Aleksandar Vučić köztársasági elnök öt követelést ismertetett a Nem adjuk Szerbiát! elnevezésű háromnapos nagygyűlés központi rendezvényén, a belgrádi parlament épülete előtt.
Az első számú követelés, hogy az illetékes szervek és intézmények – különösen az ügyészségek – az alkotmányos és törvényes hatáskörükön belül tegyenek lépéseket az államban uralkodó rend és béke helyreállítása érdekében, valamint biztosítsák a jogszabályok teljes körű betartását és a Szerb Köztársaság, illetve polgárainak biztonságát.
A második követelés szerint fel kell tárni azoknak a jogi felelősségét, akik részt vettek a polgárok elleni vandál támadásokban, különösen a 2025. március 21-én, Nišben történt erőszakos cselekmények elkövetőinek, felbujtóinak és segítőinek kell elszámolniuk tettükkel.
A harmadik követelés, hogy minden diáknak és egyetemi hallgatónak biztosítani kell a tanuláshoz és felsőfokú képzéshez való hozzáférést, amennyiben élni kíván ezzel a lehetőséggel.
A negyedik követelés, hogy azonosítsák mindazokat, akik elkövetőként, felbujtóként vagy segítőként részt vettek a létfontosságú létesítmények és intézmények elleni támadásokban.
Az ötödik követelés pedig, hogy akadályozzanak meg minden olyan tevékenységet, amely önkényesen megbénítja a gazdaság működését, illetve akadályozza a polgárokat a mindennapi életük szabad gyakorlásában, közölte a Nova.
A szerb elnök hangsúlyozta, hogy a mai összejövetelen nem történt semmilyen incidens: „Csak mosolyokat láttunk, sehol nem volt veszekedés vagy erőszak, még petárdák sem robbantak”.
Megköszönte minden résztvevőnek, különösen a Koszovóból, a boszniai Szerb Köztársaságból, Montenegróból és Észak-Macedóniából érkezőknek, hogy eljöttek Belgrádba.
Vučić hangsúlyozta: „Ezt az országot nem tudtuk volna felemelni a polgárok támogatása nélkül. Önök akkor is megértették, mit csinálunk, amikor nehéz döntéseket kellett meghoznunk – például a nyugdíjak csökkentését –, és éppen emiatt tudtuk megerősíteni Szerbiát”.
Miloš Pavlović: Az a generáció vagyunk, amely tudással védi Szerbiát
Miloš Pavlović, a Belgrádi Egyetem Orvostudományi Karának hallgatója a rendezvényen úgy fogalmazott: „Mi vagyunk az a generáció, amely eldöntötte, hogy tudással fogja megvédeni Szerbiát”.
Külön köszönetet mondott minden támogatásért, és azt üzente a jelenlévőknek, hogy a fiatalok érzik a felelősséget, és igyekeznek megfelelni az elvárásoknak.
Kiemelte, milyen nagy megtiszteltetés számára, hogy a tanulni vágyó hallgatók nevében szólhat egy ilyen nagy tömeg előtt, és külön megköszönte szülővárosa, Doboj polgárainak részvételét.
Marija Stanković: Az oktatás újraindul a niši orvosi karon
Marija Stanković, a Niši Egyetem Orvostudományi Karának hallgatója bejelentette, hogy az oktatás április 15-én, kedden újraindul. Nyilvánosan megköszönte az egyetemistáknak és a kar vezetésének, hogy „az elmúlt hónapokban bátorságot és kitartást tanúsítottak”.
Kijelentette: „a szerb egyetemek nemcsak tudást adnak, hanem új nemzedékeket nevelnek. Vannak, akik el akarják zárni az egyetemeket, és puszta tudáspiacokká silányítanák őket”.
Miroslav Pešić: A niši történelem tanszék nem hátrál meg
Miroslav Pešić, a niši Bölcsészettudományi Kar professzora arról beszélt, hogy a történelem tanszék tanárai nem hajolnak meg a blokádok okozta nehézségek előtt. Mint mondta, a tanszék létszáma az elmúlt években drasztikusan lecsökkent, a fejlődési lehetőségeket pedig elzárták.
„Azok vádolnak bennünket nacionalizmussal, akik ünnepélyesen fogadták Kurti dékánját Prištinából, és akiket a külföldi nagykövetek rendszeres vendégként látogatnak” – jelentette ki Pešić.
Elmondta, hogy bízik benne: a kormány támogatásával létrejöhet Nišben a Szerb Tanulmányok Kara, amely a nemzeti identitás és történelem egyik tudományos bástyája lehetne, írja a Tanjug.
Dajana Raškaj: Egységre van szükség az állam és a család megőrzése érdekében
Dajana Raškaj, a gyógyíthatatlan cisztás fibrózisban szenvedő Vasilije édesanyja a rendezvényen hangsúlyozta: egyedüli szövetségesei a családja és a szerb állam voltak, amely biztosította a drága gyógyszert a fiának.
„Szörnyű érzés, amikor el kell vinnem a fiamat ellenőrzésre, de az utakat blokád zárja le. Ezért kérek mindenkit: szűnjenek meg a feszültségek, az erőszak és a gyűlölet. Csak egységben létezhet az állam és a haza” – mondta Raškaj.
Zárásként felszólított minden szülőt, nagyszülőt, családtagot, hogy egységben álljanak ki a nemzeti értékekért, hiszen „nélkülük nincs sem állam, sem jövő”.





Nincs hozzászólás. Legyen az első!