gyerekeknél, akik abban az időben születtek, illetve azoknál a szülőknél, akik a negatív hatásoknak voltak kitéve. Ez egy csúf és embertelen kísérlet volt a térségben” – tette hozzá. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások
Pontosító (*.*.86.161)
2025. ÁPRILIS 11. [ 22:56 ]

Alfonznak igaza van.


Alfonz (*.*.55.120)
2025. ÁPRILIS 11. [ 14:24 ]

Volna még mit sorolni, ami rákot idéz elő, a NATO bombázás a legkevesebb. Anno, nem csak a műtrágya, de a szalonit lapok is Ukrajnából jöttek, "ócó-ócó" és vette mindenki, sajnos én is. Az egyéb mérgezett élelmiszerekről, adalék anyagokról már ne is beszéljünk. A "hogyan mérgeznek bennünket" téli előadásunkra volt négy komoly érdeklődő, Szűkebb ismeretségi körömben nyolc vastagbél rákost ismerek. Ezek nem a NATO bombázásoktól keletkeztek. Sajnos túl keveset beszélünk a mérgezésekről és a betegségekről, de vidáman elfogyasszuk (már aki) a barna löttyöt, a nátrium-glutamát adalékanyag tartalmú élelmiszereket és sorolhatnám még mit eszünk meg, ami mérgező és akár rákot is idézhet elő.


olvadó só (*.*.144.156)
2025. ÁPRILIS 11. [ 11:46 ]

Cserno Bill Ukrajnában van, nem?


Pontosító (*.*.86.161)
2025. ÁPRILIS 11. [ 10:46 ]

Kérdésem: A Csernobil környékéről behozott sok ezer tonna műtrágya sugárzását miért nem emlegeti senki? Tudtommal kb 1000x erősebben sugárzott mint a fenn említett bombák. Ezt a mennyiséget a bombázások utáni években hozták az országba ügyes kereskedőink - és tették tönkre a hazai műtrágyagyártást, amely azóta teljesen megszűnt. Erről persze nem illik még kérdezni sem.


Ivica Dačić ügyvezető belügyminiszter ma este kijelentette, hogy a Nem adjuk Szerbiát elnevezésű nagygyűlés, amelyet az országos népi mozgalom megalakulása alkalmából szerveztek, annak az egységes Szerbiának az erejét mutatja meg, amely meg kívánja védeni nemzeti és állami érdekeit, és fejlődni akar minden polgár...
2025. ÁPRILIS 11.
[ 19:10 ]
Slavica Đukić Dejanović leköszönő oktatási miniszter ma kijelentette, hogy azoknak az iskoláknak, amelyek már bepótolták az elmaradt tanítási napokat, nem kell meghosszabbítaniuk a tanévet, ellenben azok, amelyek később kezdték meg a pótlást, legfeljebb öt nap hosszabbítást kapnak. Emellett valószínű, hogy a...
2025. ÁPRILIS 11.
[ 10:26 ]
Aleksandar Vučić, Szerbia Köztársaság elnöke az éjszaka folyamán fogadta azokat a traktorosokat, akik a nagy népi gyűlésre érkeztek Belgrádba. „Hajnali 2 óra. Fogadtam a traktorosokat, a szerb gazdákat, akik nem adják Szerbiát” – írta Vučić az Instagramon. Az elnök felszólított minden politikai pártot,...
2025. ÁPRILIS 11.
[ 7:34 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó