Szerbia új miniszterelnök-jelöltje, ma a szerb parlamentben a leendő kormány programjának bemutatásakor Miloš Obrenović szavaival kezdte beszédét. Kiemelte: a hatalom gyakorlóinak és minden polgárnak a legfontosabb kötelessége a haza szolgálata, s hogy közösen, egységben kell eljutnunk a közjó és a nemzetünk fejlődése felé vezető célhoz.
Hangsúlyozta, hogy ennek a háznak – a parlamentnek – és benne ülő képviselőinek legfőbb feladata is a haza szolgálata.
Macut kormányprogramja
„Ez a kötelesség mindenkit érint, különösen azokat, akik a legmagasabb állami tisztségeket töltik be, de ugyanúgy a polgárokat is: legyenek földművesek, diákok, tanárok, hivatalnokok, katonák, bírák vagy bármely más foglalkozás képviselői. Ha mindannyian magunkénak érezzük ezt a felelősséget, és az állam fennmaradása minden más érdeknél előbbre való, akkor eredményesen teljesítjük kötelességeinket, és egy jobb, rendezettebb Szerbiát adunk át a jövő nemzedékeinek” – mondta Macut.
A miniszterek legyenek közelebb az emberekhez
A jelölt hangsúlyozta: egyik fő célja a kormány működésének újrakeretezése lesz. Ha miniszterelnökké választják, elvárása lesz, hogy a miniszterek gyakrabban legyenek jelen az emberek között, a lakossággal együttműködve.
„Olyan munkamódszert kell kialakítani, amely biztosítja, hogy jelenlétünk gyakoribb és erősebb legyen az önkormányzatokban, Szerbia minden szegletében. Az üléseket, megbeszéléseket és tevékenységeket ott kell tartani, ahol a lakossági problémák megoldása a legsürgetőbb – nem csak Belgrádban. A miniszterek és minisztériumok munkájának átláthatónak kell lennie, és elérhetőnek a polgárok számára.”
Elmondta, hogy hisz a leendő miniszterei alkalmasságában, de elvárja tőlük, hogy energikusan, átláthatóan és a problémák forrásánál dolgozzanak, hogy minél hamarabb segítsenek a lakosságnak.
Oktatás, mint prioritás
A program az egyes minisztériumok felelősségi körén keresztül is ismertetésre került. A gyorsan változó világban az oktatás alapja az egyéni és társadalmi fejlődésnek. Az oktatási szintek közti harmonizáció kulcsfontosságú a társadalom jövőjének fejlesztésében.
„A közelmúlt eseményei szükségessé tették a meglévő rendszerek és gyakorlatok újragondolását. Párbeszédet kell kezdeményezni, hogy az oktatás ne pusztán igazodjon az új trendekhez, hanem megerősödjön mint a társadalom fejlődésének fő alappillére.”
A modern oktatási rendszerek világszerte egyre inkább törekednek az oktatás és tudomány integrációjára. Macut bejelentette, hogy törvénymódosítást kezdeményez, amely a felsőoktatást kivenné az oktatási minisztérium alól, és a tudományhoz csatolná. A tehetséges tanulók felismerésére, támogatására és követésére egy új rendszer kidolgozását ígérte, beleértve a kompetenciateszteket is, amelyek segítségével már korán azonosíthatók lennének a tehetségek.
„Célunk, hogy megakadályozzuk a tehetséges tanulók lemorzsolódását, különösen az iskolaváltások időszakában. A rendszer követni fogja a tanulók fejlődését a felismeréstől a versenyeredményeken át a pályaválasztásig” – mondta Macut.
A bérek emelése és oktatási reformok
A jelölt szerint a tanári fizetések folyamatos emelése a kormány alapvető prioritása. A cél, hogy a kezdő tanári fizetés legalább az országos átlagbér szintjén legyen.
2025 januárjától a bérek 11%-kal, márciustól további 5%-kal emelkedtek. Az október 1-jétől esedékes újabb 5%-kal összesen 22%-os béremelés valósul meg tíz hónap alatt. A tanárok kezdőfizetése 106.000 dinárra, az alsó tagozatos tanítók és osztályfőnökök fizetése 113.000 dinárra nő.
Macut hangsúlyozta, hogy az oktatási programokat az ipar és munkaerőpiac igényeihez kell igazítani, folytatva a duális képzési rendszerek támogatását.
A gyermekeket érintő erőszakos cselekményekkel kapcsolatos megelőzés és az intézmények gyors reagálása szintén a kormány prioritásai között szerepel majd – mondta. A „Čuvam te” nevű platform, amely az összes releváns eszközt egyesíti a megelőzés és beavatkozás céljából, fontos eleme ennek a stratégiának.
Felhívás párbeszédre az egyetemek működésének biztosítása érdekében
Macut sürgető párbeszédet kezdeményezett az egyetemi oktatás szereplőivel – rektorokkal, dékánokkal, hallgatókkal – hogy elfogadható megoldásokat találjanak az egyetemek működésének biztosítása érdekében.
„A jelenlegi helyzet közvetlen fenyegetés az egyetemeink fennmaradására nézve. Ez az én személyes álláspontom, és kérem a támogatásukat, hogy ez holnaptól az állam álláspontja is legyen. Az állami intézményeknek működniük kell, és senkinek sincs joga mások jogait politikai vagy más célból elvenni.”
A miniszterelnök-jelölt arra kérte a parlamenti képviselőket, támogassák a nemzeti szintű párbeszéd megkezdését a szerb oktatás és tudomány helyzetének rendezéséről.
„Nem elfogadható, hogy iskolák ne működjenek, vagy hogy a sztrájktörvényt ne alkalmazzák. Az iskoláknak vissza kell térniük eredeti küldetésükhöz: az oktatáshoz és a neveléshez. A tanároknak is tudatában kell lenniük küldetésük fontosságának és méltónak kell lenniük hozzá.”
„Szerbia belefáradt a megosztottságba”
„Tudnunk kell, ki a diák, ki a hallgató, ki a tanár. Milyen jövőnk lehet, ha már a legfiatalabbak körében is megosztottság uralkodik?” – tette fel a kérdést Macut. Hangsúlyozta: senkinek sincs joga a többiek fölé helyezni magát, és az intézményeknek teljes kapacitással kell működniük.
Kijelentette: a tiltakozások természetes megnyilvánulásai az ifjúságnak, de a blokád és az oktatáshoz való jog megtagadása már jogbitorlás.
Macut hangsúlyozta, hogy minden kérdést az alkotmány és a törvények által előírt fórumokon kell megoldani.
Az ülésen 173 parlemnti képviselő volt jelen. Jelen voltak még: Vajdaság AT kormányfője és parlamentjének elnöke, az Alkotmánybíróság, vallási közösségek képviselői, az igazságszolgáltatás, a Szerb Hadsereg, a Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia, az állam által alapított egyetemek rektorai, diplomáciai testület és nemzetközi szervezetek vezetői.
Az ülés elején a házelnök, Ana Brnabić elmondta, hogy a plenáris ülést a szabályzatban előírtnál előbb hívta össze, mivel az Alkotmány által megszabott határidőben szükséges megválasztani az új kormányt.



Nincs hozzászólás. Legyen az első!